اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی در شیراز دستگیر شدند

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از دریافتی چهارشنبه ایرنا از معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس، سرهنگ سید موسی حسینی اظهار داشت: یک زن جوان شیرازی با مراجعه به پلیس فتا اظهار کرد که اکانت تلگرام وی هک و در اختیار فردی ناشناس قرار گرفته است و این فرد ناشناس به دلیل دسترسی به اطلاعات موجود در اکانت شامل کانتکت ها (رابط ها)، تصاویر و پیام ها اقدام به اخاذی از او می کند.
اکانت، نام و رمز عبوری است که با آن می توان به بخش هایی که حد خاصی دارند وارد شد.
حسینی افزود: در مدت 48 ساعت، 16 پرونده دیگر با موضوع مشابه به این یگان ارسال شد که با توجه به اهمیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.
این مقام انتظامی ادامه داد: پس از بررسی های لازم مشخص شد در تمام پرونده های مفتوحه شخصی با تلفن همراه با شاکیان که اغلب از بانوان بودند تماس گرفته و خود را به عنوان یکی از دوستان آنان معرفی و درخواست کد ارسال شده به گوشی شاکیان را می کرد.
حسینی افزود: در این پرونده ها هر 16 شاکی اظهار کرده بودند متهم یا متهمان با استفاده از شماره های مختلف با قربانیان تماس می گرفتند و پس ازمعرفی خود به عنوان یکی از دوستان نزدیک اقدام به اخذ کُد تلگرام و دسترسی به آن می کردند.
رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: قربانیان نیز بدون احراز هویت اصلی فرد تماس گیرنده، کُد درخواستی را برای فرد تماس گیرنده ارسال می کردند و پس از آن اکانت تلگرام آنها هک می شد.
رئیس پلیس فتا استان فارس بیان کرد: شاکیان اظهار داشتند با توجه به صدای زنانه، متهم مونث است و به تمام مشخصات شناسنامه ای آنها دسترسی دارد.
حسینی ادامه داد: بیشتر شاکیان زن و از استان های خوزستان، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد و فارس هستند.
وی اضافه کرد: با بررسی های فنی و تخصصی افسران این واحد پلیس، متهمان شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به دادسرای شیراز اعزام شدند.
وی افزود: متهمان این 16پرونده، خواهر و برادر هستند و در موارد اتهامی به بزه انتصابی خود اعتراف کردند.
حسینی اظهار کرد: این 2 متهم از تمام کاربران تلگرامی که به صورت غیرمجاز به پروفایل آنها متصل شدند علاوه بر یک هزار و 700 عکسی که از صفحه گوشی (اسکرین شات) گرفتند، حدود 25 هزار و 500 شماره تلفن موجود در تلفن همراه شاکیان را نیز استخراج کردند و همین بزه را برای شماره های جدید به دست آمده تکرار کرده بودند.
رئیس پلیس فتا استان فارس، از کاربران شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام درخواست کرد که به هیچ روی به کسانی که در شبکه های اجتماعی از شما درخواست ارسال کُد خاص و یا درخواست ارسال اطلاعات شخصی شان را دارند اعتماد نکنند حتی اگر از سوی اکانت خانواده و یا دوست صمیمی آنها باشند.
حسینی گفت: کاربران در صورت لزوم بعد از احراز هویت اصلی شخص درخواست کننده، اطلاعات را با رعایت نکات امنیتی به به آنها ارائه دهند.
6118

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا