بهبود استخوان‌های شکسته با تزریق چوب بست‌های زیستی

محققان برای بهبود استخوان‌های شکسته از چوب بست‌های زیستی کوچک مشابه با اسباب بازی لگو استفاده کرده‌اند. این روش جدید سرعت و کیفیت التیام استخوان‌های شکسته را بیشتر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، چوب بست‌های زیستی مذکور از جنس نوعی پلیمر خاص هستند و با چاپگر سه بعدی تهیه می‌شوند. این ابزار کوچک سپس در قالب ژل به درون بدن تزریق شده و در کنار استخوان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرند تا به جوش خوردن آنها کمک کنند.

تزریق این چوب بست‌ها به درون بدن باعث انتقال سلول‌های استخوان به آنها و تقویت ساختار سه بعدی این ابزار می‌شود و در نهایت بازتولید سلول‌های مذکور موجب جایگزین شدن آنها به جای پلیمرها می‌شود و آنچه که در نهایت باقی می‌ماند استخوان مستحکم طبیعی و به خوبی پیوند خورده است.

در واقع این چوب بست‌های زیستی پلیمری مانند بلوک‌های اسباب بازی لگو به استخوان‌ها پیوند خورده و آنها را جوش می‌دهند و سپس از بین می‌روند و آسیبی به بدن وارد نمی‌کنند.

در آزمایش‌هایی که بر مبنای این روش بر روی موش‌ها صورت گرفته نتایج امیدبخشی به دست آمده و انتظار می‌رود در آینده روش مذکور بر روی انسان‌ها هم به کار گرفته شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا