گفتمان فرهنگی دولت بر عدالت، اعتدال، انسجام، عقلانیت و دیانت استوار است

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا، رضا صالحی امیری چهارشنبه شب در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر استان قم در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:برای داشتن یک الگوی فرهنگی باید یک گفتمان فرهنگی را تعریف و ارائه دهیم و بر همین اساس، دولت یازدهم در حوزه فرهنگی با مطالعه دقیق و فراوان، گفتمان فرهنگی را انتخاب کرده است.
وی خاطرنشان کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که برای پاسخ روشن به مسائل باید گفتمان فرهنگی داشته باشیم و این گفتمان مبتنی بر اندیشه دکتر روحانی از اصل اعتدال فرهنگی، انسجام فرهنگی، عدالت، عقلانیت و دیانت فرهنگی استوار است.
وی ادامه داد: این گفتمان ها یک مسیر اصلی حرکت به سمت اهداف اصلی نظام است.
وی با اشاره به اینکه ثبات و آرامش فرهنگی اساس کار در این حوزه است، گفت: در فضای تنش، مناقشه، تخریب و انگ زنی نمی توان کار فرهنگی کرد، به همین دلیل اصرار داریم که ما منادی ثبات و آرامش فرهنگی باشیم و وارد مناقشات نشویم.
صالحی امیری ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی هیچ کس از مناقشات سود نبرده بلکه مردم به دلیل برخی بداخلاقی ها، زیان هایی را متوجه شدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نیازمند زیست فرهنگی برای ارتقای مسائل فرهنگی هستیم، گفت: بسیاری از مشکلات نشر، چاپ و کتاب به خاطر این است که فضای جامعه، فضای زیست فرهنگی نیست و اگر این فضای زیست نباشد نشر وچاپ ما با مشکل مواجه شده و مولفان نیز انگیزه خود را از دست می دهند.
صالحی امیری خاطرنشان کرد: تا زمانی که ما در جامعه تحریک تقاضا و افزایش مصرف فرهنگی نداشته باشیم در حوزه هنر، کتاب و نشر و سینما و تئاتر دچار مشکل هستیم.
وی کاهش مصرف فرهنگی را مهمترین مشکل امروز جامعه دانست و گفت: مشکلات اعتیاد، طلاق، خشونت و حاشیه نشینی این است که نتوانستیم مصرف فرهنگی را منطبق با الگوهای فرهنگی در جامعه بالا ببریم.
صالحی امیری گفت: اگر در کشور شاهد رشوه، ارتشا و کم فروشی هستیم ریشه همه اینها فرهنگی است، مشکل اصلی جامعه ما، فرهنگی است، متاسفانه ریل توسعه در کشور از ابتدا اشتباه تعریف شده و این وضعیت ما را به مقصد و مقصود اصلی نمی رساند.
وی ادامه داد: ما نیازمند تغییر این ریل، دکترین و گفتمان در کشور هستیم و تامین نیازهای اولیه جامعه مانند پوشاک و خوراک به مفهوم توسعه یافتگی نیست، بلکه در جامعه توسعه یافته، باید انسان ها توسعه پیدا کنند.
صالحی امیری خاطرنشان کرد: شهر قم مرکز تولید محتوا و فرهنگ است و رسالت روحانیت و اصحاب فرهنگ و هنر در این شهر بسیار سنگین است.
وی با اشاره به کاهش گفت وگوی خانواده ها گفت:در گذشته میزان گفت وگوی خانواده ها دوساعت در روز بوده و امروز به دلیل شبکه های اجتماعی به 20 دقیقه کاهش یافته است و این بسیار خطرناک است.
صالحی امیری بیان داشت: ما به خاطر نداشتن گفت وگو، با هم مناقشه می کنیم و جامعه دچار مناقشه، با بحران مواجه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: ما چرا با دیگران مذاکره و گفت وگو می کنیم ولی با خود حرف نمی زنیم و گفت وگو نمی کنیم، ما بیش از هر زمانی نیازمند گفت وگو در کشور هستیم.
وی گفت: ما به جای اینکه انگ زنی، تخریب، انتقام جویی و قضاوت ناعادلانه کنیم باید به سمت گفت وگو برویم، بسیاری از مواردی که در مورد وزارت ارشاد مطرح می شود از روی صدق ولی به خاطر کم اطلاعی است.
صالحی امیری خاطرنشان کرد: ما در همین مدت کوتاه، بیش از 10 جلسه برای رفع مشکلات هنر و سینما برگزار کردیم و سینمای ما امروز درخشیده و در حوزه کتاب خدمات بسیاری انجام شده و همه ظرفیت ها برای توسعه کتاب و کتابخوانی را به کار گرفته ایم.
وی ادامه داد: درحوزه قرآنی امروز، حرکت های جدی آغاز شده است، در دوره جدید فعالیت های قرآنی و دینی افزایش پیدا خواهد کرد.
وی گفت: ما بر این باور هستیم راه تکامل و توسعه از منظر نقد می گذرد، همه مباحث و نقدهای هنرمندان که در این نشست ارائه شده، در جلسات کارشناسی وزارت ارشاد مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: معاونت های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به احترام اهالی فرهنگ و هنر استان قم در این نشست حاضر هستند.
صالحی امیری گفت: ما موظف به گسترش ساختار، منابع و بودجه های قرآنی هستیم.
وی ادامه داد: دولت پشتیبان فعالیت های قرآنی است و نهادهای مردمی باید فعالیت های قرآنی را انجام دهند.
وی با اشاره به ضرورت اعتدال فرهنگی گفت: نه جزم اندیشی فرهنگی و نه ولنگاری هیچ یک مناسب نیستند و باید اعتدال فرهنگی داشته باشیم.
صالحی امیری افزود: نمی توانیم همه جامعه را با یک حکم برانیم. ما باید با تولید محتوا در فضای مجازی، در مقابل هجمه های بیگانه بایستیم، امروز زبان انتقال تغییر کرده و باید با زبان جدید با جامعه و جوانان حرف بزنیم، گاهی اثر یک فیلم از دهها سخنرانی بیشتر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: زبان شعر، هنر و ادبیات بسیار نافذ است و ما نیازمند فضای جدیدی برای تولید محتوا هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در شرایط گل و بلبل کشور را تحویل نگرفتیم و دولت با کاهش محسوس قیمت نفت و درآمد، کشور را اداره کرد.
وی ادامه داد: باید به برجام دست پیدا می کردیم و توقف در وضعیت پیشابرجام به نفع کشور نبود، ما در شرایطی قرار گرفته بودیم که در آستانه برخورد بودیم، بنابراین در شرایطی کشور را تحویل گرفتیم که با بحران های جدی مواجه بود.
صالحی امیری خاطرنشان کرد:در شرایطی دولت را تحویل گرفتیم که اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی شکل گرفته بود.
وی ادامه داد: دولت یازدهم، تحولات زیادی ایجاد کرده و با فعالیت های خود، دشمنان را خلع سلاح کرد.
وی گفت: مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند تیم مذاکره کننده امین نظام هستند، چرا عده ای به اینها هجمه و با انگ آنها را مورد عتاب قرار می دهند؟ اگر این مذاکرات نبود و ما در شرایط قبلی می ماندیم امروز برای ملت چه پاسخی داشتیم و کشور را چگونه اداره می کردیم؟
صالحی امیری گفت: قدرت هم سخت و هم نرم است ما با پشتوانه رهبر انقلاب، نیروهای مسلح و مراجع تقلید ومردم مذاکره کردیم.
وی ادامه داد: دولت به جای نزاع مسیر منافع ملی را از طریق مذاکره دنبال کرد، باید با درک شرایط داخلی و منطقه ای، پیش برویم.
وی بیان داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران، امن ترین کشور در خاورمیانه است، خود دشمنان اعتراف می کنند که کلید حل بحران منطقه، با ایران است.
صالحی امیری بیان داشت: متاسفانه برخی به مردم آدرس غلط می دهند، اگر ما در شرایط گذشته حرکت می کردیم امروز هیچ پاسخی در مقابل مردم نداشتیم، انقلابی بودن یعنی تامین منافع و مصالح ملی، تلاش برای تامین حقوق مردم به نحو احسن و درک درست شرایط.
وی گفت: دیروز انقلابی بودن حضور در جنگ و مقابله با دشمن بود، و امروز انقلابی بودن مذاکره برای دفاع از حقوق ملت است.
وی ادامه داد: ما در دوره تحریم برای یک سوخت رسانی، تحقیر می شدیم، در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد که هیچ کشوری از فصل هفتم این شورا خارج شود ولی امروز ایران از این فصل خارج شده است.
صالحی امیری گفت: اینگونه نیست که در این پرونده بزرگ( مذاکرات و برجام) رهبر انقلاب و سایر بزرگان مداخله نداشته باشند ولی مصلحت ایجاب نمی کند که ما بزرگان نظام را هزینه کنیم، اگر اشکالی هست دولت با جان و دل می پذیرد و اصرار داریم این جهت گیری درست است.
وی ادامه داد: چرا برخی سعی دارند دیگران را اغوا کنند که این کار( مذاکرات وبرجام) خودسرانه بوده است؟ این ظلم در حق بزرگان است، ما از مقدسات برای خود هزینه نمی کنیم ولی هر هفته صف وزیران به قم برای دریافت رهنمود علما و مراجع تقلید را شاهدیم.
وی گفت: ما هیچ تبلیغاتی نمی کنیم ولی هرگز از مقدسات برای اثبات خود استفاده کنیم، ما کسانی نیستم که بگوییم یارانه از سوی امام زمان (عج) است، ما معتقد هستیم دولت یازدهم، زمینی است و دولت خود را در معرض نقد نقادان قرار داده است.
صالحی امیری بیان داشت: ما برای پاسخ به نقد نقادان، از مقدسات استفاده نمی کنیم، دولت با تدبیر موفق شده که سایه شوم تهدید و جنگ را از سر کشور دور کند و در منطقه ناامن، امن ترین وضعیت را برای مردم با پشتوانه رهبر انقلاب و نیروهای مسلح ایجاد کرده ایم.
در این مراسم برخی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به ایراد سخن پرداختند.
7401/ 6133/ 3404**خبرنگار: بهمن اطمینان** انتشاردهنده: محسن اسماعیلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا