بستر مناسبی برای پرورش دانشمندان جدید فراهم شود

استاندار آذربایجان شرقی گفت: باید بستر مناسبی برای پرورش دانشمندان جدید فراهم شود و دانشجویان سختی علم اندوزی را تجربه کنند تا چون باکری و هشترودی در صفحه روزگار تجلی کنند.

به گزارش ارک خبر،عابدین خرّم روز دوشنبه، نهم خردادماه، در اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در دانشگاه تبریز و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: تبریز و آذربایجان دیار عالمان و اندیشمندان برجسته‌ای بوده است که هریک در مقام و عرصه‌ی علمی نمود داشته و در فضیلت انسانی نیز قلمداد کرده و انسان‌های والایی نیز پرورش داده‌اند.

وی ادامه داد: اینجا تبریز است مهد علما و مراجعی چون جعفری‌ها، قاضی طباطبایی‌ها، ملکوتی، سبحانی، فاطمی نیا و آل هاشم که هرکدام پایه‌های ماندگاری نهاده‌اند و اکثر دانشمندان تبریز نیز در بخش‌های تخصصی به‌عنوان پدر علم نوین مانند پروفسور هشترودی یاد شده‌اند.

وی افزود: دانشگاه تبریز در بستری از زمان سبب تربیت انسانی‌هایی شد که امنیت کشور را تامین کردند و ۲۲ شهید دانشکده فنی به‌عنوان میراث گرانبهای کشور است همچنین شهدای بزرگواری چون شهیدباکری، خود دانش آموخته این دانشگاه بوده و شهید پورشریفی خلاق پل خیبر و شهید کسایی متخصص جهادسازندگی نیز در اینجا پرورش یافته‌اند.

خرّم خاطرنشان کرد: اکنون نیز دانشگاه تبریز در اقصی نقاط کشور و جهان مجاهدت می‌کند چراکه تاکید بر هویت علمی و دینی تبریز از وظایف اعتقادی و دینی ما است و جوانان باید از اندوخته‌های گرانبهای دانشگاه استفاده کنند.

وی همچنین یادآور شد: ما در آذربایجان شرقی، پس از ابلاغ شعار سال، سند بزرگ دانش بنیان استان را تدوین کردیم که تکمیل اکوسیستم فناوری و ایجاد کارخانه نوآوری استان، فعال سازی منطقه ویژه‌ی علمی ربع رشیدی، تعریف پهنه نوآوری در داخل تبریز، راه اندازی ناحیه‌ی نوآوری، گسترش پارک‌های علم و فناوری و ظرفیت سازی در شهرک صنعتی شهید سلیمانی و ایحاد شهرک فناوری خودرو که قطب سوم تولید خودرو در استان است از اقدامات ما در این زمینه بوده است.

به گزارش ایسنا، استاندار آذربایجان شرقی در پایان تاکید کرد: راه‌اندازی هاب صادراتی، ارتباط با کشورهای دیگر علمی، ایجاد فضای اشتراکی تولیدی، ایجاد نمایشگاه‌های فناورانه، کاهش فرآیند تجاری سازی و ایجاد فضاهای اشتراکی عمومی، تربیت نیروی کارآمد، تلاش برای هویت سازی جامعه دانشگاهی از طریق مشوق‌های دولتی، ایفای نقش سازنده در استان،  احصا نیازهای فناورانه و واحدهای صنعتی،ایجاد کریدور ارتباطی با سایر زیست بومها و… از جمله موضوعاتی است که در استان شکل گرفته و تداوم خواهد داشت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا