استان زنجان رتبه چهارم رشد تولید گندم کشور را به خود اختصاص داد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: کشاورزان زنجانی در جایگاه چهارم کشوری در رشد تولید گندم در سال زراعی ۱۴۰۱ قرار گرفتند.

به گزارش ارک خبر،، ولی الله زمانی روز پنجشنبه در گفت و گویی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم در این استان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، افزود: به همت و اراده جمعی کشاورزان تلاشگر استان موفق شدیم رتبه چهارم رشد تولید محصول راهبردی گندم را در کشور کسب کنیم.
وی با بیان اینکه بالاترین رشد تولید گندم کشور، به ترتیب مربوط به استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و زنجان است که تولید آن‌ها در مقایسه با سال گذشته سه تا پنج برابر شده است، اظهار داشت: بعد از استان زنجان، به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، مازندران، کردستان، آذربایجان غربی، کرمان و گیلان در رتبه های بعدی قرار دارند که از بیشترین رشد تولید نسبت به سال ۱۴۰۰ برخوردار بوده‌اند.
زمانی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷ مرکز خرید تضمینی گندم در زنجان فعال است، تصریح کرد: بیش از ۲۰۵ هزار تن گندم کشاورزان که در سال زراعی ۱۴۰۱ برداشت کرده اند خریداری شده است و به ازای هر کیلوگرم ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان به حساب کشاورزان واریز می شود.
وی افزود: میزان نیاز و مصرف سالانه استان زنجان از گندم خریداری تامین شده است و گندم مازاد بر نیاز خریداری شده در یک عملیات هماهنگ از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به سایر استان های کشور برای اختلاط و ارتقای کیفیت آرد و نان سایر هموطنان منتقل می‌شود.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا