منصور ملکی نمرده‌، ادای مردن را درمی‌آورد!

خبرگزاری ارک – مراسم تشییع پیکر یک منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت، صبح سه‌شنبه، 31 شهریور ماه با حضور جمعی از هنرمندان و ‌روزنامه‌نگاران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، پیکر مرحوم حسن (منصور) ملکی که روز یکشنبه بر اثر ایست قلبی، دار فانی را وداع گفت، از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا(س) تشییع شد.

در این مراسم خسرو سینایی (کارگردان)، شمسی فضل‌اللهی (بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و رادیو)، رامبد جوان (مجری برنامه خندوانه)، منصور ضابطیان (مجری رادیو هفت)، صالح میرزاآقایی (بازیگر)، فرهاد شریفی (بازیگر)، فاروق کسمایی (خواننده)، محمد آقازاده (روزنامه‌نگار)، بیژن بیژنی (خواننده)، آقامیر (خواننده)، جلال امیرپورسعید (آهنگساز) و جمعی دیگر از دوستدارانش در عرصه روزنامه‌نگاری حضور داشتند.

اجرای این مراسم را عباس غفاری – از فعالان رسانه‌ای تئاتر و از اهالی رادیو – بر عهده داشت.

در ابتدای این مراسم غفاری با تسلیت به خانواده مرحوم حسن ملکی، طی سخنانی گفت:‌ مهر ماه سال 1321 در محله تجریش تهران فرزندی به دنیا آمد که نام او را حسن نهادند. او در خانواده‌ای بزرگ و فرهنگی ملکی به دنیا آمد، حسنی که ما او را منصور صدایش می‌کردیم. او منتقد، پژوهشگر و معلم بود.

                                                                                                   تشییع پیکر حسن ملکی – منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت

در ادامه این مراسم خسرو سینایی، کارگردان پیشکسوت سینما در سخنانی کوتاه اظهار کرد: شرمنده‌ام از اینکه خیلی نمی‌توانم صحبتی کنم جز اینکه بگویم فقدان بعضی آدم‌ها برای آن‌هایی که خیلی او را می‌شناسند دردناک است. منصور ملکی هم درگذشت. جایش در اینجا خالی است. از همین جا به خانواده مرحوم ملکی و فرزندان هنرمند و پر از عشقش تسلیت می‌گویم. آن گونه که منصور ملکی را می‌شناختم انسان شریف، مسوول و متعهدی نسبت به آنچه که انجام می‌داد، بود. او همیشه شرافت قلم را حفظ می‌کرد و هرگز با شخص من تعارف نداشت و هر زمان که هر یک از کارهایم را دوست نداشت با من حرف نمی‌زد. او همیشه می‌گفت فیلم «در کوچه‌های عشق»‌ام را دوست دارد. منصور با عشق زندگی کرد و پشتیبان خانواده‌اش بود. همسر هنرمند او پری ملکی است. او از جان و دل برای خانواده‌اش مایه گذاشت. جایش همیشه خالی خواهد بود و همیشه در ذهن‌ها به عنوان یک انسان شریف و مسوول خواهد ماند.

در ادامه این مراسم رویایی، مدیر هنرستان پسران که اعلام شد حسن ملکی در این هنرستان تدریس می‌کرد، از دیگر سخنرانان بود.

وی گفت: از من خواسته شد تا چند کلمه‌ای درباره‌ی استاد حسن ملکی حرف بزنم، عذرخواهی می‌کنم که کار من نیست. من اصلا سخنور خوبی نیستم اما به خاطر همکاری 12 ساله‌ای که با او داشتم آمدم پذیرفتم. در ابتدا به خانواده هنرمندش و سپس به جامعه فرهنگی کشور و دوستداران صمیمی این استاد باید تسلیت بگویم. حسن ملکی که همیشه او را منصور صدا می‌کردند ذاتا یک انسان فرهنگی بود. طی مدتی که او را می‌شناختم غیرممکن بود که به مراسمی دعوتش کنم که او بهانه بیاورد و حضور پیدا نکند.

                                                                                                  تشییع پیکر حسن ملکی – منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت

به گزارش ایسنا، شمسی فضل‌اللهی – بازیگر پیشکسوت – از دیگر سخنرانان مراسم تشییع پیکر حسن ملکی بود.

وی در ابتدای سخنانش بیان کرد:‌ درود و تسلیت هر دو با هم. من و منصور ملکی با یکدیگر آشنایی قلم نداشتیم و از تئاتر با هم آشنا شدیم. او همیشه عاشق این دریای پرجوش هنر بود. من یک سال از او بزرگترم. سال 1341 بود که به طور کلی می‌خواستم از سینما بیرون بیایم و کار تئاتر را شروع کنم. من به همراه حسن ملکی در دو نمایش با عناوین «آهن» و «گلدسته» که کار خانم خجسته کیا بود بازی داشتیم و آن زمان به یاد دارم که نقد خوبی هم راجع به این دو نمایش توسط جلال آل احمد و کریم امامی نوشته شد. این دو نمایش آن زمان از مدرن‌ترین نمایش‌های تئاتر بود که به سختی با تماشاچی ارتباط برقرار می‌کرد و کسی در آن زمان چندان آشنایی با این گونه نمایش‌ها نداشت. روحش شاد.

در ادامه این مراسم منصور ضابطیان، مجری تلویزیون در سخنانی کوتاه خاطرنشان کرد: خیلی سخت است که در چنین روز غم‌انگیزی در پایان تابستان یک خبر خوب بدهم و آن خبر خوب این است که منصور ملکی نمرده است بلکه ادای مردن را درمی‌آورد اما ما امروز آمده‌ایم با منصور ملکی که ادای مردن را درمی‌آورد، خداحافظی کنیم. اکنون به خانواده وی تسلیت می‌گویم و همچنین در عین حال تبریک می‌گویم که نام ملکی را یدک می‌کشند.

                                                                                                      تشییع پیکر حسن ملکی – منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت

صالح میرزاآقایی، بازیگر تلویزیون آخرین سخنران این مراسم بود که در سخنانی کوتاه ضمن عرض تسلیت به خانواده مرحوم ملکی گفت: مرحوم ملکی همیشه خودش را معلم معرفی می‌کرد. او معلم بود. او در خانه‌اش معلم بود، در سالن سینما، در دفتر کاری‌اش معلم بود. او همیشه شاگردانش را بیشتر از اشعارش، تجربیاتش و حتی بیشتر از کتاب‌هایش دوست داشت. حسن ملکی شاگردان بسیاری داشت. عمر حضور ملکی بی‌حاصل نبوده است. اکنون ما او را با همان موهای پریشان و سفید و با همان تیزبینی و لطافتش می‌بینیم. برای خانواده ملکی صبر آرزو می‌کنم. پاییز در راه است و او همیشه منتظر اول مهر بود. امسال اول مهر جشن انتظار اوست.

در این مراسم توکا ملکی، دختر مرحوم حسن ملکی به خبرنگار بخش رسانه ایسنا گفت: قرار است بزرگداشتی برای پدرم در خانه هنرمندان برگزار شود اما فعلا زمان برگزاری این بزرگداشت مشخص نیست.

وی همچنین درباره‌ی دلیل فوت پدرش اعلام کرد که پدرش ناراحتی ریوی داشته است و چند سالی بیمار بود اما روز یکشنبه، 29 شهریورماه براثر ایست قلبی در آستانه 73 سالگی‌ درگذشت.

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا