تولید بزرگترین صدای ممکن در جهان

یک گروه از محققان دانشگاه استنفورد توانستند بلندترین صدای ممکن در زیر آب را ایجاد کنند.

برای انجام این کار محققان از یک لیزر اشعه ایکس موسوم به LCLS استفاده کردند تا جریان‌های کوچک آب به قطر ۱۴ و ۳۰ میکرومتر را متلاشی کرده و صدایی با شدت ۲۷۰ دسی‌بل ایجاد کنند که حد پایانی شدت صدا در آب است. 
در واقع محققان با تاباندن پالس‌های لیزر اشعه ایکس به جریان‌های آب، آن را بخار کرده و امواج شوکی ایجاد کردند که در جریان آب به حرکت درآمده و نسخه‌هایی از خود را ایجاد می‌کند و موجب جابه‌جایی بخش‌های پرفشار و کم‌فشار می‌شود. این فرآیند صدایی با شدت بسیار زیاد ایجاد می‌کند. محققان دریافتند زمانی که شدت این صدا از حد معینی بیش‌تر می‌شود، آب تجزیه شده و به حباب‌های پر از بخار تبدیل می‌شود که در فرآیندی موسوم به کاویتاسیون به سرعت متلاشی می‌شوند. 
گوش انسان توانایی شنیدن صداهایی در حد پایین دسی‌بل را دارد. برای مثال مکالمات عادی با شدت ۵۵ دسی‌بل انجام می‌شوند، صدای زنگ هشدار حدود ۸۰ دسی‌بل است، صدای یک اره برقی حدود ۱۰۰ دسی‌بل شدت دارد و صدای بلند شدن یک هواپیمای جت در فاصله ۱۰۰ متری معادل ۱۳۰ دسی‌بل است. 
شدت صدا نیز مانند دما دارای حداقل و حداکثر است. در شدت صفر دسی‌بل هیچ موج فشاری وجود ندارد، اما در شدت حداکثر، موج در حال حرکت شروع به شکستن می‌کند و در نتیجه شدت آن افزایش نمی‌یابد. در واقع شدت صدا در هوا نمی‌تواند بیش از ۱۹۴ دسی‌بل باشد این در حالی است که حد بالایی شدت صدا در آب به ۲۷۰ دسی‌بل می‌رسد. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Fluids منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا