۱۳ مسیر طرح بوم‌گردی روستایی در شهرستان اهر طراحی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر از طراحی ۱۳ مسیر طرح ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این شهرستان خبر داد، گفت: روستای مصطفی‌چایی در راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی تنها روستای موفق بود.

13 مسیر طرح بوم‌گردی روستایی در شهرستان اهر طراحی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر، حسن باقرپور در جلسه کارگروه اشتغال پایدار مناطق روستایی شهرستان اهر با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان اهر در شاه‌راه گردشگری شمال استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: دولت برای آن‌که زمینه توسعه صنعت گردشگری را در روستاها فراهم کند با کمترین هزینه مجوز راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی را صادر می‌کند.

وی از طراحی ۱۳ مسیر طرح ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهرستان اهر خبر داد و افزود: این ۱۳ مسیر بوم‌گردی شامل ۵۰ روستای شهرستان اهر می‌شود و این روستاها از نظر ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی، پتانسیل‌های لازم را دارند و قابل ذکر است که طرح اقامتگاه‌های بوم‌گردی کاملاً کارشناسی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر ادامه داد: تا به حال سعی کرده‌ایم تا روستائیان را به ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی ترغیب کنیم و از طرفی نیز لازم است تا کلاس‌های آموزشی در این رابطه برای روستائیان، دهیاران و شوراهای اسلامی روستایی برگزار کنیم.

باقرپور بابیان اینکه روستائیان ساکن روستاهای دارای پتانسیل ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی اغلب رغبتی برای اخذ مجوز بوم‌گردی نشان نمی‌دهند، گفت: تنها روستایی که تاکنون در راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهرستان اهر موفق عمل کرده روستای مصطفی‌چایی بود.

وی در ادامه همچنین از برپایی کلاس‌های آموزشی صنایع‌دستی در روستاهای شهرستان اهر خبر داد، ابراز داشت: یکی از وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ارائه آموزش جهت تولید صنایع‌دستی است که تاکنون ۵ دوره آموزشی در روستاهای این شهرستان برگزار کرده‌ایم و سپس با ارائه مجوز و تسهیلات علاقه‌مندان را به تولید صنایع‌دستی تشویق و ترغیب کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر با تاکید بر اینکه ۹۰ طرح گردشگری شهرستان اهر در استعلامات دستگاه‌های ذی‌ربط هنوز بی‌پاسخ مانده است، گفت: متاسفانه برای انجام استعلامات، ۹۰ طرح گردشگری شهرستان اهر را به دستگاه‌های ذی‌ربط ارجاع داده‌ایم و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم که این امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری صرف‌نظر کنند.

باقرپور، اضافه کرد: متاسفانه علی‌رغم دیدار چهره به چهره با اهالی روستای خونیق و تشویق روستائیان برای اخذ مجوزهای لازم جهت تولید صنایع‌دستی، به نتیجه دل‌خواهی نرسیده‌ایم و اما در مورد روستای آذغان، ظرفیت خوبی در زمینه ایجاد کمپ‌های گردشگری وجود دارد و از طرفی درخواست کردیم تا مجوزهای لازم را برای توسعه صنایع‌دستی اخذ نمایند تا دولت بتواند بر حسب مجوزها تسهیلاتی به آنها ارائه کند ولی روستائیان رغبت چندانی نشان ندادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا