مقام آمریکایی: خریدار اول نفت داعش دمشق است

خبرگزاری ارک – یک مسئول عالی‌رتبه در خزانه داری آمریکا مدعی شد که داعش عمده نفت خود را دولت سوریه و مقداری از آن را به آنکارا می‌فروشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، آدم شوبین، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم گفت: داعش یک میلیارد دلار از خزانه بانک‌ها در شهرهای تحت سیطره خود در عراق و سوریه به دست آورده و نیم میلیارد دلار دیگر از عملیات فروش نفت در بازار سیاه به اموال خود اضافه کرده است.

وی گفت: داعش از فروش نفت ماهانه نزدیک به 40 میلیون دلار به دست می‌آورد که بخش اعظم آن به دولت سوریه فروخته می‌شود و مقادیری نیز به ترکیه داده می‌شود.

این مسئول آمریکایی تاکید کرد: دو طرف تلاش می‌کنند تا سر هم را ببرند و همچنان در تجارتی معادل میلیون‌ها دلار دست دارند. مقادیری که از آن صحبت می‌کنیم و میزان پول‌هایی که درباره آن حرف می‌زنیم بسیار زیاد است.

وی گفت: براساس ارزیابی ما داعش سود زیادی به دست آورده است. نفتش را به مناطق مختلف انتقال می‌دهد و این مسئله با تلاش ما برای خشکاندن منابع مالی داعش جور در نمی‌آید. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که ما کاملا زیرساخت‌های مالی تحت کنترل داعش را از بین ببریم.

برخی مسئولان آمریکایی پیشتر نیز سوریه را به خریدن نفت از داعش متهم کرده‌ بودند اما همواره دمشق این مسئله را تکذیب کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا