شمخانی:سیاست های سعودی به نفع جهان اسلام نیست/هیمنه پوشالی اسرائیل درهم شکسته است

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، شمخانی در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه خبری لبنانی« العهد» مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه، پرونده مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق، کودتای نظامی در ترکیه و تجاوز سعودی علیه یمن را تشریح کرد.

** هیمنه پوشالی اسرائیل درهم شکسته است
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه « انقلاب اسلامی در ایران، شروع عصر بیداری اسلامی را رقم زد»، گفت که ملت های مظلوم منطقه به ویژه فلسطین و لبنان توانسته اند با الگوپذیری از انقلاب اسلامی و تمسک به آموزه های حضرت امام خمینی (ره)، هیمنه پوشالی رژیم صهیونیستی را درهم بشکنند.

** نقش حزب الله در دورکردن سایه تروریسم تکفیری ازسرملت های مسلمان
وی در پاسخ به سوالی در خصوص جایگاه و نقش حزب الله لبنان در رویاروئی با تروریست های تکفیری و حفاظت از امنیت لبنان و سوریه گفت: مقاومت اسلامی در لبنان نخستین جنبش مقاومت اسلامی و عربی است که توانست شکست های بزرگی را بر دشمن صهیونیستی از جمله در مبارزه برای آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 و جنگ 33 روزه در تابستان سال 2006 تحمیل کند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه« فعالیت های حزب الله امروز سایه تروریسم تکفیری را از سر ملت های اسلامی دور کرده است»، افزود: نقش مهم حزب الله در شکست گروه های تروریستی در سوریه و حفاظت از امنیت لبنان تردید ناپذیر است.
شمخانی تاکید کرد که پایگاه گسترده مردمی حزب الله در جهان اسلام و عرب خشم رژیم صهیونیستی و مزدوران آن را برانگیخته است.

** موضع ایران در قبال تحولات سوریه
دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره موضع ایران در خصوص تحولات و بحران سوریه خاطرنشان کرد: سرنوشت و آینده هر کشوری را ملت آن رقم می زنند، بنابر این هر طرحی که نقش ملت سوریه برای تعیین سرنوشت کشورش را به رسمیت نشناسد و یا بخواهد با استفاده از زور و مداخله نظامی شروط خود را تحمیل کند، محکوم به شکست است.

** تضعیف نظام سوریه یک طرح آمریکائی صهیونیستی است
وی با بیان اینکه طرح تضعیف نظام سوریه از ابتدا یک طرح آمریکائی – صهیونیستی برای از بین بردن جبهه مقاومت بوده است، تصریح کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه به بهانه حمایت از ملت سوریه در این توطئه مشارکت و همزمان در ایجاد داعش و حمایت مالی ، امنیتی و نظامی از تروریست ها که به کشته شدن هزاران انسان بی گناه منجر شده است، دست داشته اند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهارداشت: بسیار تعجب برانگیز است ، برخی کشورها که نه پارلمان دارند و نه انتخابات برگزار می کنند ، با حکومت قانونی سوریه مخالفت می کنند و خواستار برقراری دموکراسی در این کشور هستند.
شمخانی گفت: حامیان گروه تروریستی داعش و دستگاه های امنیتی این کشورها معتقد بودند که می توانند فعالیت های داعش را در سوریه و عراق برای کشتار مسلمانان محصور کنند اما متوجه خطاهای خود شدند هنگامی که دیدند اندیشه تکفیری از هر وسیله ای برای کشتن انسان های بی گناه و گسترش تروریسم حتی در کشورهای آنها استفاده می کند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت مقابله باهمه گروه های تروریستی افزود: طرح سیاسی تقسیم گروه های تروریستی به « خوب» و « بد» در نهایت به تثبیت تروریسم در منطقه منجر می شود و پیامدهای بد آن برای اروپا و کشورهای همسایه خواهد بود.

** همکاری نظامی موفق ایران ، روسیه و سوریه در مبارزه با تروریسم
وی به پیروزی های اخیر ارتش های سوریه و عراق و نیروهای مردمی دو کشور و آزادسازی شهرها و روستاها اشاره و تاکید کرد که روش های داخلی مبارزه با تروریسم و همکاری نظامی ایران، روسیه و سوریه در این مبارزه بسیار موفق بوده است و با ادامه این روند و طرح ، گروه های تروریستی از بین خواهند رفت و نابود می شوند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی به اولویت مبارزه با تروریسم و همچنین به تغییرات و اصلاحات داخلی در سوریه اشاره و بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی سوریه حتی درمبارزه با تروریسم تاکید کرد.
شمخانی با تاکید به اینکه هرگونه دخالت نظامی در چارچوب مبارزه با تروریسم باید با درخواست دولت سوریه و هماهنگی با آن صورت گیرد، گفت که ایران به درخواست رسمی دولت سوریه در مبارزه با تروریسم به این کشور خدمات مشورتی ارائه می کند.

** موضع ایران حمایت از دولت قانونی ترکیه است
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در خصوص تحولات ترکیه ، گفت: در زمانی که برخی کشورهای منطقه در قبال کودتای نظامی درترکیه مواضع دوگانه گرفتند و بدنبال منافع خود بودند، ایران از همان لحظه های اول کودتا آن را محکوم کرد زیرا آن را ناقض دموکراسی و حاکمیت ملت ها می داند.
وی افزود: موضع ایران حمایت ازدولت قانونی در ترکیه است زیرا مخالف هرگونه اقدامی است که در ثبات و امنیت ترکیه خلل ایجاد می کند و آن را در چارچوب منافع ملت ترکیه نمی داند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد:مواضع اعلام شده ایران مختص ترکیه نیست و حتی حضور ایران در سوریه برای حمایت از این سیاست است.
شمخانی تصریح کرد:دولت هایی که برآیند رای ملت هستند از همه دولت های قبیله ای و وراثتی که نمونه های آنها در منطقه ما وجود دارند، بهترهستند.

** سیاست های سعودی مخالف منافع جهان اسلام است
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در خصوص روابط ایران و سعودی و علت مشارکت نکردن ایرانی ها در مراسم حج امسال گفت: متاسفانه امسال به دلیل مانع تراشی های آل سعود ، حجاج ایرانی نمی توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند.
وی اظهارداشت: بمباران ملت یمن حتی در ماه مبارک رمضان و محاصره غدائی و داروئی این ملت مسلمان بیش از یکسال، تضمین ندادن برای تامین امنیت حجاج، همپیمانی با کفار و گشودن باب روابط با رژیم صهیونیستی، نمونه هائی از سیاست حاکمان جوان سعودی است که با منافع جهان اسلام مخالف می باشد.
شمخانی ابراز امیدواری کرد که علمای جهان اسلام با اتخاذ مواضع مناسب برای تغییر این سیاست های سعودی تلاش کنند.
خاورم ** 1324

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا