دولت بایدن صدا و سیمای ایران را از تحریم‌ها معاف کرد

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که دولت بایدن از تحریم‌ها علیه صدا و سیمای ایران چشم‌پوشی کرده است.

به گزارش ارک خبر،پایگاه خبری «واشنگتن فری بیکن» با استناد به یک اطلاعیه غیرعلنی که به کنگره آمریکا ارسال شده، مدعی شد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) از تحریم‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چشم پوشی کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این معافیت به صلاحدید وزیر امور خارجه آمریکا و بر اساس منافع امنیت ملی این کشور صادر شده است.

این معافیت به صدا و سیما اجازه می دهد تا معاملات مالی خود را انجام دهد و کمتر از یک ماه پس از تمدید معافیت تحریمی همکاری هسته ای ایران و روسیه توسط دولت بایدن صورت می‌گیرد.

معافیت تحریم‌ها برای کسانی که با صدا و سیما تجارت می‌کنند، معافیت‌هایی را در نظر می‌گیرد و دسترسی آن را به زیرساخت‌های مخابراتی جهانی فراهم می‌کند. طبق اطلاعات مندرج در معافیت، این موارد شامل «معاملات مربوط به ارائه خدمات اتصال زمینی و اتصالات فیبر نوری در خارج از ایران» و همچنین تراکنش‌های مختلف مدیریت ماهواره‌ای است.

خدمات اداری به نفع صدا و سیما نیز به عنوان بخشی از معافیت مجاز است که شامل خدمات «ضروری برای ایجاد و حفظ اتصال زمینی و ماهواره ای» می‌شود.

تصمیم دولت بایدن برای صدور مجدد معافیت‌ها در حالی است که دولت اوباما به عنوان بخشی از یک توافق جانبی که در جریان مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ امضا شد از تحریم‌ها علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چشم پوشی کرد و دولت ترامپ نیز این معافیت را صادر کرد.

پیش از این نیز بر اساس اطلاعیه‌ای که به صورت غیرعلنی به کنگره آمریکا ارسال شده و پایگاه خبری «واشنگتن فری بیکن» به آن دست یافته بود، دولت بایدن مجموعه ای از معافیت های تحریمی را تمدید کرد که به ایران و روسیه اجازه می دهد در زمینه فعالیت‌های هسته ای در سایت‌های ایران همکاری کنند.

روز گذشته نیز روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی نوشت که آمریکا به خاطر باز گذاشتن راه مذاکره به دنبال آن است که مانع از اقدام انگلیس علیه سپاه پاسداران شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا