استاندار: اصفهان در وضعیت هشدار کرونایی قرار دارد

استاندار اصفهان گفت: اصفهان در وضعیت هشدار کرونایی قرار دارد و اگر مردم رعایت نکنند برخی محدودیت‌ها برمی‌گردد.

به گزارش ارک خبر، عباس رضایی شامگاه جمعه در حاشیه سی و نهمین جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، به ایرنا، گفت: علت برگزاری این جلسه در شامگاه جمعه حساسیت وضعیت استان است.

وی ادامه داد: اگر چه بخشی از برنامه‌ریزی‌ها به مسوولان اجرایی و درمان و بهداشت مربوط می‌شود ولی بخش عمده حفظ سلامت و کاهش ابتلا به بیماری کرونا به مراعات موازین بهداشتی توسط مردم بازمی‌گردد.
استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: البته تلاش می‌کنیم اقداماتی انجام دهیم که به شرایط و محدودیت‌های اسفندماه و فروردین‌ماه گذشته برنگردیم ولی متاسفانه برخی افراد رعایت نمی‌کنند.
وی اظهار کرد: اخیرا در اصفهان جشن تکلیفی برگزار شده است که در آن ۱۵ نفر به بیماری کرونا مبتلا و ۲ نفر از مبتلایان فوت کرده‌اند.
رضایی افزود: آیا امکان نظارت دولتی و حاکمیتی بر تمامی مراسم‌ها، جشن‌ها، برنامه‌ها و دورهمی‌ها وجود دارد؟ آیا شرایط اقتصادی جامعه اجازه می‌دهد دوباره محدودیت در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی اعمال شود؟
وی ادامه داد: مردم فهیم اصفهان مطلع هستند که حضور در گردشگاه‌ها زمانی آرامش و آسایش را به همراه دارد که خطری سلامت جسم آنها را تهدید نکند ولی اگر امکان انتقال ویروس از جمعیت وجود داشته باشد، قطعا خطر ابتلای به کرونا در کمین آنها خواهد بود.
استاندار اصفهان خواستار رعایت موازین بهداشتی توسط آحاد مردم شد و گفت: زدن ماسک از ۱۵ تیرماه در کلیه اماکن عمومی از جمله مترو، اتوبوس‌ها و حتی ادارات الزامی است و از سوی دیگر اگر ادارات، بانک‌ها و مراکز عمومی و دولتی نسبت به رعایت بهداشت اهتمام نداشته باشند قطعا با آنها برخورد قانونی خواهد شد.
وی اضافه کرد: امروز زدن ماسک نشانه احترام به دیگران و توصیه به زدن آن مصداق امر به معروف و نهی از منکر است.
رضایی با اشاره به پیشگامی استان اصفهان در تولید ماسک پارچه‌ای، خاطر نشان کرد: زدن ماسک پارچه‌ای نیز مانند ماسک‌های در صورت عدم دسترسی به ماسک‌های سه لایه جایگزین مناسب است و علاوه براین امکان شستشو و قابلیت استفاده مکرر و از نظر اقتصادی هم دارای مقرون به صرفه است.
وی ادامه داد: برخی اعمال مانند زیارت امامزادگان واجب التعظیم در صحن‌های سربسته، برگزاری مجالس ترحیم، برگزاری جشن‌های عروسی در این شرایط زمانی که امکان انتشار ویروس کرونا زیاد است به واسطه اینکه جان انسان‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، از منظر علمای دین گناه به همراه دارد.
استاندار اصفهان تاکید کرد: امروز مسوولان دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان و کاشان اعلام کردند که سن ابتلا به کرونا پایین آمده است و حتی در یک مورد خانم جوان ۲۴ ساله بدون بیماری پیش زمینه‌ای به واسطه کرونا درگذشته است.
وی تاکید کرد: برخورد با اصنافی چون باغ تالارها، تالارها، رستوران‌ها، فست‌فودها و امثال آن در صورت رعایت نکردن موازین بهداشتی بدون مماشات، جدی و قاطعانه خواهد بود.
رضایی با بیان اینکه حفظ جان انسان‌ها و سلامت مردم خط قرمز مدیریت استان است، تصریح کرد: مردم نیز در صورتی که مواردی از عدم رعایت موازین بهداشتی را مشاهده کردند به شماره‌های اعلام شده اطلاع رسانی کنند تا با آنها برخورد قاطع صورت گیرد.
وی خاطر نشان کرد: هنوز برای بیماری کرونا واکسن یا درمان قطعی کشف نشده است و راهی جز اقدامات پیشگیرانه از جمله زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی و شستشوی دست‌ها و مراعات پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا