سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در ایران

خبرگزاری ارک – دبیر انجمن سکته مغزی ایران از افزایش سکته مغزی در ایران خبر داد و گفت این سکته به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران و برخی از کشورهای در حال پیشرفته است.

دکتر مسعود مهرپرور روز جمعه در حاشیه برگزاری سومین همایش روز ملی آتروسکلروز (تصلب شرایین) در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: سکته مغزی در کشورهای توسعه یافته چهارمین و یا پنجمین عامل مرگ و میر است .
وی با اشاره به افزایش شیوع سکته مغزی در کشور، از دست اندرکاران سیستم نظام سلامت خواست که به این بیماری نگاه ویژه ای داشته باشند.
مهرپرور با بیان این که آمار دقیقی از مبتلایان به سکته مغزی در کشور وجود ندارد، ادامه داد: به نظر می رسد که 100 تا 150 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت کشور دچار این بیماری باشند.
به گفته وی، در آمریکا 800 هزار نفر در سال به سکته مغزی مبتلا می شوند که 20 درصد افراد زیر 50 سال هستند.
دبیر انجمن سکته مغزی با اشاره به این که این بیماری مختص به افراد مسن نیست، گفت: علائم سکته مغزی به صورت ناگهانی ایجاد می شود و ناشی از نقص کارکرد در سیستم عصبی مرکزی است.
مهرپرور فلج صورت، فلج دست، اختلال صحبت، اختلال دید و سرگیجه شدید را از علائم سکته مغزی برشمرد و افزود: باید آحاد جامعه را نسبت به افزایش این بیماری آگاه کرد.
وی تصریح کرد: وقتی افراد چنین علائمی را مشاهده کردند سریعا با اورژانس تماس گرفته و از خود درمانی خودداری کنند.
مهرپرور افزود: کادر درمانی نیز باید اقدامات خود را برای بیمارانی که دچار این علائم هستند ، انجام دهند چرا که هرچه زمان رسیدگی درمانی به این افراد در ساعات اولیه سریع تر انجام شود، امکان بهبودی نیز میسر خواهد شد.
همایش یک روزه بررسی تصلب شرایین با حضور شماری از اندیشمندان در هتل آزادی تهران برگزار می شود.

دکمه بازگشت به بالا