کشف بزرگ‌ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی

محققان ژاپنی از کشف بزرگ‌ترین دهانه ناشی از برخورد ۲ جسم آسمانی در منظومه شمسی خبر دادند.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، محققان دانشگاه «کوبه»، «انستیتو ملی فناوری» و کالج «اوشیما» در ژاپن در جریان مطالعه ای با بررسی تصاویر ماموریت به مشتری و قمرهای آن و همچنین مدل سازی رایانه ای متوجه وجود این دهانه در قمر «گانیمد» سیاره مشتری شدند.

آنها متوجه شدند که  فرورفتگی هایی در حلقه هایی متحد المرکز در سطح گانیمد وجود دارد. محققان معتقدند که این فرورفتگی ها نشانه ای از برخورد میان قمر با یک سیارک به قطر حدود ۹۳ مایل است.

اگر این  موضوع صحت داشته باشد، این فرورفتگی با قطر چهار هزار و ۸۵۰ مایلی بزرگترین دهانه ناشی از برخورد دو شی آسمانی در منظومه شمسی به حساب می آید

پیش از این چنین رکوردی به قمر «کالیستو» سیاره مشتری تعلق داشته است. قطر دهانه ناشی از برخورد شی آسمانی در قمر کالیستو هزار و ۱۸۰ مایل بوده است.

«نایوکی هیراتا» محقق ارشد این پژوهش در بیانیه ای نوشت : ماموریت  JUICE سازمان فضایی اروپا قرار است در ۲۰۲۲ میلادی آغاز شود و کاوشگر این ماموریت در سال ۲۰۲۹ به مشتری می رسد. طی این ماموریت مشتری و قمرهایش از جمله گانیمد به وسیله ابزارهای مختلفی بررسی می شوند. امیدواریم این ماموریت نتایج تحقیق ما را تایید و اطلاعات ما را از تشکیل و تکامل قمرهای مشتری افزایش دهد.

گانیمد بزرگ ترین قمر مشتری و یکی از ۱۰ جسم بزرگ در منظومه شمسی به شمار می رود. همچنین این قمر میدان مغناطیسی مخصوص خود را دارد که مجزا از میدان مغناطیسی مشتری است. زیر سطح سنگی سیاره نیز  اقیانوسی نمکی وجود دارد که به عقیده محققان امکان دارد میزبان حیات باشد.

دکمه بازگشت به بالا