خط مقدم جنگ اقتصادی امروز خدمت در عرصه غذایی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: خط مقدم جنگ اقتصادی امروز تولید، تامین و خدمت در عرصه غذایی است.

به گزارش ارک خبر،حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در دیدار رئیس و اعضای شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان با وی با اشاره به چالش نابسمانی بازار و ناکارایی سیاست‌های حمایتی از تولید در حوزه بخش کشاورزی، گفت: تولید، تامین و خدمت در عرصه غذایی، رسالت بزرگی بر دوش مسئولان جهادکشاورزی می‌گذارد.

جهاد کشاورزی مسئول مستقیم فراهم آوردن موجبات بهبود و ازدیاد تولید انواع محصولات کشاورزی در جهت بهبود نسبی شاخص‌های تغذیه و افزایش متوسط درآمد سرانه بخش کشاورزی به منظور خودکفایی در تامین نیاز‌های کشور است.

وزارت جهادکشاورزی می‌تواند از طریق شرکت‌های دانش بنیان و با استفاده از فناوری و نهاده‌های فناورانه کشاورزی، موجبات کاهش هزینه تولید محصولات و ارتقای بهره وری را فراهم آورد.

در زمینه فناوری‌های بخش کشاورزی نیز کار‌هایی مانند توزیع هوشمند محصولات کشاورزی یا کالا‌های اساسی، هوشمندسازی کشاورزی، کاهش ضایعات، تامین نهاده‌های دام و طیور، توسعه ارقام جدید زراعی متناسب با اقلیم ایران، استفاده از منابع پروتئینی کمتر، توسعه استفاده از پهباد در امر کشاورزی، تامین پایه‌های رویشی، تکمیل زنجیره آفت کش‌ها و حاصلخیزکننده‌ها می‌تواند انجام بگیرد.

با استفاده از آفت کش‌ها و حاصلخیزکننده‌های سبز، تغذیه تلفیقی، تولید بذر به خصوص بذر‌هایی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند، واکسن‌ها، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و دارو‌های دام و طیور، اصلاح نژاد‌های بومی، روش‌های نوین پرورش آبزیان، توسعه پرورش، فناوری هسته‌ای، فناوری پرتودهی و پلاسما، نهاده‌های فناورانه به منظور کاهش آفت پذیری، سم زدایی و … می‌تواند کار‌های بزرگی را رقم زد و وزارت جهادکشاورزی بایستی در این مسیر گام بردارد.

وزارت جهادکشاورزی باید از کار‌هایی مثل ایجاد و فعالیت کردن شهرک‌های نوآوری، گلخانه‌های آب کشت، تلفیق آب کشت و هوا کشت، هوشمندسازی و فراهم سازی بازار خرید برای محصولات تولیدی و سایر حوزه‌های از قبیل ماشین آلات کشاورزی حمایت لازم را داشته باشد.

در این راه سخت و اهداف متعددی که برای جهادکشاورزی تعریف شده است، سایر وزارتخانه‌ها مثل وزارت علوم و نیرو هم وظایفی دارند و باید حمایت‌ها و همکاری لازم با جهادکشاورزی را داشته باشند تا جهادکشاورزی بتواند به اهداف خود برسد.

متاسفانه بخش کشاورزی با مشکلات و چالش‌های فراوانی مواجه است که مربوط به زمان کنونی نیست، اما با این حال توانسته در طول مدت تحریم‌ها با شیب تند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

از دست دادن بازار جهانی، تداوم پدیده خشکسالی و کاهش منابع آبی، کمبود سرمایه گذاری در بخش، مکانیزه کردن کشاورزی، عدم توازن منطقی بین قیمت محصولات کشاورزی و نهاده‌ها، تغییر کاربری‌های بی حساب و کتاب و غیرمجاز اراضی زراعی و باغی، ضعف استاندارد‌های کنترل کیفی برای فناوری سموم، کوچک و نامنظم بودن واحد‌های بهره برداری کشاورزی و ضعف و کمبود منابع غذای دام از جمله چالش‌های بخش کشاورزی کشور است.

بخشی از گرانی‌های کنونی کشور و حتی جهان مربوط به این جنگ است، اما باید نسبت به این وضعیت تدبیر داشته باشیم.

اگر تفکر و نگاه جهادی بخواهد خدمتی انجام بدهد، قطعا در عرصه کشاورزی خواهد بود و امروزه عرصه کشاورزی بسیار اهمیت بالایی داشته و حیات انسان‌ها و بقای کشور وابسته به آن است.

نهاد جهادسازندگی به فرمان امام (ره) یکی از یادگار‌های باارزش دوران انقلاب بوده و سپس بنا به هر دلیلی با وزارت کشاورزی ادغام شد که یک اقدام خوبی نبود.

سازمان جهادکشاورزی و تشکیلات تابعه در ایام تعطیلات نوروز استراحت نداشتند و همواره در فکر بودند تا مشکل مرغ، میوه و … در جامعه حل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا