تولید الکترولیت جدید باتری برای شارژ طولانی مدت خودروهای برقی

باتری‌های لیتیومی مجهز به آندهای گرافیتی، ظرفیت مناسبی برای شارژ خودروهای برقی دارند. اما یک فناوری جدید می‌تواند موجب ارتقای بیشتر ظرفیت آنها شود.

به نقل از نیواطلس، محققان الکترولیت جدیدی را برای شارژ باتری خودروهای برقی تولید کرده اند که دارای موادی نرم و در عین حال مستحکم بوده و عمر و دوام باتری را نیز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در درازمدت توانایی خود را برای شارژ باکیفیت از دست ندهد.

در باتری‌های جدید از فلز لیتیوم خالص و نیز لایه‌های حفاظتی از جنس نانولوله‌های کربنی استفاده شده که چگالی بالایی دارد و لذا ظرفیت شارژ آن نسبت به باتری‌های امروزی لیتیومی تا ده برابر افزایش می‌یابد و سرعت شارژ آن نیز بیشتر خواهد بود. این دستاورد از شکل گیری دندریت هایی که سطح گرافیتی آند را نیز می‌خورند و موجب گرمای شدید و آتش سوزی می‌شوند نیز جلوگیری می‌کند.

پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون که الکترودهای جدید را تولید کرده اند می‌گویند در مدل نهایی این باتری‌ها از پلیمرهای نرم و متخلخل با سوراخ‌های ریز پرشده از ذرات سرامیکی در مقیاس نانو استفاده می‌شود. آنان امیدوارند این باتری‌ها زمینه را برای تولید خودروهایی فراهم کند که با یک بار شارژ بتوانند بیش از هزار کیلومتر را طی کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا