استخدام دانشجو معلمان رسمی- آزمایشی می شود

ارک خبر-معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از حل مشکل استخدامی دانشجو معلمان ورودی سال ۹۷ خبر داد و گفت: احکام استخدام این افراد به صورت رسمی-آزمایشی خواهد بود.
استخدام دانشجو معلمان رسمی- آزمایشی می شود
علی الهیار ترکمن امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با بیان اینکه سازمان امور اداری استخدامی پیش از این اعلام کرده بود که احکام استخدامی ورودی های سال جدید دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی باید به جای رسمی – آزمایشی به صورت پیمانی باشد، اظهار داشت: با رایزنی سازمان امور اداری استخدامی این مساله حل شد و احکام استخدامی این دانشجو معلمان از مهرماه سال ۹۷ صادر می شود.
وی پیش از این اظهار داشته بود که فعلا احکام ورودی‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان را پیمانی صادر می‌کنیم و از آن طرف، وزیر آموزش و پرورش پیگیری می‌کند و اگر به نتیجه قطعی رسید احکام به رسمی- آزمایشی اصلاح می‌شود.
وی تصریح کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه اجرایی باید طبق مجوزهای استخدامی صادر شده از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور اقدام کند و نحوه به‌کارگیری را از این طریق دنبال می‌کند.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: مجوزی که امسال سازمان امور اداری استخدامی برای ورودی‌های ۹۷ به ما داده بود طبق مواد ۲، ۳ ، ۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، نوع استخدام را به صورت پیمانی اعلام کرد اما سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام رسمی آزمایشی بود.
الهیار ترکمن بیان داشت: توجیه آنها این بود که مستند به مواد ۲، ۳ ،۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده است که نحوه ورود و جذب و تربیت دانشجو معلمان باید چطور باشد اما به نوع استخدام اشاره نشده است و همکاران در سازمان اداری استخدامی با توجه به مسکوت گذاشتن نوع استخدام، براساس قوانین موضوعه نوع استخدام را پیمانی اعلام کرده‌ بودند.
وی با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش پیگیری‌هایی لازم را در این رابطه انجام داد، ادامه داد: تاکید وزیر نیز به قانون به‌کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ آن بود که به استخدامی رسمی – آزمایشی اشاره کرده است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: مذاکرات متعددی در این زمینه با سازمان امور اداری استخدامی صورت گرفت و نتیجه این شد که احکام استخدامی دانشجو معلمان به صورت رسمی آزمایشی باشد.
در بخشنامه‌ای که با امضای وزیر آموزش ‌و پرورش و با موضوع ارسال فهرست پذیرفته شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال ۹۷ صادر شده، آمده بود که استخدام ورودی‌های سال ۹۷ به صورت پیمانی است و همین مساله موجب نارضایتی و اعتراض دانشجو معلمان شد.
دانشجو معلمان ورودی سال ۹۷ دانشگاه فرهنگیان عنوان کردند که اعلام احکام جذب دانشجو معلمان ورودی ۹۷ بر خلاف سنوات گذاشته و ابلاغ بخشنامه اخیر وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری استخدامی کشور بر خلاف مندرجات نوشته شده در دفترچه آزمون سراسری به صورت پیمانی است در صورتی که باید به صورت استخدام رسمی باشد.
این اعتراضات به تشکل های دانشگاه فرهنگیان نیز رسیده بود و آنها نیز ایراداتی به این شیوه استخدام مطرح و اعلام کردند مبنی بر اینکه مجوز صدور احکام استخدامی دانشجویان ورودی ۹۷ دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران به منظور آغاز فرآیند استخدام نامبردگان تعیین نوع استخدام آنها به صورت پیمانی برای اولین بار تعیین و این مساله موجب بروز نگرانی برای دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان شده است.
این دانشجو معلمان به نوع استخدام خاص پیمانی در نامه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به وزارت آموزش و پرورش در ۳۰ تیر ۹۷ و ۲۸ آبان ۹۷ استناد کرده و آن را متضمن ایرادات حقوقی و اشکالات اساسی و بحران آفرین دانستند.
از ابتدای تاسیس دانشگاه فرهنگیان و پذیرش اولین گروه از دانشجو معلمان در بهمن ۹۱ تاکنون شیوه استخدام آنها در وزارت آموزش و پرورش به صورت رسمی آزمایشی بوده و این شرایط در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری نیز همواره درج شده است.
در توضیحات شرایط پذیرش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر رجایی در دفترچه راهنمای کنکور اشاره شده که داوطلب مکلف است دو برابر طول تحصیل تعهد خدمت محضری به وزارت آموزش و پرورش بسپارد که این تعهد در ازای استخدام رسمی – آزمایشی صورت می گیرد.
از جمله مواردی که دانشجو معلمان به آن اشاره داشتند این بود که ماده ۱۰ آئین نامه استخدام پیمانی بیان می دارد تمام حقوق و مزایای مستخدمان پیمانی دستگاههای دولتی از اول فروردین ۷۶ مانند کارکنان رسمی مشابه و به استناد قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و مقررات آن تعیین می شود در صورتی که پرداخت حقوق دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان بر مبنای ماده ۶ قانون متعهدین خدمت بنا شده است.
این ابراز نگرانی های دانشجو معلمان ، وزیر آموزش و پرورش را بر آن داشت تا در صفحه شخصی فضای مجازی به گلایه های آنها پاسخ داده و اطمینان خاطر دهد که پیمانی بودن، بر وضعیت استخدامی و حقوقی دانشجو معلمان تاثیر منفی ندارد.
سید محمد بطحایی همچنین عنوان کرده بود که در سال ۹۷ سازمان امور اداری و استخدامی بنا بر استنباط از قوانین، اصرار دارد که نوع قرار داد دانشجو معلمان باید به صورت پیمانی باشد و ما به دلیل این که این مناقشه زمان بر بود و مقداری طول می کشید و صدور احکام ممکن بود به پایان سال مالی برسد و مشکل ادامه پیدا کند احکام را فعلا به صورت پیمانی زدیم تا حقوق دانشجو معلمان برقرار شود و سال مالی مشکل پیدا نکند.
بر اساس گزارش خبرنگار ایرنا، سرانجام مساله احکام استخدامی دانشجو معلمان حل شد و احکام آنها به صورت رسمی آزمایشی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا