قاضی ویژه حدنگاری در دادگستری استان‌ها تعیین شود

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از رؤسای کل دادگستری استان‌ها خواست تا یک قاضی مجرب و برجسته را به عنوان قاضی ویژه حدنگاری تعیین کنند.

به گزارش ارک خبر،حسن بابایی در سی و سومین نشست شورای تحول و تعالی این سازمان، از پیگیری جدی رئیس و اعضای شوراهای قضائی و حفظ حقوق بیت المال استان‌ها در توجه ویژه به اجرای کامل حدنگاری تقدیر کرد.

وی از رؤسای کل دادگستری استان‌ها خواست تا یک قاضی مجرب و برجسته را به عنوان قاضی ویژه حدنگاری تعیین کنند.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی رئیس کل دادگستری استان زنجان در این نشست گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد دریکسال اخیر با اجرای جدی کاداستر و افزایش صدور اسناد به نسبت سال‌های گذشته، حداقل ۱۵ درصد از ورودی پرونده‌های حقوقی در حوزه اراضی و امالک در استان زنجان کاهش یافته است.

وی افزود: اقدامات تحسین برانگیز سازمان ثبت در این یکسال باعث افزایش صدور اسناد حدنگاری در الیه های مختلف شده و باید نهضت ایجاد شده با مدیریت دکتر بابایی در سازمان ثبت در پیشبرد جهادی کاداستر و تأثیر آن در کاهش ورودی پرونده‌ها را یک فرصت قلمداد کنیم.

ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: دستگاه‌هایی که در اجرای حدنگاری همکاری الزم را به عمل نمی‌آورند از حیث ترک فعل به دستگاه‌های نظارتی معرفی می‌شوند.

وی اظهار کرد: در یکسال اخیر یکی از دستورات ثابت و ویژه شورای قضائی و شورای حفظ حقوق بیت المال در استان آذربایجان غربی، اجرای کامل کاداستر بویژه اتمام حدنگاری و صدور اسناد اراضی ملی، منابع طبیعی و اراضی کشاورزی بوده است.

سرپرست معاونت امور امالک و کاداستر سازمان ثبت نیز در نشست شورای تحول و تعالی این سازمان به رشد سه و نیم برابری صدور اسناد اراضی کشاورزی در شش ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در نیمه اول سال ۱۴۰۰ برای ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سند مالکیت حدنگاری صادر شده که این آمار در شش ماهه امسال به ۷ هزار و ۴۸۲ هکتار رسیده است.

پیگیری افزایش ظرفیت هیئت‌های موضوع قانون تعیین، تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و امالک فاقد سند رسمی و لزوم همکاری بیشتر ادارات منابع طبیعی بویژه در پاسخ به استعالمات، از موارد دیگری بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در نشست‌های شورای تحول و تعالی سازمان ثبت اسناد و امالک کشور، رؤسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌های مرکز استان نیز به طور متناوب و به صورت وبیناری شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا