احیا دریاچه ارومیه با مشارکت مردم امکان پذیر است / رسانه ها تفاوت کولبران با سایر افراد را در جامعه تبیین کنند

قربانعلی سعادت عصر روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات استانداری آذربایجان غربی به مشارکت ستودنی مردم در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: مردم این منطقه باید از تبدیل کردن منابع طبیعی به باغ ها و توسعه کشت آبی در زمین های دیم خودداری کنند.
وی با اشاره به اینکه احیا دریاچه ارومیه در یک بازه زمانی 10 ساله تحقق می یابد، گفت: در این مدت دریاچه ارومیه باید با تلاش دولت و مشارکت مردم به تراز اکولوژیکی برسد.
وی مدیریت مصرف آب را حتی پس از احیا دریاچه ارومیه مورد تاکید قرار داد و افزود: این ستاد حدود یک سال از زمانبندی عقب است و در سال اول به دلیل تحریم ها، موفق به خرید یکی از 2 دستگاه حفاری مکانیزه /تی بی ام/ و رهاسازی آب سدها نشد.
وی با اشاره به اینکه 2 دستگاه حفاری مکانیزه در زمان حاضر در سه نوبت تونل 36 کیلومتری طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه را حفاری می کنند، افزود: پس از اتمام این طرح سالیانه 650 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می شود.
به گفته وی تامین اعتبار برای اجرای طرح های ستاد احیا دریاچه ارومیه با مشکل روبرو نیست و اعتبار مورد نیاز در سال جاری از محل اسناد خزانه تامین و از بابت مطالبه های پیمانکاران به آنان پرداخت می شود.
وی به مدیریت بدون نقدینگی و با مشارکت پیمانکاران اشاره کرد و افزود: طرح های مربوط به ستاد احیا با مشارکت پیمانکاران به خاطر کمبود منابع مالی تعطیل نشده است.
به گفته وی حدود 12 هزار میلیارد ریال اعتبار تا سال 94 شمسی برای طرح های این ستاد هزینه شده است و به زودی یکهزار و 500 میلیارد ریال از بابت مطالبه های پیمانکاران این طرح ها به آنان پرداخت می شود.

** رسانه ها تفاوت کولبران با سایر افراد را در جامعه تبیین کنند
استاندار آذربایجان غربی گفت: کولبران در معابر مشخص، از ساعت 8 تا 17 و با دارا بودن کارت کولبری فعالیت می کنند و تردد برخی از افراد در خارج از این معابر و در ساعت های نامشخص کولبری محسوب نمی شود.
قربانعلی سعادت افزود: کولبری امتیازی است که در برخی از استان های مرزی از جمله آذربایجان غربی به مرزنشینان داده شده و دارای تعریف و شرایط معین است.
وی به قاچاق سازمان یافته در مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: کولبری در ساعت های تعطیلی مراکز از سوی مرزنشینان توجیهی ندارد و این در حالی است که کولبران هر سه روز در میان کولبری می کنند و در بقیه روزها به خرید و فروش کالا می پردازند؛ کولبران ماهانه به طور متوسط حدود 15 میلیون ریال درآمد دارند.
وی با اشاره به اینکه امنیت کشور نباید به خطر بیافتد، ادامه داد: بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی ناشی از قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی به داخل کشور است و با این پدیده به صورت جدی مبارزه می شود.

** 22 هزار و 878 شغل در آذربایجان غربی تثبیت یا ایجاد شده است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 22 هزار و 878 شغل در آذربایجان غربی تثبیت یا ایجاد شده است، گفت: برای رفع موانع و تسهیل تولید در دولت یازدهم جلسه های متعددی برگزار شده و احیا واحدهای تولیدی در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: سهم این استان از تسهیلات 160 هزار میلیارد ریالی بخش تولید در سطح کشور، پنج هزار و 650 میلیارد ریال بوده و بر این اساس قرار است تا 1116 واحد تولیدی این استان که در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند، تسهیلات دریافت کنند.
قربانعلی سعادت افزود: در مرحله ابتدایی 242 واحد به دلیل سرمایه گذاری نکردن بانک ها از رده خارج شد و 400 واحد تولیدی دیگر تسهیلات رفع موانع تولید را دریافت کرد.
وی ادامه داد: در مرحله بعدی 162 واحد تولیدی نیز به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی از سوی بانک کشاورزی از رده خارج شد و در زمان حاضر 312 واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات در لیست انتظار است.
وی با اشاره به اینکه در هفته های اخیر بانک کشاورزی پرداخت تسهیلات به 139 واحد از این تعداد را قبول کرده است، افزود: تسهیلات این واحدهای تولیدی با تامین نقدینگی در روزهای اخیر پرداخت می شود.
به گفته وی از لحاظ تعداد واحد تولیدی 94.3 درصد و از لحاظ ریالی 52 درصد از واحدهای هدفگذاری شده، تسهیلات رفع موانع تولید را در این استان دریافت کرده اند.
وی افزود: تاکنون 2 هزار و 930 میلیارد ریال از سهم پنج هزار و 650 میلیارد ریالی تسهیلات در این استان به واحدهای تولیدی مذکور اختصاص یافته است و به همین دلیل اعطای تسهیلات به واحدها تولیدی مازاد بر 1116 واحد در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین به مشارکت تامین اجتماعی و امور مالیاتی در رفع موانع تولید و احیا واحدهای تولیدی این استان اشاره کرد و گفت: 879 پرونده دارای مشکلات تامین اجتماعی پس از بررسی، مورد بخشودگی یا تقسیط بدهی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: امور مالیاتی نیز 207 فقره بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی را تقسیط یا با صاحبان آنان تسویه حساب کرده است.

** نمایشگاه دایمی توانمندی های اقتصادی آذربایجان غربی راه اندازی می شود
استاندار آذربایجان غربی به راه اندازی نمایشگاه توانمندی های اقتصادی این استان در محل نمایشگاه بین المللی ارومیه اشاره کرد و گفت: جمهوری آذربایجان برای محصولات تولیدی این استان دروازه ورود به بازار کشورهای CIS به شمار می رود و در همین راستا طی ماه های اخیر یک هیات تجاری از جمهوری آذربایجان برای شناسایی ظرفیت های اقتصادی آذربایجان غربی به این استان سفر می کنند.
قربانعلی سعادت سفر اخیر خود به باکو و دیدار با سران این کشور را یادآور شد و ادامه داد: جمهوری آذربایجان با سایر کشورهای همسایه اش تفاهم نامه اقتصادی دارد و بدون عوارض می تواند محصولات تولیدی آذربایجان غربی را به این کشورها صادر کنند.
وی افزود: در این دیدارها تسهیل تجارت، صدور ویزای الکترونیکی سریع برای تجار آذربایجان غربی در مرز و سرمایه گذاری ها و تجارت مشترک مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته وی جمهوری آذربایجان متقاضی کنسانتره دامی و برخی دیگر از محصولات تولیدی آذربایجان غربی است و برای تجارت و کشاورزی مشترک با طرف های ایرانی علاقه مند است.
وی افزود: در حالی که در این استان برای کشت محصولات کشاورزی پرمصرفی چون ذرت با مشکل کمبود آب مواجه هستیم، جمهوری آذربایجان 200 هزار هکتار اراضی آبی برای کشت ذرت آماده کرده است.
به گفته وی محصول گوجه فرنگی در جمهوری آذربایجان 40 روز زودتر از ایران به عمل می آید و واحدهای تولیدی رب در آذربایجان غربی می توانند با تسهیل روابط تجاری در آینده به واردات گوجه فرنگی و صادرات رب اقدام کنند.
وی همچنین ظرفیت های گردشگری جمهوری آذربایجان را نیز یادآور شد و گفت: بخش گردشگری اشتغال و ارزش افزوده بالایی دارد و تورهای مشترک گردشگری می تواند رونق روزافزون این بخش را در آذربایجان غربی به دنبال داشته باشد.

** نیاز 2.5 میلیون تنی کشور به پتاس در آذربایجان غربی قابل تولید است
استاندار آذربایجان غربی به مصرف 2.5 میلون تنی پتاس در کشور اشاره کرد و گفت: راه اندازی واحد تولید پتاس از نمک دریاچه ارومیه با ممنوعیت زیست محیطی مواجه شده است.
قربانعلی سعادت افزود: سازمان محیط زیست به خاطر کنوانسیون های مربوط به تالاب های اقماری دریاچه ارومیه با راه اندازی این واحد تولیدی مخالف است اما پیگیری موضوع ادامه دارد.
به گفته وی نمک موجود در دریاچه ارومیه دارای خواص ویژه ای است اما غلظت زیاد آن در دریاچه موجب بخار بیشتر آب می شود و برداشت آن می تواند به احیای دریاچه ارومیه کمک کند.

** نمک آذربایجان غربی ظرفیت مناسبی برای صادرات دارد
استاندار آذربایجان غربی به ظرفیت های معدنی این استان با وجود 42 ماده ارزشمند از جمله طلا، مس، آهن، تیتانیوم و نمک اشاره کرد و گفت: نمک این استان در 2 شکل معدنی و دریاچه ارومیه ظرفیت مناسبی برای صادرات دارد.
قربانعلی سعادت به وجود 80 میلیارد تن نمک در آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: تجار جمهوری آذربایجان متقاضی نمک آذربایجان غربی جهت صادرات به آسیای میانه، روسیه و اکراین هستند و نمونه هایی از نمک این استان را جهت کنترل کیفی به این کشور ارسال کرده ایم.
به گفته وی فعالان اقتصادی در باکو سنگ های گرانیت و تراورتن آذربایجان غربی را نیز به سایر کشورها صادر می کنند اما برای استحصال اصولی این سنگ ها باید سرمایه گذاری شود.
وی با اشاره به مطالعه پهنه های معدنی و استقرار سازمان زمین شناسی جهت شناسایی ظرفیت های معدنی این استان گفت: بخش معدن نیاز به سرمایه گذاری دارد و استخراج در بیشتر مواقع با ریسک همراه است.
وی قوانین دست و پا گیر و تکنولوژی های قدیمی را از دیگر مشکلات بخش معدن این استان عنوان کرد و ادامه داد: تفاهم نامه صنعت، معدن و تجارت با منابع طبیعی در سطح کشور می تواند بخشی از مشکلات این بخش را مرتفع کند.
وی با اشاره به سخت گیری های کارشناسان بخش معدن در آذربایجان غربی افزود: معدنکاران باید بتوانند بدون محدودیت های منابع طبیعی و زیست محیطی در این بخش فعالیت کنند.
وی همچنین انتخاب تکاب به عنوان آزمونه اقتصاد مقاومتی این استان در سال جاری به دلیل ظرفیت های معدنی غنی این شهرستان را یادآور شد و افزود: 2 پهنه معدنی در سطح این استان مورد مطالعه قرار گرفته است.

** قطار شهری ارومیه دارای بودجه مطالعاتی است
استاندار آذربایجان غربی با ابراز امیدواری نسبت به آغاز عملیات اجرایی قطار شهری ارومیه در ماه های آتی گفت: این طرح در سال جاری دارای بودجه مطالعاتی است.
قربانعلی سعادت با اشاره به چندین طرح عمرانی دیگر که به زودی در این استان بهره برداری می شود، افزود: سد پیرانشهر، سد اشنویه و طرح پایاب این سد نیز تا اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی گفت: طرح های عمرانی دولت یازدهم از دهه فجر سال 1392 شمسی کلید خورده است و از آن زمان تاکنون به طور متوسط سالانه 10 هزار میلیارد ریال صرف اجرا و بهره برداری از طرح های کوچک و بزرگ عمرانی در سطح این استان شده است.
وی طرح خط آهن مراغه – ارومیه را مهمترین طرح عمرانی سال جاری در آذربایجان غربی خواند و گفت: قطعه نخست این طرح از مهاباد تا نقده آماده بهره برداری است و قطعه دوم نیز تا اردیبهشت سال آینده افتتاح می شود.
وی همچنین به بهره برداری از طرح آزادراه ارومیه – تبریز و سد نیروگاهی سردشت در سال جاری اشاره کرد و افزود: فرودگاه ماکو نیز تا 20 روز آینده به بهره برداری می رسد و برخی از نقاط جاده های خوی به مرند، سلماس به خوی و ارومیه به مهاباد ساماندهی می شود.
به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا استان مرزی آذربایجان غربی دارای بیش از سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت است و با وجود سکونت اقوام آذری، کردی، ارمنی، آشوری و اقلیت های دینی به رنگین کمان اقوام و ادیان شهرت دارد.
6009/3072 ** خبرنگار: یوسف رحیمی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا