درنشست تخصصی توسعه صادرات با سوریه عنوان شد:

عدم شناخت بخش خصوصی ایران و سوریه ، مهم‌ترین معضل توسعه ارتباط دو کشور/ اکنون فرصت حضور ایران در بازار سوریه فراهم است

درنشست تخصصی توسعه صادرات با کشور سوریه که با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه و رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و توسعه ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، عنوان گردید که اکنون فرصت حضور ایران در بازار سوریه فراهم است.

به گزارش ارک خبر: احمد پزنده، رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست که به‌صورت وبینار برگزار شد ضمن راهبردی خواندن ارتباط با کشور سوریه، برنامه‌ریزی مستمر برای ارتباط بیشتر با این کشور را از برنامه‌های جاری کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات بر شمرد.
وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی میز عمان در اتاق بازرگانی اصفهان، ازآمادگی کمیسیون تجارت برای راه‌اندازی میز کشورهای سوریه و عراق خبرداد و یکی از مهم‌ترین وظایف این میز را اعتبارسنجی بازرگانان سوری دانست که این مهم با همکاری ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه تحقق خواهد یافت.
حسن دانایی‌فر ، نیزبا بیان اینکه سطح روابط اقتصادی ایران و سوریه به اندازه سطح روابط سیاسی، امنیتی و نظامی دو کشور نیست، یکی از مهم‌ترین دلایل این امر را ضعیف بودن روابط بخش خصوصی دو کشور دانست.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با تاکید بر اینکه اتاق های مشترک بازرگانی تجلیگاه روابط اقتصادی بخش خصوصی هستند، گفت: عمر تشکیل اتاق مشترک ایران و سوریه به یک سال نرسیده و این یکی از دلایل ضعف روابط بخش خصوصی با سوریه است.
وی ابراز امیدواری نمود که با اقدامات بخش خصوصی و همت اتاق ایران، فراهم شدن فرصت حضور فیزیکی بخش خصوصی در بازار سوریه، مقدمه توسعه روابط اقتصادی دو کشور شود.
مشاور معاون اول رئیس جمهور از انجام اقداماتی به منظور فراهم سازی بستر برقراری پروازهای بیش‌تر و کاهش زمان رفت و آمد خط کشتیرانی و تهیه آیین‌نامه اجرایی راه ترانزیت از مناطق مهران، زبادیه همچنین قصر شیرین، مرز خسروی و باشماق از طریق مرز قائم خبر داد.
دانایی‌فر آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای تبادلات مالی بخش خصوصی را از طریق صرافی بیان و تصریح کرد: اتاق مشترک ایران و سوریه می‌تواند به معرفی صرافی‌های معتبر بپردازد.
مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با بیان اینکه سوریه در دوره پیش از نهایی شدن مسایل امنیتی خود قرار دارد، افزود: این مرحله مقدمه ورود به فاز اقتصادی این کشور است و دولت سوریه به دنبال بازسازی، نوسازی و توسعه بوده و این کشور در آستانه ورود به دوره بازسازی است که مهم‌ترین فرصت برای حضور ایران در بازار این کشور است.
دانایی‌فر در ادامه عدم ارتباط یا ارتباطات بسیار ضعیف بخش خصوصی دو کشور و مسایل زیرساخت‌های بانکی و ترابری را از دیگر موضوعات حایز اهمیت در افزایش تعاملات طرفین بیان نمود.
وی افزود: سوریه دارای اقتصادی است که زمینه‌های تولیدات مواد و محصولات مختلف به‌ویژه در بخش‌های نساجی، کشاورزی و معادن در آن موجود است.
مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، دفتر هماهنگی اقتصادی در دمشق و مرکز تجارت ایرانیان و مرکز حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را بستری برای رفع ابهامات تجار ایرانی و ایجاد هماهنگی‌های لازم معرفی کرد.
وی ضمن استقبال از تشکیل میز مشترک ایران و سوریه در اتاق اصفهان، عزم جدی تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای ایجاد تعامل با دفاتر سه‌گانه موجود در دمشق را مقدمه‌ای بر تشکیل این میز بیان کرد.
در ادامه وبینار میزان صادرات به لحاظ ارزش به این کشور در سه ماهه نخست سال جاری را ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بیان و گفته شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد رشد داشته است.
گفتنی است که در این وبینار تولیدات مشترک با منشاء سوری با چشم اندازهای زمانی خاص، فرصتی برای ورود به اتحادیه عرب، بازارهای آفریقا و اروپا معرفی و عنوان شد که سوریه یک بازار نبوده؛ بلکه فرصتی است که می‌توان از امکانات ذاتی استراتژیک آن بهره مند شد.
همچنین، امارات و چین رقبای جدی ایران در بازار سوریه مطرح شدند و تاکید شد که در صورت محوریت قرار گرفتن بخش خصوصی امید استمرار تعاملات، افزایش حجم تبادلات و ارتقای سطح کیفی کار وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا