دمای آذربایجان‌شرقی به صورت نسبی کاهش می‌یابد

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه بارشی از بعد از ظهر فردا ( سه شنبه) به استان دما به صورت نسبی کاهش می‌یابد.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه بارشی از بعد از ظهر فردا ( سه شنبه) به استان دما به صورت نسبی کاهش می‌یابد.

محمد امیدفر، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه فعالیت این سامانه کلیه نواحی استان را فرامی گیرد، افزود: فعالیت این سامانه تا روز جمعه ادامه خواهد داشت و در برخی ساعات موجب بارش رگبار باران و غرش آذرخش می شود.

وی اظهار داشت: فعالیت این سامانه در برخی نواحی مستعد احتمال بارش تگرگ را به همراه داشته و موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به احتمال آتش سوزی جنگل ها و مراتع از کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان کشاورزی توجه کنند.

امیدفر، نیز از مردم و مسافران خواست از سفرهای غیرضروری اجتناب کرده و از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

وی گفت: در زمان کنونی عجب شیر و هوراند با ۳۶ و ۲۸ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۳۴ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا