با سهم ۳۴ درصدی گروه فولاد مبارکه، ایران رکورددار رشد تولید در جهان

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه اعلام کرد:
با سهم ۳۴ درصدی گروه فولاد مبارکه، ایران رکورددار رشد تولید در جهان
در حالی عنوان بیشترین رشد تولید سالانه فولاد در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی به ایران تعلق گرفت که از کل ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد خام تولیدشده در ایران، گروه فولاد مبارکه با تولید ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار تن، در این افتخارآفرینی سهم ۳۴ درصدی داشته است.

به گزارش ارک خبر:انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد به‌طورکلی میزان تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی (از ۱۰ دی‌ماه سال ۱۴۰۰ تا نهم دی ۱۴۰۱) با ۴٫۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل یک میلیارد و ۸۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است؛ اما علی‌رغم این کاهش تولید، ایران با رشد ۸ درصدی بالاترین میزان رشد را در بین ۱۰ تولیدکننده برتر دنیا داشته است.

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر گفت: تولید فولاد خام ایران در بازه زمانی یادشده ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است که از این میزان، گروه فولاد مبارکه (شرکت فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) علی‌رغم محدودیت مصارف انرژی در فصول مختلف سال، با تولید ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار تن و رشد ۹٫۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، نقش بسزایی در رشد ۸ درصدی تولید فولاد ایران و تثبیت جایگاه دهم کشور در بین برترین تولیدکنندگان جهان داشته است.

غلامرضا سلیمی تصریح کرد: بنابر آمارهای موجود در سال ۲۰۲۲ در منطقه غرب آسیا ۴۴ میلیون تن فولاد تولید شده است که از این میزان ۶۹٫۵ درصد آن در اختیار ایران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: درحالی‌که در سال گذشته میلادی همه ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان با کاهش تولید ۵ تا ۲۰ درصدی مواجه شده‌اند، فقط کشورهای هند و ایران هریک به ترتیب ۵٫۵ و ۸ درصد افزایش تولید داشته‌اند. این در حالی است که در پی عملکرد خوب فولادسازان ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۲ ایران تا جایگاه هفتم نیز صعود کرد.

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه، میزان تولید گروه فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰ را ۹ میلیون و ۳۳۸ هزار تن اعلام و تصریح کرد: با توجه به رشد تقاضا و مصرف انواع ورق‌های فولادی در کشورمان که خوشبختانه از رونق تولید و توسعه فضای کسب خبر می‌دهد و ازآنجاکه تا افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور هدف‌گذاری شده است، گروه فولاد مبارکه برای سال ۱۴۰۱ تولید ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تن فولاد خام را هدف‌گذاری کرده که با توجه به دستاوردهای خوب گروه در ده‌ماهه سال جاری و تولید ۸ میلیون و ۸۸۳ هزار تن در این بازه زمانی، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، تولید گروه فولاد مبارکه به رکورد بی‌سابقه ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش یابد.

سلیمی خاطرنشان کرد: با عنایت به دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تا کنون، پیش‌بینی می‌شود، تولید تختال فولاد مبارکه تا پایان اسفندماه از ۷٫۲ میلیون تن عبور کند.

وی در خصوص دلایل هدف‌گذاری افزایش تولید در گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: افزایش مصرف سرانه فولاد در کشور، ارزآوری با حضور در بازارهای صادراتی با اولویت تأمین حداکثری بازار داخلی، پیشگیری از واردات و هدف‌گذاری گروه فولاد مبارکه برای حفظ سهم خود در تولید و صادرات انواع محصولات فولادی تخت از مهم‌ترین دلایل این افزایش تولید هدفمند بوده است.

به گفته معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه، افزایش انگیزه، همدلی و همگرایی مدیریت و کارکنان در دست‌یابی به اهداف، برنامه‌ریزی هوشمندانه و هدفمند برای نوسازی (اورهال) خطوط، انجام تعمیرات اساسی نواحی مختلف در زمان توقف‌های ناشی از محدودیت مصارف برق و گاز در فصول مختلف سال با توجه به تجارب سال‌های قبل و چابک‌سازی نواحی برای تولید حداکثری در زمان‌هایی که خطوط با محدودیت در مصارف مواجه نیستند و در نهایت کسب رکوردهای متعدد و پی‌درپی در شرکت‌های فولاد مبارکه، هرمزگان و مجتمع فولاد سبا از مهم‌ترین عوامل رسیدن به اهداف گروه بوده است.

سلیمی اظهار امیدواری کرد در سالی که به نام «تولید؛ دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین» نام نهاده شده است، گروه فولاد مبارکه با همت مدیریت و کارکنان خود بتواند به تمام اهداف کمی و کیفی خود دست یابد و ارزش افزوده فزاینده‌ای برای ذی‌نفعان و کشور حاصل کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا