افتتاح 39 پروژه تولیدی و عمرانی در بخش کشاورزی استان اردبیل

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :

عدیل سروی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به بهره برداری از سردخانه سه هزار تنی تخصصی سیب زمینی استان اشاره کرد و افزود: با حمایت دولت تدبیر و امید در مرحله رشد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان قرار گرفته ایم.
او بیان کرد: از 157 هزار تن مجوز صادره در بخش سردخانه ها که شامل زیر صفر ، بالای صفر و دومنظوره است در کنار سایر محصولات کشاورزی بویژه سیب زمینی در سال های آینده شاهد کار و تلاش سوددهی در این بخش خواهیم بود.
استان اردبیل دارای 225 هزار هکتار اراضی آبی ، 515 هزار هکتار اراضی دیم و 38 هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.
تنوع اقلیمی ، وجود کشت و صنعت ها ، دشت های حاصلخیز ، 120 هزار بهره بردار ، 4.2 میلیون واحد دامی ، عشایر ایل سون ، سدهای ذخیره آب ، تولید چهار درصد از محصولات کشاورزی کشور ، نقش 28 درصد بخش کشاورزی در تولید ناخالص و نقش 38 درصدی بخش کشاورزی در جمعیت شاغل استان از جمله قابلیت های مهم کشاورزی استان اردبیل است.
استان اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.
امسال برای دومین سال پیاپی در این استان رکورد تولید گندم شکسته شد و با تولید بیش از از 740 هزار تن گندم و خرید 550 هزار تن از آن از رتبه 11 به 4 کشوری ارتقا یافت.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6018/6016

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا