۲۳۵ شهر و ۴۳۰۴ روستا تحت تاثیر سیل قرار گرفتند

ارک خبر- مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در زمان وقوع سیلاب های اخیر در کشور، ۲۵ استان از ۳۱ استان کشور به طور همزمان یا در فاصله زمانی کوتاه دچار سیل شدند و ۲۳۵ شهر و ۴۳۰۴ روستا تحت تاثیر خسارات سیل قرار گرفتند.
۲۳۵ شهر و ۴۳۰۴ روستا تحت تاثیر سیل قرار گرفتند
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی بختیاری روز دوشنبه در آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی تخصصی پایش و ارزیابی خطر حوادث و بلایا برای سازمان های ایرانی اظهار داشت: همچنین ۷۸ کشته و هزار نفر زخمی شدند و تخمین زده شده حدود ۱۰ میلیون نفر تحت تأثیر مستقیم و غیرمسستقیم این سیل قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: حدود ۴۰۰ هزار نفر تخلیه اضطراری شدند، ۴۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیاز به بازسازی کامل دارند و ۴۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیازمند تعمیر هستند.
بختیاری اظهار داشت: برآورد اولیه نشان می دهد عمده ترین دلایل تخریب کاهش آبگذری رودخانه ها به واسطه تجمع رسوبات و عدم لایروبی، شدت و حجم زیاد بارش، ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و کشاورزی در حریم رودخانه بوده است.
مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور افزود: در استان خوزستان با یکی از پیچیده ترین شرایط و مدیریت موثر و به هنگام سیل رو به رو بودیم. این شرایط نه برای چند روز بلکه برای بیش از یک ماه ادامه دارد.
بختیاری گفت: برای مدیریت سیلاب در خوزستان سه اولویت جدی کاهش تلفات جانی، پایداری و ایمنی سدها و رهاسازی آب به گونه ای که ایمنی سدها و تأسیسات جانبی حفظ شود، وجود دارد. شکست این رویکرد موجب بروز اتفاقات غیرقابل کنترل و خسارات غیرقابل جبران می شود و اولویت سوم مدیریت ریسک است که در دستورکار قرار دارد.
وی افزود: بنابراین با پذیرش ریسک میزان خروجی آب از سدها انجام می گیرد. ۹۵ سال پیش در سال ۱۹۲۳ دو سوم مساحت استان خوزستان زیر آب رفت. در سال های بعد هم این استان سیل های زیادی تجربه کرد که از میزان خسارات آن اطلاع دقیقی در دست نیست اما در تاریخ آمده که در یک مورد راه آهن اهواز- خرمشهر برای ۱۰۰ روز بسته بود.
بختیاری یادآور شد: در سال ۱۹۶۸، ۱۸ نفر بر اثر سیلاب کشته شدند در حالی که حداکثر دبی کرخه ۱۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه و کل جریان آب یک میلیارد متر مکعب بود در حالی که سیل اخیر آورد آب ۳ میلیارد مترمکعب و دبی عبوری ۵۴۰۰ مترمکعب در ثانیه و دبی حداکثر به ۸۲۰۰ کترمکعب در ثانیه نیز رسیده بود.
وی گفت: در سیل ۱۹۸۷ سیل گلابدره در تهران به واسطه بارش ۲۸ میلی متر بارندگی و حداکثر دبی ۳۴۷ متر مکعب در ثانیه منجر به کشته شدن ۳۰۰ نفر شد. در سیل ۲۰۰۱ در استان گلستان ۴۵۰ میلی متر بارش و دبی پیک ۳۰۰۰ مترمکعب در ثانیه باعث کشته شدن ۴۱۰ نفر شد.
این مقام مسئول در سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: حجم آب رودخانه های خوزستان در سال آبی نرمال ۲۸ میلیارد متر مکعب است در حالی که در ۷ ماه گذشته ۳۵ میلیارد مترمکعب بوده و پیش بینی می شود تا پایان سال آبی به ۵۰ میلیارد مترمکعب رسیده که شرایط دشواری را رقم خواهد زد.
مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل ها مناطق بسیاری می بایست تخلیه می شد اما با پذیرش ریسک، بسیج منابع و اقداماتی همچون ایجاد کانال انحرافی، پخش سیلاب و انحراف آب اولویت های فوق الذکر از جمله کاهش تخلیه، بدون تلفات و ایمنی سدها با حداقل خسارات ممکم محقق شد.
بختیاری گفت: نکته مهم اینکه از عمر سد دز ۵۶ سال گذشته بود که پایداری آن مساله مهمی است. سد کرخه تا پیش از این حجم آب بیش از ۴٫۴ میلیارد متر مکعب تجاوز نکرده بود که در این سیلاب حجم ۶٫۲ میلیارد مترمکعب را تجربه کرد.
وی گفت: کشور ایران به عنوان یکی از مستعدترین کشورها برای وقوع انواع حوادث طبیعی در یک ماه گذشته شاهد یکی از گسترده ترین و مخرب ترین سیل ها در تاریخ یکصد سال اخیر خود است که استفاده از داده های فضایی در سیل اخیر می توانست نقش مهمی در پایش سیل ایفا کند.
بختیاری با بیان اینکه حوادث به صورت مداوم خسارت های مالی و اقتصادی را به بشر وارد می کند، افزود: آینده و دستاوردهای بشری در معرض تهدید انواع حوادث طبیعی قرار دارند بنابراین تلاش ها و همکاری های بیشتری برای کاهش ریسک حوادث لازم است.
کارگاه آموزشی تخصصی پایش و ارزیابی خطر حوادث و بلایا برای سازمان های ایرانی با حضور ۵۰ مقام مسئول از وزارتخانه ها و سازمان های مختلف و سازمان ملل متحد از امروز دوشنبه دوم تا چهارم اردیبهشت ماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز شد.
این کارگاه آموزشی تخصصی به همت مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا که اخیرا در ایران تاسیس شده و با همکاری دفتر سازمان ملل برای کاهش خطر بلایا و برنامه عمران ملل متحد سازمان های برنامه و بودجه و مدیریت بحران کشور آغاز شده است.
هدف از برگزاری این کارگاه تخصصی، ارتقای ظرفیت و توانایی سازمان های ایرانی برای پایش دقیق و ارزیابی جامع خطر حوادث و بلایا در کشور است.
در اجرا و برگزاری این کارگاه ۲ روزه متخصصین و مدرسین بین المللی مربوطه در چارچوب همکاری های اپدیم آموزش های خود را در این کارگاه ارائه خواهند کرد.
در این کارگاه آموزشی ۲ روزه شرکت کنندگان با «استانداردها و روش های نوین بین المللی برای ارزیایی خطر و آثار منفی حوادث و بلایا»، «ایجاد شبکه منطقه ای همکاری میان کشورها برای کاهش خطر و اثرات منفی حوادث فرامرزی مانند گرد وغبار و خشکسالی»، چارچوب های جهانی و منطقه ای کاهش خطر بلایا (UNISDR)، «اطلاعات ریسک برای تقویت درک ریسک حوادث»، نقش آمار و پایگاه های داده ای خسارات حوادث و بلایا (UNDP – UNISDR)، «تبادل تجارب در مورد توسعه و نهادینه سازی پایگاه های اطلاعات خسارات حوادث و بلایا» و آموزش عملی ایجاد پایگاه های داده خسارات حوادث و بلایا براساس چارچوب سندای و مدل (Desinventar) آشنا خواهند شد.
به گزارش ایرنا، «اپدیم» (APDIM) یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و به طور اخص سازمان برنامه و بودجه کشور، با گذشت بیش از یک دهه پیگیری مداوم، رایزنی و مذاکره با طرف‌های مرتبط داخلی و خارجی؛ سرانجام در تهران افتتاح شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا