رشد مثبت تولید ناخالص داخلی آذربایجان‌شرقی در ۵ ماهه اول سال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: با تلاش دستگاه‌های اجرایی استان در پنج ماهه سال جاری، در پروژه‌های مرتبط با رشد هشت درصدی، رشد تولید ناخالص داخلی استان مثبت بوده است.

به گزارش ارک خبر،

به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، محمد فرشکاران در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به مزیت‌های اقتصادی استان، اظهار کرد: بارزترین ویژگی اقتصاد استان تکیه بر توانمندی‌ها و فعالیت‌های موثر بخش خصوصی است که هر موقع در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی ورود پیدا کرده، بسیاری از مشکلات حل شده است.

وی افزود: اینجا دیار مردمان غیور، سخت کوش، کارآفرین و اقتصادی است که در طول تاریخ آذربایجان را تبدیل به قطب و مرکز صنعت و تجارت ایران زمین و فراتر از آن کشورهای همسایه کرده‌اند.

فرشکاران مدعی شد: اگر استراتژی حین عملیات داشته باشیم و با بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع موجود بهره وری را ارتقاء دهیم، آذربایجان شرقی در سه سال آینده می‌تواند تبدیل به بهشت سرمایه گذاری کشور شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی بر هدف‌گذاری نرخ رشد اقتصادی استان و تحقق آن از طریق بهره‌وری و تامین منابع مالی پایدار، ایجاد اشتغال، توسعه تولید دانش بنیان، تکمیل زنجیره تولید، عدالت اجتماعی و برابری، فعالسازی واحدهای تولیدی، توجه به آمایش سرزمین و توسعه صادرات اشاره کرد.

وی متذکر شد: در ۱۰ سال گذشته برنامه‌ریزی، هماهنگی و به ویژه پیگیری‌های لازم جهت افزایش درصد اعتبارات استان و دریافت سهم حقه استان از سبد بودجه کشور آنگونه که باید و شاید انجام نگرفته و روند اجرای پروژه‌های مهم و استراتژیک استان در بخش هایی مثل آب و راه خیلی طولانی شده است.

فرشکاران افزود: در این مدت به دلیل عدم پیگیری جذب اعتبارات پروژه‌های ملی، اعتبار برخی از ردیف ها در قانون بودجه طی چند سال با روند کاهشی رو برو و در نهایت حذف شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مدیریت ارشد استان و به ویژه شخص استاندار نهایت تلاش و پیگیری‌های لازم را در جهت جبران کم کاری های گذشته انجام می‌دهد تا با حل گام به گام مشکلات، وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی بهبود یابد و مسیر توسعه استان هموارتر شود.

وی بر لزوم توجه به ایجاد بازارهای استان با کشورهای همسایه در جهت خروج از رکود واحدهای تولیدی و بازآوری ارزش افزوده به استان تاکید و تصریح کرد: میزان رشد تولید ناخالص داخلی در این مدت که با تلاش و کوشش جهادی استاندار و تیم مدیریتی استان محقق شده نشان دهنده مسیر صحیح حرکت‌های توسعه‌ای استان بوده و به حول و قوه الهی به توسعه پایدار، افزایش ثروت و درآمد سرانه استان منتهی خواهد شد.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا