رتبه دوم ایران در بین دانشگاه‌های کشورهای گروه D8 بعد از ترکیه

بر اساس آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8، ایران با ۷۴ دانشگاه، رتبه دوم را بعد از ترکیه دارد و دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه سوم را در بین برترین دانشگاه‌ها به دست آورده است.

به گزارش ارک خبر.سید احمد فاضل زاده، رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8-2021 از سوی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) منتشر شد.

فاضل‌زاده درباره روش‌شناسی رتبه‌بندی D8-2021 گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8 در معیارهای خود، مهم‌ترین مأموریت دانشگاه‌ها که عبارتند از پژوهش، نوآوری، آموزش و فعالیت‌های بین‌المللی را در نظر می‌گیرد و بر این اساس دانشگاه‌های کشورهای گروه D8 را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اطلاعات این رتبه‌بندی از پایگاه‌های اطلاعاتی USPTO، WOS، Incites و وب سایت دانشگاه‌ها و سایر سایت‌های مرتبط گردآوری شده است.

فاضل‌زاده افزود: به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8، اطلاعات پژوهشی ۱۶۳۴ سازمان از کشورهای عضو گروه D8 در پایگاه اطلاعاتی InCites در فاصله سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۷ بررسی شد. از بین این سازمان‌ها، دانشگاه‌هایی که بیش از ۱۵۰ مدرک را در این بازه زمانی منتشر کرده بودند، جامعه هدف رتبه‌بندی تشکیل دادند. تعداد دانشگاه‌هایی که این شرایط را داشتند، ۴۶۳ دانشگاه بودند که در رتبه‌بندی D8-2021 حضور یافتند.

دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8 به تفکیک کشور در جدول زیر نشان داده شده است. کشورهای ترکیه، جمهوری اسلامی ایران و اندونزی بیشترین تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی را داشته‌اند.

 

 

 

 

 

در این رتبه بندی دانشگاه‌های مالایا، دانشگاه کامستس اسلام آباد از پاکستان، علوم پزشکی تهران، قاهره از مصر و دانشگاه تهران به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم این رتبه‌بندی را به دست آورده‌اند.

 

 

 

رییس ISC گفت: گروه هشت کشورهای اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری گروه دی ۸ (D8) شامل هشت کشور مسلمان در حال توسعه است که شامل اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می‌شود.

دانشگاه‌هایی که در هر یک از این کشورهای گروه D8، رتبه نخست را به دست آورده‌اند، به همراه رتبه آن‌ها در بین سایر دانشگاه‌ها، در جدول زیر نشان داده شده است. همان‌طور که در این جدول مشاهده می‌شود، دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشورمان رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران از آن خود کرده است.

 

 

 

تعداد دانشگاه‌های عضو گروه D8 بر اساس رتبه‌ای که کسب کرده‌اند، به تفکیک کشور در جدول زیر نشان داده شده است: رییس ISC در ادامه گفت: در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه دی هشت، ۷۴ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران حضور دارند که از این تعداد ۱۷ دانشگاه در بین ۵۰ دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند. دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف با رتبه‌های ۳، ۵ و ۱۴ به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم جمهوری اسلامی ایران  را از آن خود کرده‌اند.

 

 

 

بنابر اعلام روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) نتایج کامل این رتبه بندی در پایگاه اینترنتی به آدرس https://d۸.isc.ac/ قابل مشاهده است.

انتهای پیام/

 

 

دکمه بازگشت به بالا