ایران جزو 10 کشور مطرح دنیا در پیوند قلب مصنوعی است

خبرگزاری ارک – رئیس انجمن آتروسکلروز ایران گفت: ایران جزو 10 کشور مطرح دنیا در زمینه پیوند قلب مصنوعی است.

دکتر مسعود قاسمی روز جمعه در حاشیه برگزاری سومین همایش روز ملی آتروسکلروز (تصلب شرایین) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیوند قلب مصنوعی در کشور که به صورت مکانیکی انجام شده، موفقیت آمیز بوده و تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است.
وی با بیان اینکه این پیوند همچنان به بررسی های مختلفی نیاز دارد، اظهار کرد: مسیر جدیدی در زمینه پیوند قلب مصنوعی در کشور آغاز شده است که نیاز به تحقیقات مختلفی دارد.
وی به پیوند قلب فرد به فرد اشاره کرد و افزود: در این نوع پیوند، گروه خونی باید سازگار باشد و از داروهای ضد ایمنی برای پس نزدن قلب استفاده شود؛ البته افرادی که این نوع پیوند را انجام می دهند مستعد ابتلا به انواع عفونت ها و حتی سرطان هستند.
قاسمی با اشاره به اینکه به کار گذاشتن باطری و شارژ آن در قلب نیز نوع دیگری از درمان بیماری قلبی به شمار می رود، اظهار کرد: پیوند قلب مصنوعی بهترین درمان برای بیماری قلبی است که باید بسترهای درمان آن در کشور فراهم شود.
قاسمی با اشاره به اینکه 45 درصد مرگ و میرها در مردان و 36 درصد در زنان به خاطر بیماری های قلبی و عروقی رخ می دهد، خاطرنشان کرد: ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و تصلب شرائین در صورت نبود اقدامات لازم پیشگیرانه می تواند از مرز 60 درصد نیز بالاتر رود؛ بنابراین مردم باید اقدامات پیشگیری اولیه راکه مصرف موادغذایی سالم و فعالیت بدنی مهمترین رکن آن است، در اولویت زندگی خود قرار دهند.

دکمه بازگشت به بالا