اهمیت کنترل تمام اجزای زنجیره تأمین دارو برای جلوگیری از کمبودها

سرپرست مجموعه داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران (مدد) با اشاره به اهمیت کنترل تمام اجزای زنجیره تأمین دارو، گفت: ۹۶ درصد داروهای مصرفی کشور، تولید داخلی هستند.

به گزارش ارک خبر،محسن عبداله زاده، گفت: دلیل کمبود هر کالای استراتژیک از جمله دارو را باید در دو منشأ واردات و تولید داخلی جستجو کرد. تمام اجزای زنجیره تأمین دارو باید کنترل شوند. برای برنامه ریزی صحیح در حوزه تأمین دارو باید بدانیم ظرفیت تولید کارخانه‌های داخلی چقدر است؟ موجودی ماده اولیه و داروی قابل اتکاء در داخل کشور به چه میزان است؟ چقدر داروی خارجی ثبت سفارش شده و چه میزان دارو در گمرک داریم؟ و اینکه چه برآوردی از مصرف و نیاز بازار وجود دارد؟ اگر پاسخ این پرسش‌ها داده شده باشند، نباید دچار کمبود دارو شویم، مگر اینکه یک اتفاق جهانی مانند جنگ و یا حوادث غیرمترقبه این شاخص‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.

وی در خصوص برنامه ریزی صحیح بازار دارویی کشور و کمک برای رفع کمبودها و محدودیت‌های دارویی، اظهار کرد: بعد از مدیریت کرونا، برنامه‌ریزی و اقدام برای حل مشکلات بازار دارو، رفع کمبودهای دارویی و جلوگیری از تخلفات ارزی در حوزه دارویی کشور از جمله مهمترین اقداماتی هستند که باید در حوزه سلامت کشور به آنها توجه خاص داشت؛ ماموریتی که طی ماه‌های اخیر در قالب طرح دارویاری مطرح و اجرا شد تا مردم کشورمان بیش از این در رنج تأمین دارو و پرداخت هزینه‌های آن نباشند.

او تاکید کرد: اگر چه طرح مذکور هنوز به صورت تمام و کمال اجرایی نشده است اما بدون شک با همکاری و هماهنگی نهادهای دخیل در امر همچون وزارت صمت، سازمان گمرک، سازمان غذا و دارو، شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها، مجلس شورای اسلامی و مهم‌تر از همه این موارد، سازمان‌ها و شرکت‌های بیمه‌گر با موفقیت در کشور اجرایی می شود و مشکلات موجود بر سر راه نظام سلامت کشور را تا حد زیادی مرتفع خواهد کرد.

وی از وابستگی حداکثر ۴۰ درصدی کارخانه‌های تولید داروی داخلی به ماده اولیه وارداتی خبر داد و افزود: ۹۶ درصد داروهای موردنیاز کشور تولید داخل هستند؛ چهار درصد مابقی هم داروهایی هستند که دانش یا تکنولوژی تولید آنها در داخل کشور وجود ندارد و معمولا این دسته از داروها ارزبری بالایی دارند.

او با بیان اینکه واردات دارو در شرایطی که به نقطه کمبود رسیده‌ایم، عوارض و پیامدهای خود را دارد، یادآور شد: نمونه داروهای تولید داخل که فرآوری و عرضه شده‌اند، در کارخانه داروسازی نگهداری می‌شوند تا در صورتی که گزارشی از عوارض آنها داده شود، کارخانه به استناد آن نمونه بتواند، از تولیدات خود دفاع کند.

سرپرست مجموعه داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران (مدد) ادامه داد: این شرایط در مورد داروهای وارداتی هم وجود دارد و علاوه بر این، وضعیت حمل و نقل داروها کاملا مستند می‌شود. در مورد داروهایی که در وضعیت کمبود دارو و فشار افکار عمومی وارد می‌شوند، ممکن است این شرایط رعایت نشود.

وی با تأکید بر اهمیت نگاه اپیدمیولوژی در برنامه‌ریزی برای تأمین دارو، یادآور شد: دارو جایگزین ندارد، بنابراین باید در تمامی فرآیندهای زنجیره دارو از واردات مواد موثره گرفته تا تولید، تأمین، توزیع و رساندن محصول نهایی به دست مصرف کننده یا بیمار، برنامه ریزی دقیقی انجام بگیرد تا به شرایط کمبود نرسیم.

عبداله‌زاده با بیان اینکه وظیفه مجموعه مدد پشتیبانی و تأمین دارو و تجهیزات مصرفی تمام داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران است، ادامه داد: ۱۹ داروخانه بیمارستانی و ۵ داروخانه سرپایی شامل داروخانه رازی در شهر تهران و چهار داروخانه در شهرستان‌های شهر قدس، شهریار، بهارستان و رباط کریم یعنی ۲۴ داروخانه، مجموعه داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران را تشکیل می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: داروی بیماران بستری در بیمارستان‌ها ۱۰۰ درصد تأمین می‌شود و اگر دارویی در داخل بیمارستان نباشد، وظیفه داریم از خارج بیمارستان آن را تأمین کنیم. بنابراین به هیچ وجه همراهان بیماران بستری شده در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران برای تأمین داروی مورد نیاز بیماران خود سرگردان نیستند.

وی همچنین گفت: بیش از ۹۰ درصد نیازهای دارویی و تجهیزات مصرفی مراجعه کنندگان در داروخانه‌های سرپایی پاسخ داده می‌شود.

عبداله‌زاده از آمادگی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای انتقال دانش الگوی مدیریتی در مجموعه مدد به سایر دانشگاه‌ها و همچنین بخش خصوصی خبر داد و افزود: در حال حاضر زیرساخت قانونی برای داروخانه‌های زنجیره‌ای بخش خصوصی وجود ندارد، اما خواه یا ناخواه این نوع داروخانه‌ها مشابه مجموعه مدد در کشور نهادینه خواهند شد.

سرپرست مدد با اشاره به ضرورت راه‌اندازی سامانه نرم افزاری یکپارچه در مجموعه مدد برای کنترل دقیق موجودی و مدیریت بازرگانی مجموعه در دو حوزه خرید و فروش، اظهار کرد: عدم استقلال مجموعه مدد در حوزه مالی و جذب نیروی انسانی مورد نیاز از چالش‌های این مجموعه به شمار می‌روند که البته رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران از دادن اختیارات بیشتر به مدد در چارچوب قانون حمایت می‌کند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی در پایان، گفت: ۳۷۴ نفر در مجموعه مدد، کار می‌کنند که ۲۴ نفر آنها داروساز هستند. البته مجوز جذب برای چهار داروساز دیگر اخذ شده و در برنامه کاری قرار دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا