۴۰ برنامه کاری صنعت و معدن آذربایجان شرقی برای تحقق جهش تولید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای تحقق جهش تولید در استان برنامه ریزی های لازم در چهار محور اصلی انجام شده است، گفت: ۴۰ برنامه کاری در این خصوص پیش بینی شده که تعمیق تولید ساخت داخل که ۱۰ زیربرنامه دارد، از اولویت دارترین آنها است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای تحقق جهش تولید در استان برنامه ریزی های لازم در چهار محور اصلی انجام شده است، گفت: ۴۰ برنامه کاری در این خصوص پیش بینی شده که تعمیق تولید ساخت داخل که ۱۰ زیربرنامه دارد، از اولویت دارترین آنها است.

حبیب امین زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تبریز اظهار کرد: جلوگیری از واردات و صادرات بی رویه، تنظیم بازار و تشدید نظارت بر اساس اولویت های وزارتخانه از اهم برنامه ریزی ها در جهش تولید است که در این خصوص برش استانی تهیه شده تا موازی کاری نشود.

وی افزود: مصوبات اولویت های جهش تولید در آذربایجان شرقی بر اساس تطبیق با سند تدبیر و توسعه، چشم انداز ۲۰ ساله انجام شده و برنامه تجمیعی ارایه شده است.

امین زاده با اشاره به اینکه یکهزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در کشور تعطیل است، ادامه داد: در برنامه های برش استانی جهش تولید با هدف تعمیق تولیدات ساخت داخل ۹۵ واحد تعطیل استان که تولیدات آنها بازار داشته و توجیه دارد هدف گذاری شده تا با رفع مشکلات سرمایه در گردش و سرمایه نقدی به چرخه تولید بازگردند.

وی گفت: افزایش ظرفیت واحدها، افزایش بهره وری و کمک به روند تولید با سرمایه گذاری کمتر و با کمترین هزینه اشتغال و بازدهی توجیه کمک به ۹۵ واحد استانی تعطیل است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی یادآور شد: یکهزار و ۶۱۰ طرح نیمه تمام در آذربایجان شرقی وجود دارد که برای تکمیل آن هزینه کمتری نیاز است اما در مقابل بازدهی بیشتری دارد بر این اساس چهار معیار و شرط برای تکمیل این طرح ها در نظر گرفته شد.

امین زاده گفت: طرح های نیمه تمام آذربایجان شرقی برای حایز شرایط شدن جهت تکمیل آنها با چهار شاخص اولویت گذاری شد، طرح های با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵۰، ۲۵ و زیر ۲۵ درصد پیشرفت و بر این اساس در مرحله اول طرح های با ۷۵ درصد پیشرفت به مرحله بهره برداری می رسند.

ایجاد ۱۲هزار شغل پایدار با تکمیل طرح های نیمه تمام در آذربایجان شرقی

وی افزود: برای تکمیل این طرح ها ۶۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است و برای ۱۲هزار نفر در آذربایجان شرقی اشتغال پایدار ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه ۹۰درصد واحدهای صنعتی و معدنی آذربایجان شرقی متعلق به بخش خصوصی است، گفت: امسال اعتبارات و تسهیلات بانکی و همین طور اعتبار خوبی از راه ستاد تسهیل آذربایجان شرقی جذب شده است.

امین زاده همچنین با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی برای تحقق جهش تولید در استان توسعه صادرات غیرنفتی است، گفت: این موضوع یک انتخاب نیست بلکه الزام است بر این اساس سال گذشته ۵۲ درصد به لحاظ ارزی و ۱۰۰ درصد به لحاظ وزنی در استان رشد صادرات نفتی داشتیم که از لحاظ رشد رتبه یک کشور را کسب کردیم و امسال نیز پیش بینی سه میلیارد دلار صادرات از آذربایجان شرقی را داریم.

وی با بیان اینکه بیشترین ذخایر معدنی کشور در آذربایجان شرقی است، ادامه داد: توسعه معدن و صنایع معدنی یکی دیگر از اولویت های سازمان صمت در آذربایجان شرقی است، راه اندازی فاز سوم مس سونگون و  فرآوری نفلین سینیت کلیبر  بر این اساس انجام شده و واحد آهک اهر نیز تا ۲ماه آینده افتتاح می شود.

امین زاده افزود: پی گیر هستیم تا کارخانه نفیلین سینیت سراب نیز به عنوان آرزوی ۲۲ ساله مردم آذربایجان شرقی راه اندازی شود.

وی ادامه داد: احصا و استخراج مس و کانی های طلا در استان و ایجاد مرکز قطب سوم خودروی کشور در تبریز از دیگر اولویت های سازمان در آذربایجان شرقی است که به دنبال تحقق آن هستیم.

آذربایجان شرقی قابلیت تولید ۷۰درصد قطعات خودروی کشور را داراست

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، استان را سرآمد منطقه و کشور در صنعت قطعه سازی دانست و گفت: استان آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های تولید قطعات خودرو در کشور است و تعداد قطعه سازان استان حدود ۶۰۰ واحد با اشتغالزایی افزون بر ۲۵ هزار نفر است که ظرفیت تولید ۷۰ درصد قطعات مورد نیاز خودرو را داراست و عنوان اولی کشور در سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت خودروسازی را به خود اختصاص داده است.

حبیب امین زاده اظهار کرد: بازگردانی به چرخه تولید و ادامه فعالیت تعداد ۱۲ واحد تولیدی با تغییر مدیریت پروانه بهره برداری آنها،  پایش و رصد سرمایه گذاری بیش۱۷۰۰ طرح در دست اجرا در استان و تهیه گزارش پیشرفت فیزیکی از جوازهای تاسیس درحال اجرا در استان و هدفگذاری راه اندازی بیش از ۵۰۰ طرح تا پایان سال تنها بخشی از رئوس برنامه های سازمان صمت استان در سال جهش تولید است.

پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری محصولات فولادی آذربایجان شرقی در سال جهش تولید

امین زاده با اشاره به اهمیت و ظرفیت بسیار بالای صنعت فولاد استان در ایجاد اشتغال و ارزآوری، گفت : چالش های پیش روی صنایع فولادی استان و توانمندی ها و ظرفیت های تولیدی این حوزه در جلسات ادواری با انجمن فولاد استان همواره مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در همین راستا مسائل مربوط به رفع موانع تولید و حل مشکلات صنایع فولادی وتبدیلی به صورت منظم بویژه در سال جهش تولید پیگیری می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی بر حمایت از ظرفیت بسیار بالای سرمایه گذاران بخش خصوصی در صنایع فولادی تأکید کرد و افزود: صنایع فولادی جزو صنایع پیشگام و برتر استان در سال جهش تولید می باشد و با توجه به ضرورت عملیاتی شدن جهش تولید و میزان رشدی که داشته ایم، در سال جاری با تمام توان در جهت افزایش ظرفیت تولید حرکت خواهیم کرد و بر این اساس صادرات یک میلیارد دلاری در صنایع فولادی استان پیش بینی شده است.

امین زاده اظهار: سازمان صمت استان، در سال جهش تولید با برنامه های محوری ابلاغی برای رفع موانع تولید حرکت خواهد کرد و به همین منظور تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی و تداوم تولید در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه موفقیت در برنامه های عملیاتی جهش تولید در گرو همکاری های درون بخشی و بین سازمانی است گفت : سازمان “صمت” به عنوان پیشران جهش تولید در استان نیاز به همکاری همه نهاد ها از جمله موضوعات بانکی، بیمه ای و مالیاتی است.

فعالیت سه هزار و ٨٠٠ واحد تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به فعالیت سه هزار و ٨٠٠ واحد تولیدی صنعتی و رتبه چهارم کشوری استان از این نظر، گفت: در سال گذشته و در راستای رفع موانع تولید و با اقدامات صورت گرفته، ۱۰۵ واحد راکد صنعتی در استان فعالیت خود را دوباره آغاز کرده و به مدار تولید بازگشتند.

وی اظهار کرد: همچنین در سال گذشته مشکلات یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در زمینه های تسهیلات بانکی، بدهی های قبلی و تقسیط رفع شد و به چرخه تولید بازگشتند.
امین زاده در سال جهش تولید به افزایش ظرفیت تولید واحدهای استان اشاره کرد و گفت: افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم سه میلیارد دلار از مهمترین برنامه های سال جاری است که امیدواریم با برنامه ریزی و حمایت های عملی از واحدها این موضوع تحقق یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا