در سال اول فعالیت دولت جدید موج بازگشت نخبگان به کشور بیشتر شده است/ انتخاب معاون اجرایی جدید رئیس‌جمهور

سخنگوی دولت گفت: در پنج سال گذشته کشور فقط بیش از دو هزار و ۷۰۰ نخبه به کشور بازگشتند و موجی از بازگشت را داشتیم و در سال اول فعالیت دولت جدید این موج هم بیشتر شده است، یک مورد آقای سید فرید معصومی بودند که در حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ به شهادت رسیدند.

به گزارش ارک خبر،علی بهادری جهرمی ضمن تسلیت حادثه تروریستی شیراز و همچنین درگذشتگان حوادث اخیر کشور گفت: ان‌شاالله بتوانیم با بازگشت آرامش به کشور شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم. اجتماعات پر شور در کشور برای تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی و اعتراضات نشان داد مردم دست رد به اقدامات آشوبگرانه زدند و اجازه نمی‌دهند این اقدامات آشوبگرانه و تجزیه‌طلبانه به جایی برسد.

سخنگوی دولت با اشاره به سوال شعار بیان کرد: هنگامی که از تولید داخل حمایت می‌شود اشتغال رونق می‌گیرد و در گذر زمان می‌تواند کمک‌کننده رفاه مردم باشد که آثارش در سفره مردم نشان داده می‌شود.

وی ادامه داد: تولید ناخالص ملی در ۳ماه اول امسال مطابق مرکز آمار رشد ۳/۵ درصد و رشد ما دربخش صنعت رشد ۵/۱ درصد است. در حوزه تجهیزات پزشکی در ۷ ماه اول امسال در تولید  ۵۰۰ محصول تجهیزات پزشکی ۲۵ درصد افرایش پروانه تولید  داشتیم. در بخش تولید فولاد در پنج ماه ابتدای امسال تقریبا ۱۰ درصد رشد داشته است. در حوزه تولید خودروسازی تولید کامل ما رشد بسیار زیادی داشت و دیگر خودرو ناقص تولید نمی‌شود و تقریبا خودرویی در انبار خودروسازی وجود ندارد و تقریبا تولید خودرو کامل به مرز ۱۰۰ درصد رسیده است و رشد تولید خودرو به ۲۸۸ درصد رسیده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در صنعت کاغذ که دولت وعده خودکفایی داده بود در پنج  ماه ابتدایی سال ما ۶/۸ درصد رشد داشته‌ایم، در تولید پتروشیمی ۶/۱ درصد رشد داشتیم و در تولید تلویزیونی ۲۱ درصد رشد داشتیم. در حوزه تولیدات کشاورزی هم رشد داشتیم به طوری که در برنج ۳۱ درصد، گندم ۳۷ درصد و جو ۳۰ درصد افزایش تولید داشتیم و در خرید تضمینی گندم رشد ۶۰ درصدی همراه بوده است.

بهادری جهرمی افزود: ۶ هزار مگاوات تولید برق داشتیم که در طول یکسال بی‌سابقه بوده است.

سخنگوی دولت درباره آغاز دور دوم سفرهای استانی و انتخاب معاونت اجرای رئیس‌جمهور گفت: یک جوان دیگر به کابینه دولت اضافه شد و آقای محسن منصوری استاندار تهران به عنوان معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری انتخاب شدند.

وی درخصوص موج مهاجرت در کشور و مدیریت دولت برای این موضوع بیان کرد: در پنج سال گذشته کشور فقط بیش از دو  هزار و ۷۰۰ نخبه به کشور بازگشتند و موجی از بازگشت را داشتیم و در سال اول فعالیت دولت جدید این موج هم بیشتر شده است، یک مورد آقای سید فرید معصومی بودند که در حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ به شهادت رسیدند. این دو هزار و ۷۰۰ نخبه‌ای که به کشور بازگشتند الگوی جوانان ما هستند و دولت مصوبات بسیاری برای به کارگیری نخبگان داشته است. بیش از ۱۰ هزار نخبه با شرکت‌های دانش‌بنیان کار می‌کنند و تصمیمات متعددی با همکاری مراجع مختلف اتخاذ شد و تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم داشتیم که نخبگان المپیکی ما بورسیه شوند و همین امسال ۴۳ نفر بورسیه دانشگاه‌های کشور شدند و در رشته علوم پایه تحصیل می‌کنند

بهادری جهرمی افزود: قانون تولید جهش دانش‌بنیان ۶ آیین نامه‌اش تصویب شده و در حال اجرایی شدن است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا