موافقت با تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌

خبرگزاری ارک – فرهنگستان ربان و ادب فارسی با تدریس دو واحد «زبان و ادبیات کردی » در دانشگاه‌های استان کردستان موافقت کرد.

به گزارش ایسنا، فرهنگستان در این‌باره اعلام کرد: «دانشگاه سنندج، با استناد به ماده واحدۀ «اختصاص و پیش‌بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان‌ها و گویش‌های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط» مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تدریس یک درس دوواحدی «زبان و ادبیات کردی » را در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی و آزاد استان کردستان، به این شورا پیشنهاد کرد. بر اساس این مصوّبه، در اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و به‌منظور صیانت از اجزای ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و تقویت بنیان‌های مقوم این فرهنگ، به وزارت‌های علوم، تحقیقات و فنّاوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، اجازه داده می‌شود که دو واحد درسی زبان و ادبیات مربوط به زبان و گویش‌های بومی و محلی کشور، مانند آذری، کردی، بلوچی و ترکمن، در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط به‌صورت اختیاری ارائه و تدریس شود.

تبصرۀ 1: تهیۀ متون و تربیت مدرّسان مورد نیاز طبق برنامه‌ای خواهد بود که به تصویب کمیتۀ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد.

تبصرۀ 2: تشخیص زبان‌ها و گویش‌های مشمول این ماده واحده، بر عهدۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواهد بود.»

متن پاسخ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به این درخواست چنین است:

«بسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر محمدرضا مخبر دزفولی

دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

با سلام،

به‌موجب ماده‌ واحدۀ مصوّب جلسۀ 644 مورّخ 1388.3.5 شورای عالی انقلاب فرهنگی، در موضوع «اختصاص و پیش‌بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان‌ها و گویش‌های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط»، به اطلاع می‌رساند پس از بررسی کارشناسی و علمی، در جلسۀ شورای علمی و پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با درخواست دانشگاه سنندج مبنی‌ بر تدریس یک درس دوواحدی با عنوان «زبان و ادبیات کردی » در مقطع کارشناسی، در دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی مرکز استان کردستان موافقت شد.

غلامعلی حدّاد عادل

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی»

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا