هفت دستگاه شتابنگار برخط در آذربایجان شرقی نصب می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه ایستگاه های شتابنگار زلزله در استان، گفت: هفت دستگاه شتابنگار برخط در مناطق خمارلو، قره آغاج، عجب شیر، تیکمه داش، ترک و دو نقطه جدید در تبریز نصب می‌شود.

به گزارش ارک خبر،امیر بخشی زاده، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به اینکه هماهنگی لازم با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جهت توسعه ایستگاههای شتابنگار در استان انجام شده است، افزود: آذربایجان شرقی جزو استان های لرزه‌خیز کشور است و توسعه و نصب دستگاه‌های شتاب‌نگار در مناطق مختلف استان ضروری بوده و داشتن شبکه ای متراکم از دستگاه های شتابنگار و لرزه نگاری باعث ثبت و مطالعه دقیق تر زمین لرزه ها می شود.
وی ایجاد شبکه شتابنگاری و لرزنگاری فعال زلزله در استان را اقدام مهم در بحث زلزله دانست و اظهار داشت: طی سه سال گذشته توسعه شبکه شتابنگاری استان با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران به ویژه اداره کل راه و شهرسازی آغاز شده و تاکنون ۲۸ دستگاه شتابنگار برخط در سه فاز مختلف در تبریز و مناطق لرزه خیز استان نصب شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: زیرساخت لازم برای نصب هفت ایستگاه شتابنگار برخط دیگر در فاز چهارم فراهم شده است که با نصب آن ها، تعداد این ایستگاه‌های برخط به ۳۵ ایستگاه و مجموع دستگاههای شتابنگار استان به ۷۷ ایستگاه می رسد.
بخشی زاده، انجام مطالعات بررسی بلایای زمین شناختی و شناسایی و تهیه نقشه های گسل ها و مناطق لرزه خیز، ریز پهنه بندی لرزه ای شهرستانهای استان از جمله تبریز، مراغه، مرند و میانه، تحلیل آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای ساختمان نهادهای دولتی در سطح استان را از اقدامهای موثر این اداره کل جهت پیشگیری و کاهش خسارت های ناشی از زلزله در استان اعلام کرد.
وی با اشاره به قرار گرفتن فلات آذربایجان در شرق دریاچه ارومیه، یادآوری کرد: زلزله‌های متعدد رخ داده در این استان از جمله زلزله اهر و ورزقان و بخش مرکزی این فلات با چهار گسل مهم و بزرگ از نوع گسل های امتدادلغز در بخش شمال با گسل ارس، در شرق با گسل آستارا- اردبیل، در جنوب و غرب با گسل تبریز و در جنوب و جنوب شرق با گسل فیروزآباد یا گسل میانه- اردبیل مواجه ساخته است.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: یکی از نکات مهم در بحث مقابله با حوادث، تقویت فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حوادث، ارائه آموزش‌های همگانی در جهت ایجاد و ارتقاء آمادگی افراد در برابر حوادث غیرمترقبه و نحوه مواجه شهروندان با حوادث و بلایای طبیعی است.
بخشی زاده، ادامه داد: در این راستا و برای ارتقای سطح ایمنی جامعه در مقابله با حوادث و بلایای طبیعی دوره‌های آموزشی برای دستگاه های اجرایی توسط متولیان امر از سوی این اداره کل برگزار شده است.
وی اظهار داشت: استفاده از مصالح مرغوب و باکیفیت، به‌کارگیری فناوری‌های جدید، سبک‌سازی و صنعتی‌سازی ساختمان‌ها و رعایت ضوابط اجرای آیین نامه مقاوم سازی ساختمان ها (آیین نامه ۲۸۰۰) تاثیر به سزایی در کاهش خسارت مخاطرات زمین لرزه ها خواهد داشت.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا