وجود ۵۰۰۰ مدرسه با جمعیت زیر ۵ دانش‌آموز در ایران

وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با وزیر علوم و معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا در امور علم، تکنولوژی، آموزش و بهداشت با اشاره به اشتراک‌های بین دو کشور اظهار کرد: همکاری‌های بین دو کشور ایران و ونزوئلا در حوزه آموزش‌وپرورش تقویت شود.

به گزارش ارک خبر،یوسف نوری بابیان این‌که امیدوارم این دیدار باعث ارتباط وسیع وزارت آموزش‌وپرورش جمهوری اسلامی ایران با حوزه علوم، تکنولوژی، آموزش و بهداشت کشور ونزوئلا شود، اظهار کرد: دو کشور اشتراکاتی داریم؛ هر دو کشور انقلابی هستیم و به‌این‌علت استکبار جهانی هر دو کشور را مورد تحریم‌های ظالمانه قرار داده است و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که برای مردم کشور شما شناخته‌ شده است و ما هم به رئیس‌جمهور فقید شما هوگو چاوز احترام می‌گذاریم که یکی از قهرمانان ملی کشور شما است، لذا امیدوارم این اشتراکات به تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه علم، تکنولوژی و آموزش‌وپرورش منجر شود.

عضو کابینه دولت مردمی ایران قوی بابیان این‌که امیدوارم این سفر باعث تقویت و استحکام روابط دو کشور شود، اظهار کرد: در ماه گذشته میزبان معاون شما و دانش آموزان نخبه کشور ونزوئلا بودیم. جمهوری اسلامی ایران ۱۶ میلیون دانش‌آموز دارد که ۴۹ درصد آن‌ها دانش‌آموز دختر هستند. یک‌میلیون معلم داریم که ۵۴ درصد آن را معلمان زن تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به برخی دیگر از اطلاعات آموزش‌وپرورش ایران، گفت: پوشش تحصیلی واقعی در دوره ابتدایی ۹۸ درصد است. ۳۰۰ مدرسه یک نفره  و پنج  هزار مدرسه زیر پنج نفر داریم، همچنین ۱۲۰ هزار مدرسه، ۷۰۰ پژوهشگاه دانش‌آموزی و دو هزار کانون فرهنگی، هنری داریم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین کاری که در نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران انجام‌گرفته است، تدوین سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است. همچنین شبکه آموزشی دانش آموزان، شاد را داریم که شبکه یادگیری برخطی است که در جهان بی‌نظیر است. این شبکه از ابتدای ویروس کرونا طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و اکنون نیز در مواقعی که مدارس با تعطیلی مواجه می‌شوند، از این شبکه به‌عنوان شبکه پشتیبان استفاده می‌شود.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای که ارائه می‌شود، اظهار کرد: در حوزه فنی و حرفه‌ای رشته‌های متنوعی داریم و همچنین نوآوری‌های گوناگونی در این حوزه انجام می‌گیرد که می‌تواند زمینه‌های همکاری بین دو کشور را ایجاد کند.

عضو کابینه دولت مردمی ایران قوی با اشاره به سایر ویژگی‌های آموزش‌وپرورش ایران اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران به مدت یکصد سال است که تربیت‌معلم برای آموزش‌وپرورش به‌صورت اختصاصی انجام می‌شود و در حال حاضر یکصد هزار دانشجو معلم داریم که در رشته‌های علوم انسانی و فنی و حرفه‌ای  به‌طور اختصاصی برای آموزش‌وپرورش مشغول به تحصیل هستند. تمرکز آموزش‌وپرورش جمهوری اسلامی ایران در تربیت‌معلم در دوره‌های کارشناسی است، اما در دوره کارشناسی ارشد و دکترا نیز تربیت نیرو داریم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین حوزه‌ای از آموزش‌وپرورش جمهوری اسلامی ایران که برای  کشور ونزوئلا حائز اهمیت است، تربیت دانش آموزان در حوزه استعدادهای برتر است و در این مدارس در سال جاری ۲۰ مدال طلای جهانی را کسب کردیم. در حوزه اختراعات که در قالب جشنواره نوجوان خوارزمی برگزار می‌شود، دانش آموزان ما نوآوری‌ها و اختراعات خود را ارائه می‌دهند که این حوزه زمینه خوبی برای همکاری‌های مشترک بین دو کشور است و بر همین اساس در ماه گذشته که گروهی از دانش‌آموزان ونزوئلایی به ایران سفرکرده بودند از مدارس استعدادهای درخشان و فعالیت‌هایی که در این حوزه می‌شود، بازدید کرده بودند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا