تولید کشاورزی با نظام نوین ترویج و اصلاح الگوی کشت اقتصادی می‌شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: اقتصادی کردن تولید در بخش کشاورزی از طریق نظام نوین ترویج و اصلاح الگوی کشت صورت می‌گیرد و اصلاح الگوی کشت زمانی امکان پذیر است که این الگو به کل جامعه هدف ترویج شود.

به گزارش ارک خبر،اکبر فتحی با تاکید بر ضرورت اقتصادی کردن کشاورزی گفت: یکی از مهمترین برنامه هایی که در این زمینه در حال انجام است، طرح جهش تولید دیمزارهاست که باید با سرعت بیشتر و در پهنه وسیعتری اجرایی شود.

وی گفت: در این طرح با زیرکشت بردن زمینهای آیش میزان تولید حبوبات و علوفه در استان افزایش می یابد اما باید بررسی دقیقی در خصوص تاثیر آن بر افزایش میزان تولید گندم انجام شود هر چند که طبق یافته های علمی انتظار افزایش برداشت گندم در زمین هایی که در تناوب با علوفه و حبوبات کشت می شوند، وجود دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی افزود: برای موفقیت در تنظیم، ترمیم و کنترل بازار باید آمارهایی واقعی و میدانی از بخش های مختلف از جمله مرغداری ها داشته باشیم و به آمارهای روی کاغذ اکتفا نکنیم.

فتحی با تاکید بر اهمیت ترویج در حوزه کشاورزی گفت: همه فعالیت های بخش های مختلف باید در قالب ترویج نمود پیدا کند.

وی اضافه کرد: نظام نوین ترویج نمایانگر این حقیقت است که ما از نظام ترویج قبل نتایج مورد انتظار و مطلوب را کسب نکردیم و به این سمت رفته ایم که باید با نظام نوینی که در خدمت کشاورز است، نظام ترویج گذشته را تغییر دهیم.

فتحی افزود: باید الگوی کشت مناسبی تعریف کنیم که براساس ویژگی ها و شرایط آب و هوایی منطقه باشد و بهترین کارایی با کمترین هزینه را داشته باشد و ایجاد و ترویج این الگو جز با جدیت و مشارکت همه بخش ها ممکن نخواهد بود.

وی ادامه داد: اصلاح الگوی کشت باید در استان ها نمود عینی یابد و برنامه های این الگو در بخش های مختلف اجرایی شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ماموریت این سازمان را ترویجی توصیف و خاطرنشان کرد: فعالیت سایر بخش ها در راستای کسب اعتماد کشاورزان و حل مشکلات آنهاست تا ترویج بتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

 

کشت قراردادی در بخش های باغبانی، دام و طیور هم اجرا می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای طرح کشت قراردادی در آذربایجان شرقی گفت: در استان ما کشاورزان استقبال خوبی از این طرح داشته‌اند و کشاورزی قراردادی علاوه بر حوزه زراعت در بخش های دیگر مثل باغبانی و دام و طیور انجام می شود.

فتحی خاطرنشان کرد: در آذربایجان شرقی کشاورزی قراردادی از طریق تشکل‌های مربوطه برای تولید عسل نیز انجام می شود به طوریکه اتحادیه استانی خرید قراردادی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه در مورد محصولی مثل گوجه فرنگی نیز کشت قراردادی از طریق یکی از شرکت های تولید رب گوجه فرنگی در استان انجام شده است، ادامه داد: استان آذربایجان شرقی نسبتا سردسیر است و حدود ۴۰ درصد اراضی قبل از اینکه دستورالعمل کشاورزی قراردادی ابلاغ شود زیر کشت رفته بود با این حال ما این اراضی را نیز رها نکردیم و با کشاورزان صحبت شده است که برای بعد از این قرارداد ببندند.

فتحی با بیان اینکه اتحادیه های کشاورزی مکلف شده اند در قالب تعاونی روستایی همکاری لازم را با طرح کشت قراردادی داشته باشند، خاطرنشان کرد: در مورد کشت قراردادی محصول پنبه نیز در شهرستان خداآفرین با قراردادی که بین کارخانه و کشاورزان بسته شده است این کار انجام می شود.

وی با بیان اینکه هدف عمده از طرح کشت قراردادی این است که بخش خصوصی وارد عمل شود، ادامه داد: بخش خصوصی نهاده های تولید را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و در زمان برداشت نیز محصول را خریداری می کند و تسویه حساب با کشاورز در زمان برداشت انجام می شود.

فتحی گفت: در مورد گندم نیز در آذربایجان شرقی کشاورزان با انجمن آردسازان قرار داد بسته‌اند و کشت قراردادی برای این محصول هم انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما، بازرگانی محصولات کشاورزی است، گفت: اگر کشاورزی قراردادی را نهادینه بکنیم، توانستیم مشکل اساسی بخش کشاورزی را حل بکنیم.

فتحی با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی تناقضاتی بین تجار سیب و باغداران سیب وجود داشت، تجار همیشه اعلام می‌کردند سیبی که قابلیت صادرات داشته باشد تولید نمی شود و باغداران هم می گفتند که سیب تولیدی ما خیلی بیشتر است، گفت: برای رفع حل این مسئله، امسال در اتاق بازرگانی تبریز نشستی با تجار انجام شد و ما زمینه ارتباط و مشارکت بین تجار صادرکننده، اتحادیه و باغدران را فراهم کردیم و قرار شده است که باغداران سیب استاندارد تولید کنند و در زمان برداشت نیز محصول نهایی توسط کارشناسان ناظر کنترل شود تا مطابق با استانداردهای کشور مقصد باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه ترویج توانسته کشاورز را در راستای کشاورزی قراردادی برای افزایش بهره‌وری و کاهش میزان مصرف آب و غیره همراهی کند، افزود: ویژگی کشاورزی قراردادی این است که طرف قرارداد و پشتیبان قطعات بزرگتر به طور مثال ۲۰۰ یا ۵۰۰ قطعه را قرارداد می بندد و اینکه توجیه اقتصادی وجود ندارد از بین می رود، از طرفی اقتصادی بودن، برای کشاورز انگیزه بوجود می آورد تا تغذیه مناسب، مبارزه با آفات، بیماری ها و علف هرز را به موقع انجام دهد.

فتحی اضافه کرد: در کشت قراردادی، اقتصادی شدن باغات و  واحد تولیدی باعث می‌شود باغدار این تمایل را پیدا کند که توصیه های فنی مروجان را قبول می کند و عملکرد در واحد سطح را افزایش دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: کشاورزان این استان از سال قبل معوقات و طلبی از بابت کشت قراردادی ندارند و همه مبالغ پرداخت شده است.

فتحی اظهار کرد: سال گذشته در آذربایجان شرقی تمام سطح زیر کشت کلزا به صورت کشاورزی قراردادی بود و در عرض ده روز وجوه مربوط به کلزا پرداخت شد و این پرداخت به موقع موجب انگیزه بیشتر در کشاورزان برای بستن قرارداد امسال شد.

وی با بیان اینکه تمهیداتی در استان برای توانمندسازی بخش خصوصی جهت انجام کشت قراردادی اتخاذ شده است، گفت: بخش خصوصی به عنوان پشتیبان نیازمند توانمندسازی است و مقرر شده است بر اساس قراردادی که خواهند بست برای دریافت تسهیلات به سیستم بانکی معرفی شوند.

به گزارش ایرنا، در طرح کشت قراردادی که با هدف حمایت از کشاورزان با توان مالی پایین و فاقد نقدینگی در زمان کاشت و داشت اجرا می‌شود، به صورت پایلوت کشاورزان در مناطق جنوب کشور با شرکت‌های غله و در استانهای شمالی کشور نیز با تعاونی روستایی به عنوان مباشر قرارداد منعقد می‌کنند و بر این اساس علاوه بر تضمین خرید محصول پس از برداشت، از اقدامات حمایتی از جمله خرید بذر و کود و حتی بیمه محصولات کشاورزی برخوردار می‌شوند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا