2143 زندانی جرایم غیرعمد امسال با کمک خیران آزاد شدند

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا، علی مهربان پنجشنبه شب در جشن گلریزان زاهدان اظهار داشت: میزان بدهی زندانیان جرایم غیرعمد آزاد شده در کشور در سال جاری یک هزار و 800 میلیارد ریال بود که 700 میلیارد ریال آن با گذشت شاکیان از حق خود و بقیه با شرکت خیران در این کار خداپسندانه تامین شد.
وی گفت: هشت هزار و 565 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد نیز سال گذشته از زندان های سراسر کشور آزاد شدند که هشت هزار و 287 نفر آنان مرد و 278 نفر زن بودند.
وی ادامه داد: یک هزار و 866 نفر از این زندانیان به علت ناتوانی در پرداخت دیه، چهار هزارو 526 نفر به علت مشکلات مالی، یک هزار و 775 نفر به علت مهریه سنگین و 398 نفر به دلیل ناتوانی در تامین نفقه در زندان ها به سر می بردند که با کمک دست های پر مهر خیران آزاد شدند.
معاون مالی و اداری ستاد دیه کشور با اشاره به فلسفه برگزاری جشن های گلریزان افزود: بنیانگذار این جشن در کشور شهید لاجوردی بود که 13 سال در زندان شاه به سر برد و اطلاعات کامل وی از مشکلات زندانیان و مشاهده افراد بی گناه در آنجا او را برای کمک به نیازمندان برانگیخت.
مهربان ادامه داد: ستاد دیه از سال 69 به همت این شهید والامقام تشکیل شد و تاکنون 96 هزار زندانی جرایم غیرعمد از زندان های کشور آزاد شده اند که 45 هزار نفر آنان مربوط به دیه و 51 هزار نفر آنان در تنگناهای مالی قرار داشتند.
وی همچنین از برگزاری 246 جشن گلریزان در سالجاری در نقاط مختلف کشور خبر داد که از این تعداد 19 جشن در سیستان و بلوچستان برگزار می شود.
** 47 زندانی جرایم غیرعمد سیستان و بلوچستان در انتظار کمک های خیران
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز گفت: 119 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در سال گذشته از زندان های استان آزاد شدند که 2 نفر از آنان زن و باقی مرد بودند.
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی اظهار داشت: 23 مددجوی جرایم غیرعمد از ابتدای سالجاری تاکنون نیز از زندان های سراسر استان آزاد شدند که 11 نفر مرتبط با دیه، 6 نفر مالی و 6 نفر هم به علت ناتوانی در پرداخت مهریه و نفقه به زندان افتاده بودند.
وی ادامه داد: هم اینک تنها 47 نفر زندانی مددجو در زندان های سیستان و بلوچستان در انتظار دستان پرمهر خیران هستند که همت نیکوکاران می تواند زمینه بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده را فراهم کند.
وی همچنین به اصل پیشگیری از وقوع جرم اشاره و تاکید کرد: به دلیل آنکه اغلب این زندانیان به علت قتل غیرعمد در زندان ها هستند راکبان وسایط نقلیه باید نسبت به بیمه وسیله خود اهتمام بیشتری ورزند و جوانان نیز ازدواج های با مهریه بالا را قبول نکنند.
هرساله با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و اعتقاد مردم مسلمان ایران در یاری رساندن به هم نوعان، جشن های گلریزان با هدف اعلام آمادگی مادی و معنوی اقشار مختلف جامعه از زندانیان جرایم غیرعمد در سراسر کشور برگزار می شود.
7323 /8005 /6081

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا