از صاحبنظران برای حل مشکل دارو استقبال می‌کنیم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمینه تهیه، توزیع و مصرف منطقی دارو در کشور مشکل داریم و معاونت تحقیقات وزارت بهداشت از افراد صاحب نظر برای برطرف کردن این مشکل استقبال می کند.

به گزارش ارک خبر،یونس پناهی روز سه شنبه در همایش نکوداشت پدافند غیرعامل که در هتل قلب برگزار شد، افزود: تهدیدهای محور سلامت امروزه متناسب با شرایط دنیا در حال تغییر است، جدی ترین تهدیدات بحث بار بیماری‌هاست، بررسی های سال ۱۹۹۹ نشان داده که بیماری‌های قلبی و عروق، سرطان ها، صعب العلاج، نورولوژی، تنفسی و تصادفات مهمترین بیماری‌ها شناخته شد و همچنان یکی از جدی ترین تهدیدات در ایران بیماریهای قلبی و عروقی، سرطانها، تصادفات و مغز و اعصاب در حوزه سلامت است که پدافند غیر عامل در حوزه سلامت باید به این بیماری‌ها بپردازد.

وی اظهار داشت: با توجه به تغییرات شرایط اقلیمی در دنیا و ایران، بحث کمبود آب، مصرف بی رویه انرژی و کمبود آن در آینده، وجود دارد، اگر در جامعه ای آب به میزان کافی وجود نداشته باشد تهدیداتی را ایجادمی کند و بیماری‌ها را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: دارو نیز در دنیا یک ابزار تجاری قلمداد می شود، اکنون ما در زمینه تهیه، توزیع و مصرف دارو مشکل داریم، مسئله توزیع دارو بسیار جدی است و یک تهدید بوده، این داروها باید در شرایط مناسب نگهداری شوند، آمادگی داریم در معاونت تحقیقات برای تولید، توزیع و تجویز مصرف منطقی داروها از نظرات کارشناسان استفاده کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: در  بحث غذا و ایمنی تامین مواد غذایی مهم است و می تواند بار بیماریها را افزایش و یا کاهش دهد، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و نورولوژی ارتباط مستقیم با مقوله غذا دارد و باید در بحث پدافند غیر عامل مورد توجه قرار گیرد.

پناهی خاطرنشان کرد: در بحث جمعیت نیز کشور در حال کاهش است و شیب سرعت کاهش جمعیت در ایران بیش از سایر کشورهاست، در برخی از استان‌های شمالی جمعیت رو به پیری می رود و افراد مسن با افزایش بار بیماریها  مسئله ساز است.

وی تاکید کرد: کرونا نشان داد هماهنگی لازم در برابر تهدیدات شیمیایی، بیولوژیکی و تصادفات نداریم، ذات پدافند غیر عامل پیشگیرانه است باید خود را برای مقابله با تهدیدات آماده کنیم، باید دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و غیره همیشه در برابر بحران ها فعال باشند، بیش از ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی دولتی، ۴۰ مرکز تحقیقات خصوصی و ۲۵ شبکه تحقیقاتی داریم که در حوزه زیستی و بیماری‌ها کار می کنند، آنها در حوزه کرونا تولید علم کردند، این علوم در پدافند غیر عامل قرار دهیم و باید نگاه پیشگیرانه داشته باشیم زیرا هزینه کرد در بحث مدیریت بهتر از درمان است.

وی ادامه داد: دولت قبل نگاهش درمان بود اما در دولت جدید مدیریت کردیم نگاه به مباحث زیستی، پیشگیرانه است به عنوان مثال برای مبارزه با کرونا رعایت بهداشت و اصول پیشگیرانه را بکار بستیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا