اعلام حداقل و حداکثر حقوق بیمه شدگان صندوق روستاییان

ارک خبر- مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر ضمن اعلام حداقل و حداکثر حقوق درآمدی بازنشستگی در سال ۹۷ گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان از مطالبات ما در قالب اوراق مشارکت از سوی دولت پرداخت می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رستمی در مراسم امضای تفاهم نامه با اتحادیه زنبورداران گفت: فعالیت صندوق از سال ۸۴ آغاز شده و روستاییان، عشایر و افراد ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر را تحت پوشش دارد بطوریکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر هستند.

وی با اشاره به اینکه صندوق روستاییان خدمات بلند مدتی مانند پرداخت مستمری از کارافتادگان، بازماندگان فوتی ها و بازنشستگان دارد، گفت: صندوق در بخش بیمه درمان فعالیت نمی کند و بیمه درمان روستاییان در قالب طرح تحول سلامت اجرا می شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر تاکید کرد:پراکندگی جامعه هدف و دسترسی دشوار به آنها مانع توسعه فعالیت های صندوق شده است و در این راستا باید شناساندن خدمات صندوق به روستاییان و عشایر در نقاط دور افتاده با گستردگی بیشتری انجام شود.

رستمی با اشاره به اینکه ۴۳ هزار پرونده مستمری بگیر داریم، گفت:هنوز صندوق به بحث بازنشستگی وارد نشده است و اولین گروه بازنشستگان در سال ۹۹ بازنشسته می شوند.

وی گفت: در حال حاضر دو هزار کارگزاری و تعاونی های روستایی و عشایر و دهیاری ها ثبت نام از روستاییان و عشایر را انجام می دهند و متقاضیان می توانند برای اینکه تحت پوشش صندوق قرار بگیرند به این کارگزاری ها مراجعه کنند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم نامه با کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای تحت پوشش قرار دادن مددجویان این نهادها از دیگر اقداماتی است که در صندوق انجام شده، افزود: ۱۴۰ هزار مددجوی کمیته امداد با انعقاد تفاهم نامه ای در سال ۸۶ تحت پوشش صندوق روستاییان قرار گرفتند که البته برای این پوشش به مشکلاتی برخوردیم که مدتی قبل بر اساس هماهنگی ها و رایزنی های انجام شده با این نهاد مجددا تفاهم نامه ای برای بیمه این افراد بسته شد و مشکلات قبلی حل شده است.

به گفته وی، همچنین ۵۲ هزار مددجوی بهزیستی نیز تحت پوشش ما هستند که چون بهزیستی زیرمجموعه وزارت رفاه است مشکلی برای بیمه آنها ایجاد نشد و از سویی دیگر دو ماه پیش نیز با اتحادیه قالیبافان تفاهم نامه ای منعقد شد و تاکنون ۱۰ هزار قالیباف تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفتند.

وی گفت: تفاوت صندوق بیمه روستاییان با سایر بیمه ها این است که ۱۰ درصد سهم کارفرما را دولت پرداخت می کند و به همین دلیل نسبت به بیمه های دیگر امتیازی محسوب می شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در مورد انعقاد تفاهم نامه با اتحادیه زنبورداران نیز اظهار داشت: این اتحادیه ۷۸ هزار عضو دارد که بر اساس تفاهم نامه امضا شده در کیفیت بالا به آنها خدمات دهی خواهیم کرد.

وی به سقف سطح درآمدی بیمه شدگان اشاره کرد و گفت: سقف ۹۰۰ هزار تومان و کف ۴۰۰ هزار تومان سطح درآمدی است که در سال ۹۷ اجرایی می شود و سقف حق بیمه پرداختی ۵۴۰ هزار تومان و کف آن نیز ۲۴۰ هزار تومان در سال خواهد بود.

به گفته مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر در سال ۹۶ چهارصد و هشتاد هزار تومان و ۵۴۰ هزار تومان کف و سقف پرداخت حق بیمه در سال است که سطح درآمدی نیز ۳۵۰ هزار حداقل و ۸۰۰ هزار تومان حداکثر در ماه مبلغی است که پرداخت می شود.

رستمی به قوانین بازنشستگی بیمه شدگان تحت پوشش صندوق اشاره کرد و گفت: سن بازنشستگی با پرداخت ۱۵ سال حداقل حق بیمه ۶۵ سال است در حالی که در بازنشستگی پیش از موعد با ۷۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه می توانند بازنشسته شوند که در سال آینده بر اساس قانونی که ابلاغ شد با ۱۱ سال سابقه و ۶۹ سال سن بیمه شدگان می توانند در بازنشستگی پیش از موعد بیمه شوند.

وی گفت: دستورالعمل بیمه زنبورداران به زودی به استان ها ابلاغ می شود و پس از آن این افراد با معرفی نامه از سوی اتحادیه می توانند به کارگزاری ها مراجعه و تحت پوشش قرار بگیرند.

رستمی به طلب صندوق روستاییان از دولت اشاره کرد و گفت: سال گذشته میزان طلب ما ۶۵۰ میلیارد تومان بود که تا آخر سال به هزار میلیارد تومان می رسد و قرار شده دولت ۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی های خود را در قالب اوراق به صندوق ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا