نظارت و کیفیت در اجرای سامانه آبیاری نوین رعایت شود

پایگاه خبری ارک خبر-قزوین:

استاندار قزوین:
نظارت و کیفیت در اجرای سامانه آبیاری نوین رعایت شود
استاندار قزوین گفت : در اجرای طرح سامانه نوین آبیاری باید نظارت و کیفیت را مد نظر قرار داد تا طرح در آینده دچار مشکل نشود.

به گزارش ارک خبربه نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، فریدون همتی در نشستی که با حضور مدیران، مسؤولان حوزه کشاورزی و منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین صبح امروز در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی قزوین موظف است تا با تعیین بازرس، کیفیت لوله و اتصالات خریداری شده را در مبدا تأیید کند بنابراین رد کالاهای خریداری شده در مقصد به هیچ‌وجهی قابل پذیرش نیست.

وی با اشاره به در دست اقدام بودن اجرای طرح سامانه نوین آبیاری در اراضی کشاورزی قزوین از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان گفت: چون تأمین مصالح این طرح بزرگ 50 تا 70 درصد کار محسوب می‌شود، کار خرید لوله و اتصالات این طرح بزرگ را به سازمان همیاری شهرداری‌های استان واگذار می‌کنیم تا این طرح با سرعت و شتاب بیشتری پیش برود.

استاندار قزوین با بیان اینکه مسؤولان سازمان جهاد کشاورزی در زمینه تجهیز اراضی کشاورزی به روش‌های نوین آبیاری باید شبانه‌روزی فعالیت کنند ابرازامیدواری کرد با تلاش شبانه‌روز هرچه سریع‌تر این طرح به اتمام برسد.

همتی گفت: در اجرای این طرح باید فرمانداران، بخشداران و دهیاران و مسؤولان شوراهای روستایی همیار و پشتیبان جهاد کشاورزی باشند.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که تأسیس صندوق  کشمش زمینه را برای اجرای طرح‌هایی حمایتی از تولیدکنندگان این محصول فراهم می‌کند، عنوان کرد: با توجه به اینکه قزوین قطب نخست تولید کشمش کشور است باید رایزنی با مسؤولان ملی، سهمیه خرید کشمش باغداران استان توسط دولت را افزایش داد.

استاندار قزوین افزود: امسال یارانه‌ای برای خرید کشمش در کل کشور تخصیص یافته و سهم استان در این خصوص کمتر از پیش‌بینی لازم تعیین شده و باید افزایش پیدا کند.

همتی اضافه کرد: برای افزایش سهم یارانه تخصیصی کشمش به استان قزوین در مراجع کشوری یا باید بر مبنای خرید کشمش از استان توسط سازمان تعاونی کشور در سال 93 و یا بر مبنای میزان تولید کشمش در سال‌های 91 تا امسال باشد.

وی ادامه داد: با توجه به پیش رو بودن سال نو، امیدواریم با تأمین بخشی از اعتبار لازم برای خرید کشمش باغداران قزوینی، بتوان ظرف چند روز آینده در این زمینه اقدام کرد.

استاندار قزوین با اشاره به رتبه نخست قزوین در تولید کشمش کشور ظرف سال‌های اخیر، تصریح کرد: براساس آمار، 23 هزار تن کشمش در سال 93 از استان قزوین و 15 هزار تن هم از کل کشور خریداری شد و بر اساس آمار همین سال، 70 درصد کل کشمش کشور در این استان تولید شده است.

همتی بیان کرد: با توجه به این آمار می‌توان میزان سهمیه استان از خرید کشمش توسط دولت را به 60 درصد افزایش داد.

وی یادآور شد: با تلاش‌های صورت گرفته نخستین استانی بودیم که یارانه کشمش را پیگیری و به ثمر رساندیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا