بازگشت ۲۲ واحد غیرفعال آذربایجان‌شرقی به چرخه تولید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از حمایت مجموعه صمت استان از فعالان بخش خصوصی خبر داد و گفت: با برنامه‌های انجام شده 22 واحد غیرفعال استان طی سه ماهه اول سال جاری به چرخه تولید بازگشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از حمایت مجموعه صمت استان از فعالان بخش خصوصی خبر داد و گفت: با برنامه‌های انجام شده ۲۲ واحد غیرفعال استان طی سه ماهه اول سال جاری به چرخه تولید بازگشته است.

حبیب امین زاده در نشست هم اندیشی مجمع نمایندگان با فعالین حوزه صنعت و معدن استان، با اشاره به بخشی از اقدامات سازمان در سال جهش تولید، اظهار کرد: به منظور حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی بیشترین میزان صدور جواز تأسیس، پروانه بهره برداری بوده و در راستای تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان استانی اقدامات و تمهیدات لازم پیش بینی و اجراشده است.

وی با تأکید بر ضرورت حرکت درمسیر برنامه‌های هدف گذاری شده در جهت رونق تولید در سال جهش تولید، افزود: جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در جهت توسعه معادن و صنایع معدنی از دیگر برنامه‌های پیش رو در سال جاری است.

وی، توسعه فعالیت‌های جنبی معادن از جمله احداث و توسعه صنایع پایین دستی، عملیات ذوب و تغلیظ به‌ویژه در صنایع مس و همچنین پیگیری عملیات اجرایی نفلین سینیت سراب را در صدر اهداف محوری مجموعه صمت استان برشمرد.

امین‌زاده بر اهمیت اعتماد به توانمندی مهندسان، متخصصان و صنعتگران استانی تأکید کرد و گفت: در سال جهش تولید در ۴۰ محور کاری اهداف سازمان صمت استان برنامه ریزی شده و تولید خودروهای هیبریدی و برقی از جمله اقدامات اجرایی در زمینه تعمیق ساخت داخل است.

وی از تحقق حدود ۹۰ در صدی اهداف پیش بینی شده در سه ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و اتمام سرمایه‌گذاری‌های آغاز شده در اولویت برنامه‌های محوری وزارت صمت قرار دارد.

وی با اشاره به رصد و پایش اطلاعات ۱۵۰۰ واحد راکد و غیر فعال در سطح کشور، تشریح کرد: از این تعداد ۱۰۵ واحد راکد و غیر فعال مربوط به استان آذربایجان شرقی بوده که با برنامه‌های انجام شده ۲۲ واحد از این واحدهای غیرفعال طی سه ماهه اول سال جاری به چرخه تولید بازگشته و اقدامات اجرایی برای فعالیت و راه اندازی مجدد سایر واحدها نیز در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان از ارتقای رتبه استان از ۱۸ به پنج در زمینه ستاد تسهیل و رونق تولید در سه ماهه اول سال ۹۹ خبر داد و گفت: از طریق تعامل با بانک‌های عامل استان در راستای جذب اعتبارات بیشتر و تحقق مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حرکت می‌کنیم.

وی با اشاره به آمار درخشان استان در زمینه صادرات غیر نفتی و برتری میانگین استانی نسبت به میانگین کشوری، گفت: صادرات غیرنفتی از نظر ارزش ۴۲ درصد و ازنظر وزنی۹۰ درصد با افزایش روبرو بوده و رتبه یک کشوری را به ارمغان آورده است.

وی حفظ بازارهای صادراتی، توجه هرچه بیشتر به ظرفیت‌های تولیدی استان، ظرفیت‌های مزیت دار و رقابت پذیر و موقعیت جغرافیایی استان به عنوان کریدور اوراسیا را یک فرصت طلایی برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال برای استان برشمرد.

امین‌زاده در ادامه از پیگیری تسهیل امر تخصیص ارز برای فعالین بخش خصوصی در جهت تأمین مواد اولیه، بازسازی خطوط تولید و نوسازی ماشین آلات خبر داد و گفت: از نظر تولید مقاطع فولادی طولی استان ما دارای بیشترین ظرفیت در کشور است. همچنین بیشترین میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی کشور در زمینه صنایع فولادی متعلق به استان آذربایجان شرقی است که با حمایت از نوسازی در این صنعت قصد افزایش ظرفیت اسمی از ۵۰ به ۶۰ درصد را داریم.

وی با تأکید بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به فعالان بخش هنر صنعت فرش و قالیبافان استان گفت: در سال جهش تولید اقدامات اجرایی مطلوبی برای رونق این صنعت اصیل، اشتغال زا و ارز آور پیش بینی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در ادامه نشست هم اندیشی با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی و معدنی بسیار بالای استان ، بر ضرورت تلاش در جهت افزایش بهره وری و بهبود فضای کسب و کار تأکید کرد و گفت: نیل به توسعه نیازمند تدوین برنامه‌های هدفمند و علمی با قابلیت اجرای دقیق اهداف ترسیم شده است.

علی جهانگیری استفاده از ظرفیت ۱۹ نماینده استان در مجلس شورای اسلامی را فرصتی بزرگ برای توسعه اقتصادی استان برشمرد و افزود: با تشکیل جلسات اقتصادی در استان با حضور اعضای مجمع نمایندگان و فعالان بخش خصوصی و همچنین از طریق هم افزایی، تعامل سازنده و بررسی کارشناسی مسائل پیش روی صنعت و معدن استان می‌توان به حل چالش‌ها و موانع تولید کمک کرد .

وی، صنایع دانش بنیان را فرصتی مغتنم برای همکاری و تعامل صنعت و دانشگاه دانست و بر ضرورت حمایت از صنایع نوین تأکید کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی نیز با قدردانی از تلاش‌های حوزه صنعت‌، معدن و تجارت استان، بر اهمیت توجه هرچه بیشتر به این حوزه اشتغال آور تأکید کرد و گفت: حضور نمایندگان استان در نشست هم اندیشی نشان دهنده اهمیت ظرفیت مهم و ارزشمند صنعتی و معدنی استان است.

یوسف داوودی فعالین اقتصادی استان را جهادگران و سربازان کشور در جنگ اقتصادی دانست و افزود: به حول و قوه الهی با توجه به منویات مقام معظم رهبری در برابر تحریم‌های ظالمانه دشمنان سربلند بیرون خواهیم آمد و با همکاری و پشتیبانی از فعالان بخش خصوصی می‌توان از تحریم‌ها برای تحقق جهش تولید فرصت آفرینی کرد.

وی، تولید ثروت، ایجاد اشتغال و توسعه همه جانبه استان را ضرورت امروز جامعه دانست و مطرح کرد: مجمع نمایندگان استان در جهت افزایش ظرفیت تولید و تحقق نگرش توسعه محور به استان آماده همکاری و تعامل با فعالان اقتصادی استان بوده و در راستای رفع موانع تولید همگام صنعتگران خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، داوودی با اشاره به وجود ذخایر معدنی بسیار عظیم در استان بویژه مس، آلومینا، سرب و طلا، گفت: جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و توجه به توانمندی‌های داخلی گام مؤثری برای مبارزه با تحریم‌های ظالمانه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا