شاخص امید زندگی زنان ایرانی به ۷۸ سال رسید/بیسوادی دختران ریشه‌کن شد

مدیرکل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: شاخص امید به زندگی در میان زنان ایرانی به ۷۸ سال رسیده است و با انجام ۹۵ درصد زایمان‌ها در کشور توسط متخصصین زنان و زایمان، میزان مرگ و میر مادران بر اثر عوارض بارداری و زایمان کاهش چشمگیری داشته و به کمتر از ۲۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش ارک خبر،خدیجه کریمی در نشستی در وزارت امور خارجه درباره حادثه تروریستی شاه چراغ در شیراز و روند تحولات در چند هفته اخیر که با حضور  باقری کنی معاون سیاسی و نجفی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تشریح ابعاد این حادثه، هر نوع تروریسم را محکوم و اظهار کرد: به عنوان یک زن ایرانی که در این سرزمین به دنیا آمده، رشد کرده، تلاش و تحصیل کرده و اکنون در کسوت استادی در حال خدمت به مردم خود می باشد، مایلم به گوشه‌ای از واقعیات پیشرفت زنان و دختران کشورم که علیرغم فشار حاصل از اقدامات قهری یک جانبه، ظالمانه و غیر قانونی حاصل شده است، اشاره کنم.

 

محو کامل شکاف جنسیتی در امر آموزش مقطع ابتدایی و متوسطه/ بیسوادی دختران کاملا ریشه‌کن شده است

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با محو کامل شکاف جنسیتی در امر آموزش در دو سطح ابتدائی و متوسطه بی‌سوادی در میان زنان و  دختران را کاملا ریشه کن کرده است، افزود: در امر آموزش عالی نیز در سال جاری زنان، ۵۶ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی کشور را تشکیل داده‌اند. افزایش نسبت زنان عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به ۳۴ درصد و نیز رسیدن این نسبت به عدد بیش از ۳.۳۳ درصد برای زنان عضو هیات علمی در سایر دانشگاه‌های کشور از دیگر مواردی است که باید بدان اشاره کنم.

 

۴۰ درصد پزشکان متخصص زنان هستند

مدیر کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده بیان کرد: امروز زنان ۴۰ درصد پزشکان متخصص و ۳۰ درصد پزشکان فوق تخصص در ایران را تشکیل می‌دهند.

کریمی با بیان اینکه در امور مدیریت شهر و روستا، ۳۵۴۷ زن عضو شوراهای اسلامی روستاها و با رشد ۴۳ درصدی در دور اخیر انتخابات ۲۳۹۳ نفر نیز دهیار زن هستند، عنوان کرد: در کرسی‌های مدیریت شهری نیز ۴۸۲ زن عضو شوراهای اسلامی شهر و ۸ زن هم به عنوان شهردار مشغول به فعالیت هستند و افزایش نرخ مشارکت ۵/۳۱ درصدی زنان فعال در عرصه‌ی فناوری‌ اطلاعات در حالی که بانوان ۲۳ درصد توسعه‌دهندگان برنامه‌های نرم افزاری تلفن همراه را تشکیل می‌دهند و سهم ۵۰ درصدی موتور محرکه‌ تحول دیجیتال یعنی خلاقیت متعلق به ایشان است، از دیگر دستاوردهایی است که جمهوری اسلامی ایران بدان مفتخر است.

 

زنان بیش از ۳۲ درصد از اعضای شرکت‌های فعال در اقتصاد و بازار کشور را تشکیل می‌دهند

مدیرکل امور بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در سالهای اخیر نقش زنان در مدیریت استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، گروه‌های تسهیلگر و نیز مالکیت ایشان بر ۱۲۰۰۰ شرکت‌ در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنایع، معماری، دارویی و نظایر آن همچنین عضویت فعال بانوان در اتاق بازرگانی و کارآفرینی را بیش از پیش شاهد هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر زنان بیش از ۳۲ درصد از اعضای شرکت‌های فعال در اقتصاد و بازار کشور را تشکیل می‌دهند؛ تاسیس ۲۵۰ شرکت دانش بنیان توسط زنان، فعالیت ۷۳۵  زن به عنوان مدیر عامل شرکت‌های دانش بنیان و ۲۳۹۰ زن به عنوان عضو هیات مدیره در این گروه شرکت‌ها هستند، مستند مناسبی در این خصوص است. علاوه بر آن حضور ۴۰۰۰ زن کارآفرین در کشور که ۲۰ درصد از مراکز کارآفرینی را مدیریت می‌کنند، حایز توجه است.

 

کسب ۳۳۰۲ مدال در رویدادهای اخیر جهانی توسط ورزشکاران زن

این مسئول با بیان اینکه زنان ما با حجابی که دنیا آن را محدودیت می‌نامد در این عرصه نیز چون سایر میادین خوش درخشیده‌ اند، یادآور شد: در موضوع ورزش فعالیت ۱۶۱۱۱ باشگاه ورزشی برای زنان، کسب ۳۳۰۲ مدال در رویدادهای اخیر جهانی توسط ورزشکاران زن ، فعالیت ۸۸۳۶۶ نفر داور زن در مسابقات ملی و بین‌المللی، حضور زنان در ۹۷ کرسی بین‌المللی در فدراسیون‌های ورزشی جهان، فعالیت ۱۶۱۱۱ باشگاه ورزشی برای زنان، حضور ۵۱ زن رئیس و نائب رئیس فدراسیون‌های ورزشی و نیز ۷۰ زن رئیس هیات ورزشی در سطح استان‌ها را مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

کریمی ادامه داد: علاوه بر این، افزایش نرخ مشارکت زنان فعال در عرصه‌ی فناوری‌ اطلاعات به عدد ۵.۳۱ درصد و نیز فعالیت حدود ۳۰۰۰ زن متخصص در عرصه سینما از دیگر شاخصه هائی است که باید عرض کنم.

مدیرکل امور بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان تاکید کرد: زنان سرزمین من عملاً در حال مبارزه با اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای هستند که به‌طور غیرقانونی علیه ملت ایران در حال اجراست، با این حال، در عرصه‌های گوناگون دوشادوش مردان، نتایج و دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای را به ثبت رسانده‌اند.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، کریمی از سفرای کشورهای مختلف دعوت کرد که در حمایت از ادامه روند رشد، پویایی و بالندگی زنان ایران در کنار ایران بایستند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا