ضرورت نگاه ملی به ظرفیت پیست های بین المللی اسکی ایران

خبرگزاری ارک – هر ساله با فرارسیدن فصل زمستان و بارش برف، فعالیت ورزش های زمستانی آغاز می شود و با پایان انتظار علاقه مندان برای گذران اوقات فراغت خود در پیست های بین المللی اسکی به ویژه در تهران،این اماکن ورزشی به عنوان یک ظرفیت بین المللی برای کشور خود را برای استقبال و پذیرایی از اسکی بازان آماده می کنند، اما وجود برخی موانع امکان استفاده و بهره برداری بهینه از این ظرفیت بین المللی را با مشکلاتی مواجه کرده و می کند.

در شهرهای ایران 26 پیست اسکی وجود دارد که از این تعداد، 13 پیست در فهرست اماکن ورزشی بین المللی قرار دارد و از این میان دیزین به عنوان معتبر ترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه و شمشک دومین و قدیمی ترین پیست اسکی بین المللی مورد تایید فدراسیون جهانی اسکی قرار گرفته است.
پیست اسکی دیزین با قدمت 53ساله و شمشک با عمر 57ساله خود نه تنها جزو محبوب ترین پیست های مورد علاقه اسکی بازان کشورمان است و هر ساله مشتاقان زیادی را به خود جذب می کند بلکه برای گردشگران خارجی و حتی مقامات خارجی ( دیپلماتها و سفیران ) مقیم تهران هم از جذابیت های خاصی برخورداراست.
بر این اساس این مجموعه همه ساله به ویژه در روزهای تعطیل و پایانی هفته، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی و اسکی بازانی از سراسر کشوربوده و علاقه مندان تهرانی هم با وجود دسترسی آسان از طریق محور 54 کیلومتری شمشک – دیزین سهم بیشتری در استفاده از امکانات این مجموعه را به خود اختصاص داده اند.
در کنار گذراندن اوقات فراغت علاقه مندان به این ورزش اما نکته قابل توجه و مهم پیست های بین المللی ایران ‘ توسعه توریسم و اقتصاد ورزشی ‘ است، حال در کنار پیست های بین المللی کشور ، پیست های دیزین و ششمک که در جاذبه های گردشگری از گذشته تا به امروز منحصر بفرد بوده نه تنها طی فصول اسکی بلکه در چهار فصل سال می تواند سهم کلانی در توسعه گردشگری ورزشی و رونق اقتصاد کشور در حوزه ورزش و سلامتی ایفا کند.
پیش تر وزیر ورزش و جوانان که در مسابقات جام جهانی اسکی روی چمن- دیزین از پیست بین المللی دیزین به عنوان یکی از مجموعه های شناخته شده جهان یاد کرد،گفت: این مجموعه به ترمیم و بهبود زیر ساخت ها نیاز دارد که با رفع تحریم ها، گشایشی در این بخش اتفاق خواهد افتاد.
از طرفی ظرفیت رشته اسکی در جذب گردشگر ورزشی بسیار بالاست زیرا بسیاری از کشورهای منطقه فاقد این ویژگی های طبیعی هستند ، درحالی که ایران از این فرصت برخورداربوده و با تقویت زیر ساخت ها و به روز رسانی امکانات که در بحث گردشگری ورزشی عمل می کند، می تواند قدرتمند تر از گذشته سهم بیشتری درتوسعه این بخش داشته باشد.
به گفته محمود گودرزی، با وجود ارتفاعات گسترده و رشته کوه های مناسب ، جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت و توان را دارد تا با همکاری بخش خصوصی و مشارکت و سرمایه گذاری خارجی تغییرات بنیادی در امکانات ایجاد کند و به یکی از قدرت های اسکی جهان تبدیل شود.
این روزها که با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، باب همکاری های شرکای تجاری اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی کشورهای مختلف در کنار دیپلماسی عمومی و فعال کشورمان در عرصه سیاست خارجی، باز شده است، بی تردید فصل جدیدی هم در صنعت گردشگری ورزشی آغاز شده است که از این میان می توان به سفر اخیر هیأت تجاری گردشگری فرانسه به سرپرستی لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مهرماه امسال به تهران اشاره کرد .
فردریک ماریون، یکی از نمایندگان هیات تجاری فرانسه با اشاره به سوابق فعالیت این شرکت ها در زمینه اسکی کوهستان و اکوتوریسم برای مشارکت با ایران، اظهار داشت: فرانسه مقصد اول اسکی بازان دنیا است و بیش از 100 سال است که در زمینه آمایش اسکی در جهان تجربه دارد. بیشترین امتیاز شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند آن است که به هر تقاضا و نیازی پاسخ می دهند و ما در این زمینه آماده هر گونه همکاری ورزشی با ایران هستیم.
همچنین نماینده پوما توضیحاتی نیز درباره پیشینه همکاری های مشترک با ایران ارائه کرد و گفت: تاکنون در زمینه تجهیز ایستگاه های اسکی توچال، شمشک و دیزین همکاری هایی داشته اند و چند سد را برای تولید انرژی در ایران تجهیز کرده اند. هدف این است که سایر فعالیت ها به ویژه در بخش گردشگری را توسعه دهند و تکنولوژی های جدید را به ایران معرفی کنند.
حال با توجه به برخورداری ایران از چنین پیست های بین المللی و با اتفاق خوبی که در عرصه سیاست خارجی ایران روی داده است، مسوولان هم باید از این فرصت نهایت استفاده را کرده و توجه بیشتری درتوسعه صنعت گردشگردی ورزشی این پیست ها داشته باشند تا شاهد رفتن ورزشکاران و گردشگران به کشورهای همسایه مانند ترکیه که طی سال های گذشته سعی کرده تا با برگزاری تورهای ارزان و ارائه خدمات متنوع از این ظرفیت برای تقویت صنعت گردشگری خود نهایت استفاده را ببرند.
محور دیزین شمشک که سال ها حلقه اتصال ساکنان شمال و شمال شرق تهران به جاده زیبای چالوس و پیست بین المللی دیزین بوده، طی سال های اخیر و همزمان با آغاز فصل اسکی مجدد به دلایل نامعلومی از جمله حادثه ناگوار فوت هشت نفر از کوهنوردان در سال 88، مسدود کردن این محور از سوی استانداری تهران و مسوولان راه شهرسازی ،ایمنی نبودن این محور ،کم عرض و بهمن گیر بودن جاده ،افزایش هزینه های بلیت و کاهش حضور اسکی بازان، ایمنی نبودن پیست های دیزین و شمشک، وجود مدعیان مالکیت شمشک، درخواست عوارض از سوی شهرداری شمشک و ارجحیت منافع محلی و اقلیت برمنافع ملی که قابل تامل و سووال برانگیز است به روی مردم بسته می شود و این یکی از مشکلات همیشگی علاقه مندان و اسکی بازان بوده ، که هیچ گاه هم حل نشد .
فرض بر صحت این موارد در آن صورت زنگ خطری جدی برای نحیف شدن بدنه اسکی کشور خواهد بود و به دنبال آن تبعاتی نظیر افول جذب گردشگر ورزشی و توسعه اقتصادی را بدنبال خواهد داشت،حال سوال مطرح این است که ادامه این تهدیدها چه پیامدهای وخیمی برای ورزش کشور به دنبال خواهد داشت و این تهدید چگونه باید تبدیل به فرصت شود؟

** پیست های دیزین و شمشک و سرمایه گذاری کلان
دبیر فدراسیون اسکی در این باره در گفت و گو با ایرنا،گفت: مجموعه های بین المللی اسکی کشور، نعمتی خدادادی است که ایران از این موهبت برخوردار شده است .همین که اسکی بازان و علاقه مندان می تواند برای استفاده ازاین ورزش مفرح صبح به اسکی بروند و عصر به منازل خود بازگردند ظرفیت بی نظیری است به عنوان نمونه اگر در فرانسه فردی بخواهد به اسکی برود باید سه ساعت مسیر را با قطار برای رفتن به پیست اسکی طی کند.
سید حمید مهدوی با بیان اینکه موارد مطرح شده درباره بسته بودن محور دیزین به شمشک هم درست و هم نادرست است اظهار داشت: آنچه که درباره وضع ایمنی جاده ها مطرح می کنند درست است اما این به وضعیت جغرافیایی کشور برمی گردد و تنها شامل این محور نیست.
وی ادامه داد: از طرفی این محور، کوهستانی نیست که با بارش برف و باران مدت های طولانی آن هم در فصل اسکی بسته شود جالب است جاده های کوهستانی که در فصل سرما برای چند روز بسته می شود بلافاصله مسیر گشایش می یابد و اتفاقی هم رخ نمی دهد . از طرفی تهران منطقه کوهستانی نیست که با مشکلاتی از این قبیل روبرو شود.
دبیر فدراسیون اسکی درادامه یکی از گزینه های مطرح شده در رابطه با بسته شدن این محور را منفعت طلبی عده ایی در آن منطقه عنوان می کنند،گفت: منفعت اقلیت نباید فدای منافع ملی شود و این عده که سنگ اندازی می کنند قدرتی ندارند که بخواهد شاهرگ یک محور مواصلاتی کشور را قطع کنند و منافع ملی را به خطر بیندازند.
دبیرفدراسیون اسکی افزود: ورزش اسکی و بویژه پیست های دیزین و شمشک که مطرح ترین پیست های شناخته ایران درخاورمیانه و جهان است ظرفیت بسیار خوبی برای جذب و توسعه گردشگردی ورزشی است حال از این ظرفیت چگونه می توان بهره مند شد.
مهدوی در ادامه به فصل جدید دیپلماسی ایران در عرصه سیاست خارجی و استقبال شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله ورزش اشاره کرد و گفت: این فرصت بسیار خوبی است که خانواده ورزش از آن بهره مند شود در حال حاضر این دوپیست مطرح کشور که ظرفیت بسیار بالایی در توسعه صنعت گردشگری ورزشی و توسعه اقتصاد و زیر ساخت های ورزشی دارد باید از جذب سرمایه گذاری های خارجی دراین بخش استفاده کرد .
وی ادامه داد: پیست های دیزین و شمشک نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد و باید در جذب و استفاده از ظرفیت بالای بخش خصوصی با استفاده از این شرایط اقدام کرد .نگاه و منفعت دولت هم در رضایت مردم ،کاهش معضلات اجتماعی ، تقویت و توسعه گردشگری ورزشی است. علاوه برآن دولت می تواند نظارت عالی بر این امر داشته باشد و این جاست که چرخ ورزش هم از بهبود مناسبات سیاسی ایران در عرصه بین المللی به حرکت در خواهد آمد.

** عمر پیست های بین المللی دیزین و شمشک کم می شود
مدیرمجموعه پیست های شمشک و دیزین هم در این رابطه به ایرنا،گفت: این دوپیست قدیمی و بین المللی ایران و خاورمیانه در بین علاقه مندان و اسکی بازان از جذابیت های خاصی برخودار است اما طی سال های اخیر با بستن محور شمشک به دیزین ،حضور اسکی بازان و حتی گردشگران به این مجموعه کاهش یافته است.عده ایی در این میان عنوان می کنند که به دلیل فوت چند نفر از کوهنوردان این محور بسته شده درحالی که این اتفاق زمانی رخ داد که این محور بسته بوده و ارتباطی با پیست نداشته است.
رضا دوستی در ادامه گفت: برخی مدعی هستند که ایمنی این پیست ها پایین بوده و همین موضوع منجر به کاهش حضور علاقه مندان شده در حالی که تجهیزات و کابل های این مجموعه طی سال گذشته با کیفیت و ایمنی بسیار بالا و متناسب با استاندارد جهانی نصب شده است و از طرفی وزارت راه و شهرسازی همکاری های خوبی را برای گشایش این محور تاکنون انجام داده و حتی سرمایه گذار این پیست هم امسال این جاده را از نظر ایمنی بیمه کرده است.
وی افزود:دلایلی که درباره این موضوع مطرح کرده اند استدالال منطقی ندارد و به نظر می رسد اگر همین روند ادامه یابد به ورزش اسکی و کوتاه تر شدن عمر این پیست ها خواهد انجامید.

** مسوولان شرایط دسترسی به پیست ها را تسهیل کنند
مدیر مجموعه اسکی توچال هم در گفت و با ایرنا،گفت: حال که پیست هایی با شرایط بین المللی در ایران بدون زحمت در اختیار ما قرار گرفته است انتظار می رود مسوولان شرایط استفاده علاقه مندان از این امکان خدادادی را تسهیل کنند.
محمد رضا پرهیزگار به عنوان نمونه به پیست های بین المللی شمشک و دیزین اشاره کرد و افزود: علاقه مندان برای استفاده از این پیست ها بیشتر از محور شمشک به دیزین استفاده می کنند اما بسته بودن این محور شرایط حضور مردم را سخت می کند .
وی با بیان اینکه به دلایل بسته بودن این محور کاری ندارد،اظهار داشت: بهتر این است که مسوولان شرایط دسترسی مردم به این پیست ها را از طریق محور شمشک به دیزین با هدف رفاه و آسایش مردم فراهم کنند .
هر چند تاکنون جلساتی برای بازگشایی محور دیزین- شمشک در بین مقامات محلی این استان برگزار شده است اما گویا عزم جدی در اجرای این امر دیده نشده است.
شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور طی این دوسال اخیر که اولویت اصلی خود را ایمن سازی همه جانبه پیست های اسکی شمشک و دیزین برای استفاده علاقه مندان به این رشته ورزشی بکار گرفته و بر ایمنی آنها افزوده است، اما در عین حال تلاش های جدی این مجموعه برای بازگشایی این پیست ها همچنان ادامه دارد.
محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان روز گذشته (دوشنبه)در مورد بسته بودن جاده پیست دیزین با وجود دستور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری،گفت: در گذشته اتفاق ناگواری در جاده شمشک – دیزین رخ داد و باید نهادهایی که مسوول آماده کردن این جاده هستند مسوولیت این اتفاق را بپذیرند اما هنوز این کار انجام نشده است و هم اکنون هم درحال پیگیری مساله هستیم و امیدوارم به زودی این جاده باز شود.

منبع: ایرنا

دکمه بازگشت به بالا