یکی از الگوهای فرهنگی درجامعه حضور علما دینی است

پایگاه خبری ارک –  رئیس مجلس شورای اسلامی در طی سفرش به شهر قم صبح  روز پنجشنبه 3 دی ماه در مدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت(س) در مراسم سبک زندگی اسلامی حضور یافت.
دکتر لاریجانی در سخنرانی اش دراین مراسم با بیان اینکه یکی از الگوهای فرهنگی و عوامل تأثیرگذاردرجامعه حضور علما و تربیت افراد دررشته های دینی است، گفت: این مسئله همواره دارای اهمیت و مورد توجه بوده که در هر منطقه ای که مراکز دینی تأسیس شده، در آن مناطق تحول فکری صورت گرفته؛ از این رو گسترش این مراکز بسیار اثربخش است زیرا این موضوع موجب ارتقاء افکار واثربخشی آنها بر نهادهای مختلف می شود.
علی لاریجانی با اشاره به ضرورت توجه به مسئله سبک زندگی در جوامع اسلامی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی روش و منش جدیدی در حوزه زندگی فردی و اجتماعی ایجاد شده؛ البته زندگی ما و تمام جوامع نیز تحت تأثیر مدرنیته قرار گرفته و از این رو قطعا ملتی که به گذشته خود توجه دارد، می تواند این موج مدرنیته را هضم کند وگرنه این جوامع در این تفکرات هضم می شوند.
وی با اشاره به اهمیت توجه به مسئله محتوای زندگی افزود: قطعا زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان به ویژگی توحیدی مکتب اسلام بر می گردد؛ به همین علت ذهن مسلمان واقعی همواره مملو از فکر توحیدی بوده و همانطور که توحید بر شناخت اهمیت اثر دارد، به همان میزان در زندگی بشر تأثیر می گذارد و بنابراین هر چه توحید خالص تر باشد، آن زندگی در مسیر سبک اسلامی قرار گرفته است.
رییس قوه مقننه  زندگی کنونی افراد در کشورهای غربی استوار بر فردیت دانسته تصریح کرد: توجه این جوامع به عالم متافیزیک بسیار کم است البته ممکن است که آنها برای آرامش روحی توجهی به خداوند داشته باشند اما دین را در قالب یک کالای فرهنگی می پذیرند اما مسلمانان همه چیز را از مبدأ با خداوند می بینند و از او همه چیز را می خواهند.
دکتر لاریجانی با توصیف زندگی مسلمانان با واژه منتظر گفت: انتظار یک موضوع اساسی و رکن اصلی در زندگی مسلمان است از این رو یک فرد مسلمان همیشه از نظر اخلاقی، منش و رفتار آماده است اما اغلب انسان ها این آمادگی را ندارند .
وی ویژگی مسلمان واقعی را برخورداری از روحیه علمی و داشتن یک زندگی عالمانه بیان کرده, افزود: این مسئله تحرک بسیاری در جامعه اسلامی ایجاد می کند و اولیای دین همواره از ابتدا تا پایان حیات خود در راه کشف حقیقت بودند؛ از طرف دیگر مسئله امر به معروف ونهی از منکر یکی دیگر از خصوصیات محتوای دینی بوده که این مسئله یک اصل متعالی و مترقی است و البته این اصل در جوامع بسیار کم رنگ شده و آن هم به دلیل وجود سبک زندگی فرد گرایانه است.
دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه اصل امر به معروف ونهی از منکر یک نوع هم سرنوشتی برای امت اسلامی ایجاد می کند، تصریح کرد: امر به معروف ونهی از منکر در ظاهر یک امر بدیهی است اما در مقام اجرا باید برای آن همت و تلاش کرد؛ البته اجرای آن لوازم و روابطی می خواهد و جوامع برای رشد و توسعه باید به این اصل پایبند باشند.
وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی کشور که تمام نگاه ها به سمت جمهوری اسلامی است توجه به رفتارها در حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین رفتارهای دیپلماسی دارای اهمیت است البته متأسفانه در عرصه بین الملل رفتارهای نسنجیده برخی گروه های افراطی موجب خدشه دار شدن اسلام در کشورهای غربی شده و غربی ها با سوء استفاده از این مسئله اسلام هراسی را تشدید می کنند این در حالی است که تمام فرق اسلامی رفتارها و اقدامات گروه های تروریستی مانند داعش را رد کرده اند؛ اما متأسفانه تبلیغات دولت های قبلی آنها موجب تغییر رفتار مردم این کشورها نسبت به اسلام شده است.
دکتر علی لاریجانی با بیان اینکه گروه های تروریستی و افراطی یک سیمای مشوهی از مسلمانان را در غرب ایجاد کرده اند، اذعان داشت: در شرایط کنونی مسئله الگوی درست رفتاری میان مسلمانان دارای اهمیت است البته جمهوری اسلامی نسبت به رفتارها و سیاست های اشتباه کشورهای غربی در رابطه با مسئله تروریسم هشدار داده بود و همان کشورها امروز متوجه شده اند که سیاست ها و تفکرات ایران در این حوزه درست و صحیح بوده است؛ لذا ایران در حوزه منطقه ای و دیپلماسی رفتار درست و به قاعده ای داشت اما من بعید می دانم که مسئله تروریسم به سادگی در منطقه رفع شود.
وی ادامه داد: تروریسم و گروه های تروریستی در منطقه حتی در صورت قطع کمک های غربی و برخی کشورهای منطقه نیز نابود نمی شود البته شاید سست شوند اما چون این گروه ها ریشه دوانده اند نابودی آن سال ها زمان می برد.
رئیس مجلس با انتقاد از رفتار دوگانه کشورهای منطقه ای و غربی در رابطه با مسئله تروریسم گفت: این کشورها ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم را ایجاد کرده اند اما به صورت پنهانی به تروریست ها کمک می رسانند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی منطقه و عرصه بین الملل، ایران باید آمادگی بیشتری از نظر تبلیغ فکر صحیح اسلامی و همچنین مجاهدت در مقابل رفتارهای خشن داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا