تعداد رقبه های وقفی در آذربایجان شرقی ۲۰ برابر شد

ارک خبر- مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی اعلام کرد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی یک هزار رقبه وقفی در استان وجود داشت که این رقم در چهل سالگی انقلاب به ۲۰ هزار مورد افزایش یافته است.
تعداد رقبه های وقفی در آذربایجان شرقی ۲۰ برابر شد
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام علی مصائبی روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی با رسانه ها افزود: تعداد مساجد آذربایجان شرقی نیز در سال های نخست پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یکهزار باب بود که اکنون به بیش از هفت هزار باب افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه مقایسه دستاوردهای اوقاف و امور خیریه در دوره بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی با قبل از آن قیاس مع الفارق است، اظهار داشت: بسیاری از روستاهای آذربایجان شرقی که قبل از انقلاب مسجد نداشتند، اکنون ۲ تا سه باب مسجد دارند.
وی همچنین با اشاره به تلاش های انجام گرفته توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برای تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن اضافه کرد: سهم استان در این زمینه امسال ۱۹ هزار نفر بود که تحقق یافت.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان اینکه این خطه در تثبیت موقوفات اعم از اخذ سند و آرای قضایی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ درصد عملکرد داشته است، گفت: بزرگ ترین رای ملی حوزه وقف برای موقوفات موسوم به قایم مقام فراهانی نیز امسال در استان ما صادر شد.
وی با اشاره به کمک سالانه ۲ میلیارد تومانی این اداره کل به مساجد استان تشریح کرد: مساجد و حسینیه ها اعم از قدیمی و نوبنیاد به صورت ذاتی موقوفه محسوب می شوند و از کمک های ما برخوردارند.
وی با اشاره به ثبت ۵۰ مورد موقفه جدید در آذربایجان شرقی در سال جاری یادآوری کرد: در تبریز ۷۰۰ باب مسجد وجود دارد.

** اجرای ۱۰ برنامه «چهلمی» برای ۴۰ سالگی انقلاب
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی همچنین از برنامه این نهاد برای اجرای ۱۰ عنوان برنامه با عنوان «چهلمی» به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: برای اجرای این تعداد برنامه از محل نیات واقفین در مجموع ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می کنیم.
حجت الاسلام مصائبی افزود: آزادسازی ۴۰ زندانی جرایم غیرعمد و مالی از زندان با همکاری ستاد دیه استان و با ۱۰۰ میلیون تومان مشارکت مالی اداره کل اوقاف و امور خیریه از جمله برنامه های دهه فجر امسال است.
وی از اعزام ۴۰ زائر بار اولی به کربلای معلی، ۴۰ دانشجوی دختر و همین تعداد دانشجوی پسر و نیز۴۰ نفر طلبه و همین تعداد فعال قرآنی به مشهد مقدس به عنوان بخشی دیگر از برنامه های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی نام برد.
وی توزیع کمک غذایی بین ۴۰ خانواده محروم، ۴۰ بسته فرهنگی بین دانش آموزان، تقدیر از ۴۰ داور و داور قرآنی و مساعدت به ۴۰ خانواده از طلاب را دیگر برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در چهل سالگی فجر انقلاب برشمرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی تشریح کرد: در دهه فجر امسال همچنین به ۳۰۰ دانش آموز بی بضاعت، ۱۰۰ دانشجوی بی بضاعت و پنج موسسه قرآنی کمک مالی و ۱۲ مورد دفن اموات فقرا انجام می شود، ضمن اینکه در شهرستان های بناب و مراغه نیز به ترتیب ۱۰۲ دانش آموز بی بضاعت و ۷۰ نفر طلبه مساعدت مالی دریافت می کنند.
وی برنامه های فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی به مناسبت دهه فجر را نیز استقرار ۴۰ مبلغ بومی و اعزامی از قم در ۴۰ مسجد، حسینه و امامزاده شاخص استان اعلام کرد.
حجت الاسلام مصائبی با بیان اینکه تلاش داریم تا پایان سال جاری هم نیات واقفان اجرایی شود، گفت: تا آخر امسال یک میلیارد تومان نیت واقف عملیاتی می شود و اینها غیر از اعتبارات دولتی است که پارسال یک میلیارد تومان اوراق قرضه بود که در حال اتمام است.
وی افزود: اعتبارات دولتی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی برای امسال نیز ۱٫۲ میلیارد تومان اوراق قرضه است که ۲۰۰ میلیون تومان آن را دریافت کرده ایم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا