مسائل روز* نوشته محمد اشراقی

 

*مدیرمسئول – محمّد اشراقی

زمین خواری – زمین خواری جزو فسادهای قدیمی است. رشد زمین خواری علت های متعدد دارد.  علاوه ضعف و نقص قوانین مربوط به تملک،  خرید وفروش املاک ، تداخل قوانین  دیگر نیز می تواند از خلا های قانونی مورد استفاده در زمین خواری تلقی شوند. درحالیکه قوانین صریح گاها با روش های گوناگون،  تفسیر و تعبیر می شوند، سوء تعبیر قوانین ناقص و ضعیف در حوزه املاک سنت تبدیل شده است. علاوه بر این سنتهای نامیمون ارتشا و تقلب و غصب نیز از عوامل دیگر زمین خواری می باشند.

توهین به مقامات – توهین کردن به دیگران نشانه نبود اعتقادات اخلاقی، دینی و عدم آشنائی به قوانین و تمکین از آنها و  فقدان تربیت و فرهنگ در توهین کننده گان و محرکین ذیربط می باشد. آزادی اگر قاعده وقانون نداشته باشد تبدیل به آنارشیسم
می شود. در آنارشیسم افراد یا گروهای فارغ از قیود اخلاقی ، فرهنگی و دینی، بدرفتاری را با آزادی و دمکراسی اشتباه می گیرند. درجوامع مبتلا به آنارشیسم هتک حرمت به رهبران و نمایندگان رقیب، نوعی رفتار سیاسی بشمار می رود. بنابراین حرکت به سوی تعالی فرهنگ عمومی، چون تعلیم و تربیت  و  رعایت بهداشت اجتماعی از لوازم رشد و ایجاد سلامت جامعه می باشد.

رشد صنایع-در عرصه صنعت، تاسیس کارخانجات صنعتی بعلت داشتن نیاز به سرمایه های انسانی، مالی و فنی، کاری سخت و مستلزم توانایی مدیریتی و پایداری می باشد.با وجود مشکلات یاد شده،  فعالیت های صنعتی تاکنون در کشور قابل توجه بوده است. واقعیت این است که عدم بهره وری بموقع صنایع که از مشکلات و نکات ضعف مهم حوزه صنایع دولتی و خصوصی  است، سرمایه های مادی و معنوی کشور را نوعی ابترساخته و در بسیاری از موارد سرمایه های جاری و سودهای بالقوه را به سرمایه های راکد و ضررهای بالفعل تبدیل کرده است. مسیر بهبود وضعیت فعلی تقویت صنایع نه از راه تزریق کور سرمایه بلکه از طریق باز شدن هوشمند بازار برای نوسازی فیزیکی و تکنولوژیکی و یافتن بازارهای فروش و صدور کالا عملی، می گذرد. این امر نیز جز از طریق دستیابی به بازارهای آزاد تحقق نمی یابد.

کرونا – مبارزه با دشمن غیبی مردم دنیا که بتدریج به کشتن سربازان، افسران جبهه بهداشت نیزهجوم برده و تلفات می گیرد، همت مردم را در رعایت مقررات بهداشتی  می طلبد. البته گسترش آموزش و تبلیغات سازمانهای ذیربط نیز در این مورد اولویت خود را تا پایان اپیدمی حفظ خواهند کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا