بیش از سه میلیارد دلار به واردات دارو اختصاص یافت/ کاهش تورم بخش صنعت و معدن در تابستان

سخنگوی اقتصادی دولت از تخصیص بیش از سه میلیارد دلار ارز برای واردات مواد اولیه دارو و برخی داروها خبر داد و گفت: علاوه بر تخصیص ارز برای رفع فوری مشکلات صنعت دارو، ثبت سفارش اقلام مرتبط با آن نیز با فوریت و ظرف ۲۴ ساعت انجام و تعیین تکلیف می شود.

به گزارش ارک خبر،سید احسان خاندوزی روز سه‌شنبه در نشست خبری ماهانه با اشاره با مشکلات اخیر در حوزه تخصیص ارز برای دارو گفت: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد و رییس بانک مرکزی اعلام کرد که بیش از سه میلیارد دلار برای واردات مواد اولیه دارو تامین شده است.

وی در ادامه با ارایه گزارشی از شاخص های اقتصادی کشور اظهار داشت: تورم فصلی بخش صنعت در تابستان ۱۴٫۸ درصد کاهش پیدا کرده و به منفی ۲٫۳ درصد رسیده است که نشان دهنده نه تنها ثبات بلکه کاهش در قیمت کالاهای صنعتی است.

خاندوزی ادامه داد: تورم نقطه به نقطه بخش صنعت تابستان نیز نسبت به تابستان پارسال ۱۶٫۲ درصد کاهش پیدا کرده است ضمن آنکه تورم سالانه بخش صنعت در تابستان ۷٫۶ درصد کاهش یافته است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در حوزه معدن نیز تورم فصلی تولیدکنندگان در بخش معدن ۹٫۴ درصد کاهش یافته و تورم نقطه به نقطه این بخش ۱۴ درصد و تورم سالانه ۲۱٫۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

تورم در حوزه خدمات افزایشی بوده و از ۲٫۴ درصد در بهار به ۱۶٫۲ درصد در تابستان افزایش پیدا کرده است.

در ۶ ماهه اول سال شرکت های بزرگ معدنی ۱۲٫۷ درصد و شرکت های صنعتی بزرگ ۵٫۳ درصد افزایش تولید داشته اند.

سه هزار میلیارد ریال برای این امر اختصاص یافته است.

با اشاره به شاخص‌ها در تابستان گفت: تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۴۰۱ نسبت سال قبل ۱۶.۲ درصد کاهش یافت و در این مدت تولیدکنندگان شاهد کاهش قیمت‌های امیدبخش هستند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: شرکت‌های معدنی بزرگ ۱۲.۷ درصد و شرکت‌های صنعتی ۵ درصد افزایش تولید داشتند و میزان فروش آنها نیز در هفت ماهه امسال ۹.۹ درصد بیشتر شده است.

خاندوزی درباره اقدامات انجام شده تعیین تکلیف اموال تملیکی اظهار داشت: در هفت ماهه امسال انهدام کالای قاچاق ۴۷۰ درصد و فرورش کالاهای متروکه ۶۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

 

بودجه عمرانی صرف هزینه‌های جاری نمی شود

وزیر اقتصاد با بیان اینکه از محل بودجه عمرانی برای هزینه‌های جاری استفاده نمی شود، ادعای اختصاص بودجه عمرانی برای افزایش حقوق کارکنان دولت را رد کرد و گفت: ۲۶۰ هزار میلیارد تومان کل بودجه عمرانی ۱۴۰۱ است که ۴۰ هزارمیلیارد تومان در ۶ ماه نخست و ۴۰ هزار میلیارد تومان هم در دوماه اخیر اختصاص یافت‌. تفکیک حسابهای شخصی از غیرشخصی هم از شهریور شروع شد و قدم به قدم ادامه دارد.

وی با بیان گلایه های پیمانکاران و فعالان اقتصادی در خصوص تخصیص اندک پروژه های عمرانی ، اظهار داشت: ۴۰هزار میلیارد تومان کل تخصیص بود که در دو ماه گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر هم اختصاص یافت.خاندوزی درباره طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: نظام پرداخت یارانه برای جمعیت زیادی از مردم قرار می گیرد دولت خواست مشکلی برای زیرساخت ایجاد نشود و در جلسه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، وزارت تعاون خوتست طرح آزمایشی یک ماهه در استانی انجام شود که اگر موفق بود به کل کشور تعمیم داده شود .خاندوزی درباره صدور مجوز الکترونیکی و چگونگی برخورد با متخلفان گفت: این قانون مصوب مجلس است اگر دستگاهها در ثبت صدور مجوزها کوتاهی کنند خود درگاه ملی باید این اقدام را انجام دهند و آذر ماه یعنی در همین درماه درگاه ملی این کار را انجام خواهد داد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا