مرگ سالانه ۳ هزار و ۶۷۰ نفر بر اثر سوءمصرف موادمخدر در کشور

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان آذربایجان‌شرقی گفت: سالانه ۳ هزار و ۶۷۰ نفر در کشور به دلیل سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، رضا استادرحیمی عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شهرستان بناب که با حضور اعضای این شورا، دهیاران، هنرمندان، رؤسای هیأت‌های ورزشی و بهورزان برگزار شد، با بیان اینکه بعد از حمله آمریکا به افغانستان شاهد افزایش کشف ۵۰ برابری موادمخدر در این کشور هستیم؛ اظهار داشت: باید کلاس‌های آگاه‌سازی معضلات اجتماعی از جمله موادمخدر از دوران ابتدایی به کودکان آموزش داده شده و در مناسبت‌ها و اجتماعات مختلف معضلات اعتیاد برای مردم آگاه‌سازی شود.

وی اعتیاد را بلای خانمان‌سوز و معضل اساسی کشور عنوان کرد و گفت: معضل اعتیاد در همه زمینه‌ها و موضوعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تأثیرگذار بوده و مقابله با آن به عزم ملی و مبارزه فرابخشی نیازمند است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات صورت گرفته در امر مبارزه با موادمخدر و دستگیری قاچاقچیان توسط نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ۷۰ درصد تریاک دنیا و ۱۷ درصد کل هروئین دنیا در ایران کشف می‌شود.

استادرحیمی در ادامه نسبت به افزایش آمار معتادان در محیط‌های کارگری و صنعتی هشدار داد.
 

هشدار نسبت به پایین آمدن سن مصرف‌کنندگان موادمخدر در جامعه

فرماندار بناب نیز در نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر این شهرستان با اشاره به ضرورت آگاه سازی و فرهنگ‌سازی در جامعه برای جلوگیری از افزایش آمار مصرف موادمخدر بیان کرد: در سال گذشته در قالب گروه‌های مختلف ۲۸۲ جلسه و کارگاه در سطح شهرستان تشکیل شد که تعداد ۹ هزار و ۲۷۱ نفر در کلاس‌های شبکه بهداشت و درمان و ۹ هزار و ۵۷۰ نفر در کلاس‌های اداره بهزیستی شرکت کردند.

امین رفیعی تأکید کرد: همه باید تلاش کنیم که اهداف مدنظر دولت با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها محقق شوند تا شاهد پیشگیری بیشتر و کاهش آمار اعتیاد در جامعه باشیم.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شهرستان بناب ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه با قاچاقچیان و کشف موادمخدر اذعان کرد: شاهد شیوع استفاده از موادمخدر در حوزه‌های مختلف به‌خصوص واحدهای کارگری، صنعتی، دانشجویی و دانش‌آموزی هستیم که برای ریشه‌کن کردن این بلای خانمان‌سوز اهتمام ویژه لازم است.

کشف ۲۲۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرستان بناب 

فرمانده نیروی انتظامی بناب نیز در نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر این شهرستان با تأکید بر اینکه مبارزه با موادمخدر و دستگیری قاچاقچیان یکی از اولویت‌ها و مأموریت‌های اصلی نیروی انتظامی است؛ گفت: در جریان سال ۹۷ یکصد و سی و یک طرح پاکسازی در مناطق آلوده و محورهای مواصلاتی انجام شد که ۴۱۶ توزیع‌کننده موادمخدر و قاچاقچی دستگیر شدند.

سهراب شفقی اضافه کرد: در سال گذشته مقدار ۲۲۲ کیلو و ۳۱۲ گرم انواع موادمخدر در این شهرستان کشف و ۸۱۰ معتاد متجاهر نیز دستگیر شدند.

به گفته وی، در سه ماه گذشته نیز ۳۶ طرح پاکسازی در نقاط آلوده و محورهای مواصلاتی شهرستان اجرا که طی آنها ۵۰ کیلوگرم انواع موادمخدر کشف، ۱۲۹ نفر توزیع‌کننده موادمخدر دستگیر و ۳۴۷ نفر معتاد متجاهر نیز دستگیر شده‌اند.

این افسر انتظامی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از همکاری‌های اداره اطلاعات و سپاه پاسداران شهرستان در انجام عملیات‌های متعدد و کشف موادمخدر افزود: سه سال پیش در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شهرستان که با حضور دبیر وقت شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تشکیل یافته بود، مصوب شد یک دستگاه خودرو از طریق شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان در اختیار نیروی انتظامی شهرستان قرار گیرد که تاکنون این موضوع محقق نشده است.

شفقی در ادامه یادآور شد: نیروی انتظامی شهرستان بناب تنها با یک دستگاه خودرو اقدام به انجام عملیات‌های متعدد در امر مبارزه با موادمخدر و دستگیری قاچاقچیان می‌کند که تنها یک دستگاه خودرو کافی نیست.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا