احیای مکتب هنری تبریز در رشته‌های نگارگری و فرش

ارک خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از احیای مکتب هنری تبریز در رشته‌های نگارگری، فرش و خوشنویسی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان امضا شد.

این تفاهم نامه دوجانبه صبح امروز پنج شنبه با حضور مدیران کل میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد استان در راستای توسعه همکاری‌ها و استفاده از توانمندی‌های طرفین جهت توسعه هنر صنایع دستی و فرهنگ آذربایجان شرقی منعقد شد.

مرتضی آبدار احیا مکاتب هنری تبریز در رشته‌های نگارگری، فرش و خوشنویسی در قالب صدور مجوزهای لازمه برای تشکل‌های غیردولتی مردم نهاد را از مهم‌ترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه عنوان کرد و گفت: در راستای این تفاهم نامه فراهم نمودن فضای آموزشی مورد نیاز در رشته‌های نگارگری، فرش و خوشنویسی و انجام حمایت‌های لازم در برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مرتبط در دستور کار دو طرف قرار خواهد گرفت.

آبدار با بیان اینکه طرح ساماندهی و تهیه محتوایی موزه کاریکاتور تبریز از دیگر مفاد مهم این تفاهم نامه است، ادامه داد: طی این تفاهم نامه توجه به ساماندهی و تأمین محتوای این موزه با استفاده از توانایی‌های طرفین تفاهم نامه در چهارچوب قوانین اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایجاد خانه عروسک‌های خیمه شب بازی در یکی از خانه‌های قدیمی تبریز را از دیگر اهداف تفاهم نامه دوجانبه ادارات کل میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان عنوان کرد و گفت: بر این اساس طرفین تفاهم نامه جهت تجهیز و تکمیل خانه مذکور بر اساس ضوابط و مقررات و همچنین برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مرتبط اقدام خواهد کرد.

وی برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های مشترک در حوزه‌های فرهنگی و هنری مرتبط از جمله نگارگری، موسیقی سنتی، آئین‌های سنتی، نمایش‌های سنتی از دیگر مفاد این تفاهم نامه دوجانبه مطرح کرد.

آبدار ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی طی این تفاهم نامه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری شهرداری تبریز اقدام به ایجاد گذر فرهنگ و هنر در پیاده راه حد فاصل خانه قاجار تا مقبره الشعرا خواهد کرد.

آبدار با بیان اینکه مدت زمان این تفاهم نامه دو سال خواهد بود، اظهار داشت: به فراخور هر برنامه، نمایندگانی از طرفین به صورت کتبی معرفی و با برگزاری جلسات مشترک هماهنگی‌های لازم جهت پشبرد اهداف مذکور انجام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا