ماسک‌ها را از آینه‌ی ماشین آویزان نکنید

مدیر گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد ماسک‌ها را از آینه‌ی خودرو آویزان می‌کنند، گفت: از نظر ما ماسک نزدن بهتر از استفاده‌ی غلط از ماسک بوده و آویزان کردن ماسک از آینه هم درست نیست.

به گزارش ارک خبر به نقل از ایسنا،سیمین خیاط‌زاده   در تشریح این خبر اظهار کرد: بالا و پایین کشیدن ماسک به هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و یا انجام هر کار دیگری اشتباه است، چرا که با این کار دستمان که به هر سطح آلوده‌ و لایه‌ی بیرونی ماسک برخورد کرده با سطح داخلی ماسک هم تماس پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: در برخی موارد ماسک را درآورده و بر روی سطوح مختلفی مانند دستگیره‌ی در که توسط افراد مختلفی لمس شده شده است و یا هر جایی که امکانش باشد، مانند وسط خانه و روی میز قرار می دهند که این کار درست نیست.

وی بیان کرد: باید سعی کنیم دستمان به هنگام استفاده از ماسک تازه با سطح داخلی آن که بر روی صورت قرار می‌گیرد، تماس پیدا نکند و دست‌ها را قبل و بعد از زدن ماسک شسته یا ضدعفونی کنیم.

خیاط‌زاده اظهار کرد: توصیه می‎شود ماسک را به هنگام خوردن و نوشیدن، درآورده و با یک دست آن را نگه داشته و با دست دیگر خوراکی یا نوشیدنی را بخورند، اگر امکان ضدعفونی و شست و شوی دست بعد از درآوردن ماسک وجود نداشته باشد، توصیه می‌کنیم که اصلا ماسک را درنیاورند.

وی گفت: در صورتی که ماسک را بر روی یک سطح یا میزی قرار می‌دهید، باید ماسک روی دستمال کاغذی یا کیسه فریزری قرار بگیرد، لایه‌ی بیرونی ماسک نباید با هیچ سطحی حتی گوشی تلفن همراه برخورد کند.

وی با ارائه‌ی توصیه‌هایی برای استفاده‌ی مجدد از ماسک، اظهار کرد: اگر امکان این وجود دارد که ماسک را به مدت سه الی پنج روز در جایی قرار دهند که امکان آلودگی آن و آلوده کردن دیگر جاها توسط ماسک نباشد، می‎توان این ماسک را دوباره استفاده کرد.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: این توصیه باید بسیار با احتیاط و در مورد ماسک‌هایی انجام شود که حداکثر به مدت دو ساعت و فقط یک بار مورد استفاده دوباره گرفته و کثیف نشده‌اند، در این حالت باید فضایی دور از دسترس کودکان، بزرگترها و دور از آشپزخانه و مواد غذایی باشد، این ماسک را پس از سه الی پنج روز نگهداری می‌توان یکبار دیگر هم استفاده کرد.

وی اضافه کرد: البته این توصیه کمی نگران کننده است، چرا که احتمال اینکه ماسک استفاده شده در فضایی نامناسب نگهداری شود و امکان دسترسی کودکان به آن و در نهایت آلوده شدن ماسک باشد، وجود دارد.

وی در خاتمه تاکید کرد: دست‌هایمان به هیچ وجه نباید چه با سطح داخلی ماسک و چه سطح بیرونی آن تماس پیدا کند و درآوردن و زدن مجدد ماسک بر روی صورت توسط کش‌ها انجام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا