کاهش ۵۲ سانتی تراز آبی تالاب قوریگل

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از وضعیت آبی نامساعد تالاب بین المللی قوریگل خبر داد.

به گزارش ارک خبر، حسن عباس نژاد گفت : تالاب بین المللی  قوری گول امسال  با توجه به کاهش میزان بارندگی و وقوع شرایط خشکسالی در منطقه و همچنین شرایط نابسامان کانال آبرسانی آن نسبت به سال های گذشته وضعیت مساعدی به لحاظ آبگیری و تامین حقابه نداشته است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از طرف شرکت آب منطقه ای استان میزان آب ورودی تالاب در سال آبی جاری ۰٫۹۶ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال آبی قبلی(۱٫۴میلیون متر مکعب) به میزان ۰٫۴۴ میلیون متر مکعب کاهش آبگیری داشته است.

عباس نژادگفت : تراز آبی تالاب درپایان فصل آبی جاری  به ۱۹۱۱٫۷۸ رسیده که نسبت به تراز زمان مشابه سال قبل(۱۹۱۲٫۳۱) به میزان ۵۳ سانتی متر کاهش نشان میدهد.

وی با اشاره به اینکه آبگیری تالاب قوری گول هر سال از اواسط آبان ماه شروع و تا اواسط اردیبهشت ماه سال بعد ادامه پیدا می کند. گفت : وضعیت آبی فعلی تالاب نشان می دهد اگر در فصل آبی جدید روند آبگیری این تالاب به نحو مطلوب صورت نگیرد چه بسا در سال آتی شاهد خشک شدن کامل این تالاب مهم در استان خواهیم بود.

شایان ذکر است منابع تأمین‌کنندهٔ آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوریگل، این تالاب جزو تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد، این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا