۹۵ درصد بیماران کرونایی بدون هیچ اقدامی بهبود یافته‌اند

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: بیش از ۹۵ درصد از افراد کرونایی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته اند.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: بیش از ۹۵ درصد از افراد کرونایی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در جشنواره تبلیغات و روابط عمومی ایران، اظهار کرد: در حال حاضر مشکلات ما در مقابله با کرونا، موضوع اطلاعات نیست، بلکه عملکرد و عدم وفاداری مردم به یافته‌ها و دانسته‌های خودشان است. اگر مردم به دانسته‌هایشان و آنچه یاد گرفته‌اند عمل کنند، قسمت عمده‌ای از مشکلات در مورد ویروس کرونا برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه در سیر یک عملکرد معقول، از دانش به بینش می‌رسیم و بعد عملکرد شکل می‌گیرد، تصریح کرد: برای مثال، در جامعه هیچکس از مضرات مصرف سیگار ناآگاه نیست و خیلی از مردم نیز به مضرات سیگار اذعان دارند، اما درصد قابل توجهی از آنها، مصرف کننده دخانیات هستند و این یعنی سیر معقول دانش، بینش و عملکرد شکل نگرفته است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در مواقعی مانند وقوع یک همه گیری ممکن است با اطلاعات نادرست و کذب روبرو شویم که تصمیم گیری یا استنتاج نتیجه را با مشکل مواجه می‌کند که در حال حاضر نیز با چنین وضعیتی روبرو هستیم.

حریرچی اضافه کرد: ثابت شده که اطلاعات درست و علمی مقطعی ما و دنیا در طول زمان تغییر می‌کند. در مورد ویروس کرونا در حال سپری کردن واحد درسی هستیم که در هیچ دانشگاهی تدریس و ارائه نشده است. در مقطع اول کرونا، داروهایی مانند، تامی فلو و هیدروکسی کلروکین خیلی معروف شد و در پروتکل‌های بین‌المللی و حتی سازمان جهانی بهداشت نیز وارد شد و قرص تامی فلو که قیمت آن حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان بود، به یک میلیون و چند صد هزار تومانی هم رسید، اما اکنون ثابت شده که تامی فلو هیچ تاثیری ندارد و قرص کلروکین هم نه تنها تاثیری ندارد بلکه اثرات مضر نیز در آریتمی قلبی دارد و میزان کشندگی آن در بیمارانی که این دارو را مصرف کرده‌اند، بیش از بیمارانی بوده که این دارو را مصرف نکرده‌اند.

وی یادآور شد: بنده در اسفند ۹۸ مبتلا به کرونا شدم و در آن برهه نیز دو داروی کلروکین و تامی فلو که در پروتکل درمانی کشور بود را مصرف کردم. اما امروز این دو دارو و یا برخی داروهای گرانقیمت دیگری که جدیداً مطرح اما بعد ثابت شده که در درمان کرونا، هیچ تاثیری ندارد، از رژیم‌های درمانی کرونا خارج شده است.

حریرچی گفت: یکی از خصوصیات علم، ابطال پذیری آن است که ممکن است بعدها باطل شود اما برخی اوقات، موضوع شیادی، سو استفاده علمی یا نادانی، مطرح می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: در مورد ویروس کرونا بیش از ۹۵ درصد از افرادی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته‌اند و ۹۰ درصد از بیمارانی که بستری می‌شوند، بهبود پیدا می‌کنند و در این شرایط ممکن است راه سوء استفاده و شیادی باز شود، چراکه اکثر افرادی که علائم کرونا دارند، بهبود پیدا می‌کنند. لذا این بیماران هر دارویی که مصرف کنند، در بیش از ۹۰ درصد موارد چون بهبود پیدا می‌کنند، گمان می‌کنند که دارو موثر واقع شده است.

حریرچی یادآور شد: گاهی در سطوح علمی هم شاهد نادانی برخی افراد هستیم و بدون اینکه از روش مناسب علمی و کارآزمایی بالینی حیوانی و انسانی گذشته باشد، دارویی را به عنوان داروی موثر بر کرونا مطرح و ادعا می‌کنند که این دارو تاکنون ۵ یا ۱۰ نفر از بیماران را درمان کرده است. حتی در مورد ماهیت ویروس و تاثیر آن، در فضاهای علمی دچار اختلاف نظر بودیم.

وی یادآور شد: در ماه‌های گذشته، خیلی‌ها در دنیا می‌گفتند که نیمکره شمالی در فصل تابستان با کاهش بیماری مواجه خواهد شد، اما در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و برزیل و حتی در هوای سرد ۹۰ کشور دیگر، بیماری به شدت در حال افزایش است. بنابراین اطلاعات نادرست می‌تواند مردم و سیاستگذاران را در تصمیم گیری دچار اشتباه کند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: موضوع ایمنی جمعی یا جمعیتی یا گله‌ای به قدری ترویج یافت که انگلیس و برخی کشورهای دیگر از جمله سوئد به صورت جدی به سمت ایمنی گله‌ای حرکت کردند، اما مشخص شد که در مورد این ویروس، امکان ایمنی گله‌ای با توجه به انتشار بیماری، وجود ندارد و حتماً باید موضوع دارو یا واکسن مورد نظر قرار گیرد.

حریرچی گفت: باید مردم را به اطلاعات درستی که منجر به تغییر رفتار مناسب می‌شود، راهنمایی کنیم و اینکه بخواهیم به مردم اطلاعات متعددی بدهیم، صرفاً بخاطر توجه به یک رسانه، هیچ فایده‌ای ندارد. گاهی خبر خوب، خبر بد و منفی است و خیلی‌ها مشتری اینگونه خبرها هستند. در حال حاضر نیاز به ایجاد آرامش و ترس آگاهانه در جامعه داریم که منجر به تغییر رفتار شود.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: نیازی نیست که مردم در مورد خاصیت ژنتیک یا آنتی ژنی یا میزان عمر ویروس کرونا اطلاعات خیلی زیادی داشته باشند، بلکه انتظار داریم که مردم چند رفتار صحیح را رعایت کنند؛ ماسک بزنند، دست‌هایشان را به طور مرتب بشویند، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند و برای خود و اعضای خانواده شان، زندگی سالم و مناسبی را فراهم کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا